УПОЗОРЕЊЕ ЗА СВЕ РОДИТЕЉЕ! Др Остојић појаснила шта се десило у случају дечака (13) који је НАЈМЛАЂА ЖРТВА КОРОНЕ У СРБИЈИ
Појаснила шта се догодило дечаку из Сомбора
Др Оливера Остојић појаснила је шта се десило у случају дечака (13) који је најмлађа жртва короне у Србији и упозорила родитеље на које знаке да пазе!
ТУГА У СОМБОРУ: Сахрањен дечак (13) за ког се сумња да је преминуо од последица коронавируса
Никола (24) из Ниша није веровао у корону: "Сада поново учим да дишем, био сам на ивици смрти! Отказивали су ми органи" (ФОТО)
"У МЕСЕЦИМА КОЈИ ИМАЈУ СЛОВО Р, ДЕФИЦИТ ВИТАМИНА ЈЕ СИГУРАН" Др Каменов објаснио зашто вакцина код неких не одреагује!
Србију је потресла вест да је дечак (13) из Сомбора преминуо од короне. Он је најмлађа жртва ковида-19 у нашој земљи, а како се касније сазнало, он је излечен од короне, отпуштен кући из болнице, након чега му је позлило и преминуо је, а узрок смрти је плућна емболија.
Више о том случају, али и постковид компликацијама које се јављају код деце, објаснила је специјалиста педијатрије, пулмолог др Оливера Остојић.
- Већ дуже време причамо о постковид синдрому, односно код деце се то зове мултисистемски инфламаторни синдром који се јавља и код асимптоматских или благих облика короне после четири, шест или осам недеља од дијагностиковане корона болести. Ту дође до једног потпуног разарања више органа, плућа, срце, бубрези, јетра страдају и врло вероватно да је и тај дечак имао. Пошто знамо да је ковид болест један од већих напада на коагулациони систем и крвне судове, то је у склопу тог мултисистемског инфламаторног система, тако да је врло вероватно да је тај дечак нажалост имао ову врсту компликације која се јављала код деце, али не тако често и нису се овако завршавали - рекла је она гостујући у Јутарњем програму на ТВ Прва.
Др Остојић је дала и савет како да се овакве компликације спрече код деце.
- Сва деца која леже код нас имају савет да по изласку из болнице један временски период буду на кућном лечењу и да лимитирају и редукују своје физичке напоре. Они који су имали лакши облик болести саветује се да и две недеље изостану из школе и од било каквих физичких напора, да и даље имају један режим реконвалесцента, а деца која су имала умерене и тешке клиничке слике, у смислу обостране или једностране пнеумоније, која су добијала кисеоничну терапију, њима саветујемо чак и три или шест месеци да буду у некој фази мировања. То је један вид превенције и мере којима бисмо могли да предупредимо компликације.
Оно што сигурно брине све родитеље чија су деца прележала корону или се у овом тренутку лече од инфекције, јесте да ли је могуће препознати симптоме који указују на компликације.
- Родитељи би то могли сами да препознају, месец и по до два након прележаног ковида дете изненада постане лоше – лоше се осећа, има повишену температуру, повраћа, има проливе, прободе у грудима... одмах се треба јавити лекару - каже др Остојић, поручујући да иако је све више деце оболеле од ковида, добра ствар је да они релативно добро пролазе кроз лечење.