КОНФЕРЕНЦИЈА КРИЗНОГ ШТАБА: Корона није слаба - имамо ТЕШКЕ БОЛЕСНИКЕ, постоји нада за БЛАГИ ОПТИМИЗАМ
Пратите уживо најновије информације о епидемији у нашој земљи
На данашњој конференцији говориће заменица директора Института за јавно здравље Батут Дарија Кисић Тепавчевић, инфектолог Мијомир Пелемиш и имунолог Срђа Јанковић.
Ситуација са корона вирусом у Србији је и даље тешка. Подсетимо, Имунолог и члан Кризног штаба Срђа Јанковић рекао је да огромна већина људи итекако поштује превентивне мере, али да је проблем то што оне нису дошле баш до свакога.
Прерано стављање на респиратор може изазвати штету
- Ствари морају да се рашчисте. Имамо тешке болеснике и то није добро класификовано... Шта то значи? - објаснио је детаљно др Пелемиш:
- Кад имамо рецимо 100 људи на респиратору, али има их још рецимо 30 који примају кисеоник преко сонде, неки још преко маске, они се опораве, а не стигну до респиратора. То показује да се детаљно пази и не жури се да се они ставе на респиратор. Некада прерано стављање нанесе штету - навео је клиничар Мијомир Пелемиш.
О особама које долазе из других земаља
- За особе које долазе из одређених земаља, разматраћемо карантин. Размена људи представља претњу за ширење болести. Ми ћемо реаговати у најкраћем могућем року и донети одлуку о карантину - рекла је докторка Дарија Кисић Тепавчевић
О повећању смртности другог пика
- Имамо већи број лабораторијски потврђених случајева - рекла је докторка Дарија Кисић Тепавчевић и напоменула да се јавлајју случајеви тешке упале плућа.
- У болницама су нам особе које имају средњу тешку или тешку пнеумонију, за разлику од првог пика где су били хоспотализовани чак и они без симптома. Зато се стиче утисак да су сада теже форме болести, јесу оне који су у болници, али сада је већи број инфицираних особа, како код нас тако и у Европи и у свету, тако да се стопа морталитета и леталитета одржава у оном нивоу у каквом је била од почетка епидемије - рекла је др Кисић Тепавчевић.
О местима у болницама и клиничким сликама - болест није блажа
- Било је пре неколико дана са смештајем болесника у Београду, а сада је ситуација стабилизована. Не упућујемо болеснике из Београда у унутрашњост - казао је Пелемиш.
- Најважнија је клиничка слика и какво је стање болесника и на основу тога се одлучује да ли иду кући или не, а не да ли је добио тест или не. Колико има клиничке карактеристике болести, и лекари су доста научили... Тест се чека, и ја бих волео да одмах добије тест, али то ништа неће нашкодити ниједном болеснику - додао је Пелемиш.
Не можемо се ослонити на колективни имунитет
На питање о колективном имунитету и да ли можемо очекивати да ускоро и дођемо до њега, др Срђа Јанковић је јасно осговорио да нас чека дуг пут до тога:
- Веома смо далеко од прага колективног имунитета и не можемо на то да рачунамо и да се ослањамо. У овој фази то не може да буде успорено јер се вирус прокужио, него спречавамо ширење - додао је Срђа Јанковић.
Поштовање мера најбитније колико год се осећали здрави
- Није на одмет да поновимо више пута да се требају поштовати мере, јер то спасава животе - изјавила је докторка Дарија. Доктор Пелемиш је навео да је овај вирус препознат тако да је почео да напада плућа, а након тога и бубреге. Као клиничар навео је да сваки вирус тако функционише.
- Ја сам се нагледао толико деце која су умрла од малих богиња, вариоле и заушки. Није ово сензација. Већина вируса изазива осип у усној дупљи. Морамо се уозбиљити - рекао је др Пелемиш.
- Ово сам већ напомињао, али морам поново. Ми се сви морамо колективно чувати и пазити једни на друге. Деца такође могу оболети, не само старији. Зато напомињем да се и деца морају чувати једнако као и ми остали. И они су на удару - рекао је Пелемиш.
Београд највеће жариште
- Просечан узраст је 69,4 година. Када је дистрибуција по полу у питању, данас је преминуло шест особа мушког и две особе женског пола. Као што можемо видети, током данашњег дана дошло је до наглог скока новооболелих. београд је тренутно највеће жариште короне, али и Шабац и Краљево, истакла је докторка Дарија и додала да се води рачуна са сваким градом понаособ и да се доносе најбоља решења.
- Сваки град доноси и коригује све одлуке у циљу спречавања епидемије - рекла је докторка Дарија на почетку конференције.
Најновији подаци о броју новооболелих и преминулих особа
У Републици Србији до 15 часова 26. јула 2020. године је од последњег извештаја тестирано 10.381 особа од којих је 467 позитивно, што је највећи број од почетка епидемије корона вируса у нашој земљи. У последња 24 часа преминуло је осам особа од корона вируса.
Према последњим подацима Министарства здравља, на респираторима у болницама широм Србије се налази 169 пацијената.
До 15 часова у Републици Србији тестирано је укупно 621.714 особа које су испуњавале критеријуме дефиниције случаја.