Ускоро нова правила уласка у Шенгенску зону: Ево шта морате да знате да бисте избегли забрану уласка - једна ствар биће обавезна
Entry/Exit систем (ЕЕС) који ће подразумевати узимање отисака прстију и фотографирање на граничним прелазима технички је већ успостављен и спреман за примену, а његово активирање на нивоу шенгенског простора предвиђено је према најавама Европске комисије, крајем 2025. године.
Почетком примене ЕЕС-а за земље шенгенског простора битно ће се променити начин уласка држављана првенствено Западног Балкана као што су Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Северна Македонија, Косово, Албанија, али и Молдавије и Украјине када је у питању европски континент.
- Што се тиче фазног увођења састава, имплементација зависи од одлуке Европске комисије. План фазног увођења биће усклађен с европским смерницама, а прецизна динамика још није формално објављена - нагласили су из МУП-а Хрватске.
Наглашавају да је систем улазака и излазака тестиран на граничним пријелазима Републике Хрватске како би се осигурало да сви технички аспекти и процедурални протоколи буду у потпуности оперативни прије почетка примјене.
Обука граничара
МУП Хрватске наводи како су полицијски службеници за граничну контролу прошли детаљну обуку о корићтењу система, укључујући техничке и оперативне аспекте новог начина обављања граничне контроле који укључује и обраду биометријских података.
- Хрватска је стога потпуно спремна за почетак рада ЕЕС-а, али коначан почетак и начин рада зависи од координиране одлуке Европске уније - став је МУП-а Хрватске.
Из МУП-а Хрватске истичу како ће имплементација овог система на свим границама Европске уније, укључујући копнене, морске и зрачне прелазе, имати кључну улогу у праћењу улазака и излазака држављана трећих земаља, чиме ће се значајно унапредити сигурносни стандарди, те осигурати учинковитија регулација краткотрајног боравка.
Како се наводи, сваки путник из земаља ван Шенгена мораће дати своје личне податке сваки пут када дође до граница европских земаља користећи ЕЕС.
Прикупљање података
ЕЕС прикупља, бележи и похрањује податке наведене у путним исправама (пуно име, датум рођења…), датум и место сваког уласка и изласка, слику лица и отиске прстију (звани "биометријски подаци"), као и да ли је путнику одбијен улазак.
На темељу прикупљених биометријских података израдиће се биометријски предлошци и унети у заједнички Биометриц Matching Сервице.
Држављанима земаља који имају визу за краткорочни боравак за улазак у шенгенско подручје, отисци прстију биће унети у визни информацијски састав (ВИС) и неће се поновно уносити у ЕЕС.
Сваки путник који стигне на границу ЕУ-а, односно шенгенског простора мораће да да своје личне податке како је навео. Службеници за контролу пасоша скенираће отиске прстију и фотографисати особе. Ове информације биће забележене у дигиталној датотеци.
При томе, пасош путника (биометријски или небиометријски) неће бити оверен.
Овај процес на граници може бити бржи ако путник унапред региструје своје податке. То првенствено зависи од тога да ли постоји наменска опрема ("самопослужни систем"), ако је доступан на граничном прелазу или постоји мобилна апликација – ако је доступна у земљи доласка или одласка.
У било којем од горе наведених случајева сусрет са службеником за контролу пасоша на граници је неизбежан.
Битно је навести да ако се дати биометријски подаци не буду поклапали, путнику ће бити ускраћен улазак на подручје европских земаља које користе ЕЕС.
Такођер, систем ће бележити колико дана ће још путник смети боравити на територији европских држава. То ће се моћи проверити помоћу ЕЕС-а, односно путем ЕЕС online алата.
Извор: Агенције/Ал Jazeera