УПАЛЕ ПЛУЋА НЕ ЗАОБИЛАЗЕ МАЛИШАНЕ: Дневно се пребројавало и више од 8.000 позитивних, а колико је деце у тој статистици?
рема речима лекара, број заражене деце полако опада, али ситуација још није у потпуности безазлена
За основце и средњошколце настава траје већ скоро пуних месец дана. Како су и најављивали епидемиолози, почетак школске године се поклопио са највећим бројкама заражених ковидом у овом таласу. На дневном нивоу се пребројавало и више од 8.000 позитивних ковид тестова, а колико је деце у тој статистици?
БАТУТ ОБЈАВИО ЈЕЗИВЕ ВЕСТИ: Ево колико људи у Србији је умрло од болести срца и крвних судова
"ЗАТВАРАЊЕ НА ДЕСЕТ ДАНА" Огласио се др Кон: Под хитно увести ковид пропуснице!
"СИТУАЦИЈА ЈЕ КРИТИЧНА, НЕШТО СЕ МОРА ПРЕДУЗЕТИ" Др Јовановић: Сви жељно ишчекујемо седницу Кризног штаба
Према речима лекара, број заражене деце полако опада, али ситуација још није у потпуности безазлена.
Докторка Оливера Остојић, начелница Дечије клинике у КБЦ "Др Драгиша Мишовић", рекла је да је у тој установи на лечењу 25-оро деце и да је ситуација у односу на прошли понедељак нешто мирнија.
Према њеним речима, на одељењу се налази пет бебе узраста до месец дана, као и тинејџери који су доминантни пацијенти.
- Имамо пар пацијената са врло озбиљним упалама плућа, то су гојазна деца и деца са придодатим болестима - рекла је докторка Остојић.
Докторка каже да деца добро регаују на терапију и брзо излазе из болнице, после недељу дана су спремни за отпуст кући.
- Свакодневно имао неку бебу која не би требало да буде заражена - каже докторка Остојић и позива родитеље да се вакцинишу и смање контакте.
Слична ситуација бележи се и у Ваљеву, мада само према броју заражених, али не и по клиничкој слици.
- У току прошле недеље имали смо 248 прегледа деце узраста од шест до 18 година. Они су дошли са сумњом на ковид, а од тога броја тестирано је 184. У просеку, таквих прегледа где се сумња на ковид, на недељном нивоу буде између 150 и 200 - рекли су у Дому здравља у Ваљеву.
Докторка Валентина Марковић, начелница педијатрије у овом граду на западу Србије, каже да је број заражених малишана четвороструко опао у последње две недеље.
- У периоду између 10. и 15. септембра имали смо око 40 деце дневно да су били позитивни. Потом смо имали неколико гдана да их је било по 20 позитивно и сада, већ пар дана тај број се креће од 10 до 15 оболелих на дан - рекал је др Марковић.
Она истиче да за сада нису имали ниједног малог пацијента коме је требало болничко лечење, а да је већина прошла са блажом клиничком сликом.
- Симптоми су углавном веома благи код деце - као прехлада. То је углавом блага температура, кашаљ, бол у грлу и цурење из носа. Било је неколико случајева који су имали температуру 39 која је трајала неколико дана и било је неколико њих који су имали упалу плућа, али то су била већа деца и то је лечено амбулантно - прича др Марковић.
Нешто другачија ситуација је у Београду, на општини Чукарица. Доктор Дејан Јонев, педијатар у Дому здравља "Др Симо Милошевић" каже да је број школске деце заражане ковидом и даље висок.
- Школске деце има доста која долазе због сумње на ковид, а један број је и позитиван. Немамо много деце предшколског узраста. Обично су то старији ученици, већа деца, који се више крећу, друже, не воде рачуна. Тако се и заражавају међусобно. Срећом, нико нема неке тешке клиничке слике. Основни симптоми су температура, малаксалост и главобоља. Обично имају кратко температуру која је између 37,8 и 38,2, нема последица на плућима и потпуно се опоравее док су изолацији - за 14 дана. Мада, понекад код мање деце, оно што је неспецифично, чак нема ни те температуре и никада не бисте ни посумњали да имају ковид да им родитељи нису заражени - испричао је др Јонев.
Да је ситуација у Новом Пазару забрињавајућа и када су најмлађи у питању говори податак да су школе на територији овог града прешле на онлајн наставу прошле седмице. То је, према речима др Шефадила Спахића из Завода за здравство Новог Пазара, помогло да већ ове седмице буде мањи број заражене деце.
- Почетком месеца смо имали између 43 и 48 одсто позитивних од свих тестираних. Потом је процента заражених међу тестиранима ишао од 28 до 30 одсто, а прошле седмице је ишао од 25 до 26 одсто. Прошле недеље смо прешли на онлајн наставу и имали смо 369 позитивних ученика и наставника на око 17.500 ученика и 1.500 наставника у 16 основних школа и шест средњих школа. Међу предшколском децом је веома мало заражених - мање од 40. Срећом, њихова клиничка слика је веома блага - испричао је др Спахић.
Др Јонев објашњава да је неки образац заражавања код деце са Чукарице такав да се деца школског узраста, поготово тинејџери заражавају највише међусобно, док деца предшколског узраста ковид добију преко родитеља.
То потврђује и др Марковић која каже да у Ваљеву и није толико заражавање у школама, већ деца најчеће добију корону од родитеља који су невакцинисани.
- Није се дешавало да дође по десеторо деце из једног одељења и да буду позитивни, било је по једно, двоје. Тако у Ваљеву сада ученици средњих школа похађају наставу по комбинованом моделу као и старији основци. Највише се заражавају у породици, јер су родитељи невакцинисани који се крећу или иду на прославе. Обично нећете водити дете од три године на неку прославу са гласном музиком. Било је случајева да су деца "покупила" корону на турнирима на које су ишли са спортским клубовима - објаснила је др Марковић.
Доктор Спахић објашњава да се Новопазарци најчешће заражавају "породично".
- Овде обично целе фамилије живе заједно па смо тако имали случај када су свих 32 члана једне породице била заражена. Такође је био случај када су у једној фамилији били заражени сви од бебе млађе од годину дана до човека од 64 године. У породице најчеће ковид доносе млади и невакцинисани који се крећу по прославама и седе по кафићима.