Мушкарац искористио тешко здравствено стање оца Симеона и УКРАО ИКОНУ са Свете Горе!
Икона "Умиљење" позната је по својој повезаности са Преподобним Серафимом Саровским (1759-1833), који је цео живот провео под покровитељством Богомајке.
У току протекле ноћи у Лесковцу је ухапшен мушкарац (1969), осумњичен за крађу иконе "Умиљење" од оца Симеона са Свете Горе. Вредност иконе, старе више од два века, процењена је на 82 милиона динара.
Хапшење и крађу потврдио је потпредседник Владе Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић. Према његовим речима, осумњичени је искористио тешко здравствено стање оца Симеона, који се налази на лечењу у нишкој болници, и украо драгоцену икону.
Током претреса стана осумњиченог, полиција је пронашла икону, а ухапшени је спроведен у тужилаштво.
Исцељење од смртоносних болести
Икона "Умиљење" позната је по својој повезаности са Преподобним Серафимом Саровским (1759-1833), који је цео живот провео под покровитељством Богомајке. Према биографији, састављеној на основу сећања блиских старцу Серафиму, Богомајка му се неколико пута јављала у виђењима и исцељивала га од смртоносних болести. Икона "Умиљење" заузимала је посебно место у његовој келији.
Старац Серафим се упокојио 2. јануара 1833. године, клечећи у молитви пред иконом "Умиљење". После његове смрти, икону је пренео игуман Нифонт у Дивјејевски женски манастир, где је постала посебно поштована.
Серафим Саровски: један од највећих православних чудотвораца
Серафим Саровски (Курск, 19. јул 1759 - Саров, 14. јануар 1833) био је један од највећих руских православних подвижника, прозорљиваца и чудотвораца. Рођен као Прохор Мошнин, рано је показао склоност ка духовном животу, а након тешке болести у детињству, чудесно је исцељен захваљујући Коренској икони Мајке Божије. Са 17 година је ступио у Сарошки манастир где је живео строгим монашким животом.
Пострижен у монаштво под именом Серафим, што значи "пламени", убрзо је постао јерођакон. Познат по својој прозорљивости и чудесима, међу којима је исцељивање болесних уљем из кандила пред иконом Мајке Божије "Умиљење", Серафим Саровски је својим подвизима и духовном мудрошћу привукао многе верне.
Његов живот био је испуњен строгим постом, непрекидном молитвом и љубављу према природи. Често је виђан како храни дивље животиње, укључујући великог медведа. Учитељ и духовник многих, Серафим је својим саветима и исцелитељским моћима помагао свима који су тражили помоћ.
Упокојио се у молитви 2. јануара 1833. године, клечећи пред иконом Мајке Божије. Канонизован је 1903. године, а његово име и данас се са поштовањем изговара међу православним верницима. Његова реченица "Христос воскресе, радости моја!" остала је симбол његове дубоке вере и радости у Христу.
Цар Николај II Романов је 1903. године, поводом канонизације Серафима Саровског, икони подарио драгоцену ризу. Током совјетског периода, икона је скривана како би се заштитила. Године 1991, икона је предата Патријарху Алексеју II и од тада се налази у Патријарашкој резиденцији.
Чуда и поштовање
Икона "Умиљење" позната је по многим чудима. Преподобни Серафим је помазивао болеснике уљем из кандила које је горело пред иконом, а многи су добијали исцељење. Иконографија ове иконе приказује Богоматеру са прекрштеним рукама на грудима, приклоњеном главом и спуштеним погледом, што одражава дубоку молитву и созерцање.
Из Париза на Хиландар
А отац Симеон, коме је Лесковчанин украо икону, врло је поштован међу монасима на Светој Гори. Он је 1971. године, као Милан, доша у манастир Хиландар из Париза.
Био је примљен за искушеника и за годину дана замонашен са именом Симон. Старац му је био отац Никанор, али је након неколико година отишао из Хиландара на Каруље. Прво је био у келији старца Никодима, а после је наследио келију старца Серафима Руса. Данас га сви знају као оца Симеона Каруљског.
Извор: Србија Данас/24седам