КОНФЕРЕНЦИЈА КРИЗНОГ ШТАБА: Не сме да нас завара тренутна ситуација, летовање у Црној Гори је велики ризик (ВИДЕО)
Након јутрошње седнице и саопштавања најновијих одлука, Кризни штаб обратио се на конференцији за медије у Палати Србија.
Како разликовати грип од короне?
- Ту нема ниједан баш специфичан симптом који би указао да се ради о тој инфекцији, нарочито када је у питању грип. Када се укључи дијагностика, може се на неки начин утврдити разликовање, мада су резултати теста једини начин да се дође правог одговора - објаснила је докторка Кисић.
На седници Кризног штаба за борбу против корона вируса, на којој се разматрало увођење обавезне самоизолације од 10 дана за све Србе који се враћају са летовања, донета је одлука да се од петка у 18 сати уведе надзор над свим нашим грађанима, који се враћају са одмора из Црне Горе, БиХ и Хрватске, али и из осталих земаља у региону, у којима је лошија епидемиолошка ситуација у односу на нашу.
Процедура по повратку с летовања
- Није паметно говорити унапред. Ово су нека лична виђења и зато је битно сачекати. Оно што је сад на коришћењу, то су упозорења која се деле на граничним прелазима. Убудуће се то изменити писаће да је обавеза да се свако јави у року од 24 сата ковид амбуланти или заводима. Све ћемо детаљно саопштити пре петка - рекао је Кон.
- Циљ свих ових мера јесте да се максимално потрудимо да очувамо и побољшамо ситуацију коју смо мукотрпно успели да постигнемо. Суштина је да сви грађани који улазе у нашу земљу да се у што краћем интервалу јаве одређеним здравственим службама на тај начин да се што мање ремети рад служби, а да буде поуздан начин за надзор путницима. Оне особе које имају симптоме знамо да треба одмах да се јаве у ковид амбуланте, а надзор не подразумева забрану слободе кретања - рекла је докторка Кисић.
- Само у прошлој недељи имали смо преко 40.000 прелаза, само са Црном Гором. Мора да се направи такав систем који може да одговори обавезама и он је данас са одлуком да се ослонимо на ковид амбуланте и заводе, дато му је иницијално решене. Далеко од тога да се не зна шта ће се радити. Само обавештње је позив за наше грађане да се врате у земљу. Биће овај надзор спроведен. Сигурно је да ће бити ситуација које неко не очекује. Добијаће се дописи и упутства како да се људи понашају. Не смемо да оставимо отворено границе тек тако и да пустимо да вирус иде како му је воља - рекао је Кон.
Др Кон о летовању
- Летовање у Црној Гори је у овом тренутку лош избор и велики ризик. С друге стране, и та славља која нам се непрекидно понављају, ми можемо ако пратите шта се дешава, непрекидно имате оглашавања разних дешавања музичких и то паралелно са ситуацијом да драстично расте обољевање у Европи. Као да угоститељи не разумеју да јесу значајни да схвате да је неопходно и преко њиховог ангажовања да се смањи преношење - упозорио је доктор Предраг Кон.
- Безбедније тренутно бити на Инфективној клиници него на некој забави у Црној Гори. Али те драстичне поруке су неопходне да бисмо схватили да нас је у ову ситуацију довела дисциплина. Сад ће сви због овог броја од 29 новооболелих похрлилти једни другима у загрљај, а то ће нам поново напунити болнице - додао је Кон.
- Одлажу се разне ситуације које су потенцијални ризик за преношење инфекције, па су сајамске активности одложене. Нису то лаке одлуке, али то све радимо ради чувања здравља наших грађана. Морамо да имамо сарадњу и да помогнемо једни другима. Ништа није значајније него сачувати се од поновног пораста оболелих и пуњења болница, зато што ће нам људи умирати јер не могу да дођу до свог лекара због других болести - додао је Кон.
Кисић Тепавчевић: Веча вероватноћа да се деси инфекција у земљама у окружењу
- На нивоу целе Европе, преко 20 земаља је забележило рекордне бројеве оболелих од почетка пандемије. У нашем окружењу се региструје растући тренд када је у питану учесталост обољевања, тако да се око нас налазе многобројна жаришта. У нашој земљи је ситуација стабилна, али несигурна. Управо нам је пример Кине како само дисциплином можемо утицати на ток болести јер у Кини већ 4 месеца нема смртног случаја - рекла је докторка Дарија Кисић Тепавчевић.
- Када су у питању земље у окружењу, битно је истаћи да је далеко већа вероватноћа да се тамо деси инфекција вирусом него у нашој земљи. Црна Гора је по ризику на 3. месту у Европи - додала је Кисић.
Никако не сме да нас завара ова епидемиолошка ситуација, нагласила је докторка Кисић и рекла да се највећи број наших грађана понаша одговорно и савесно.
- Посебно треба похвалити наше најмлађе који су пре 2 недеље кренули у школу и придржавају се свих мера - рекла је Кисић.
Пад броја новозаражених
У Републици Србији до 15 часова 14. септембра 2020. године регистровано је укупно 32.437 потврђених случајева ковид 19.
У последња 24 сата у Србији је на корона вирус тестирано 5.930 грађана, од којих је позитивно 29.
НАЈНОВИЈА ОДЛУКА КРИЗНОГ ШТАБА: Ступа на снагу у петак у 18 часова
ШТА ТАЧНО ЗНАЧИ "СТАВЉЕНИ ПОД НАДЗОР"? Ово требају да знају они који се до петка у 18х не врате у Србију
На данашњем састанку Кризног штаба за борбу против ковида-19 донете су три одлуке, од којих је главна она везана за повратнике из иностранства, посебно из земаља у којима је дошло до наглог ширења корона вируса. Пре свега Црне Горе, Хрватске и БиХ.
Кризни штаб је позвао све наше грађане који се налазе на летовању у региону, односно у земљама са великим бројем новозаражених од корона вируса, да се што пре врате у Србију. Од петка 18. септембра у 18 часова они ће сви бити у обавези да се по повратку јаве у локалну ковид амбуланту где ће дежурни лекари одлучивати да ли је неопходан даљи надзор грађана или не.
Како се сазнаје, надзор неће бити јединствен за све грађане, зависиће од стања пацијента, али и капацитета саме ковид амбуланте. Да ли ће неко бити под здравственим надзором или не зависиће од тога како се грађанин осећа, његових година, општег здравственог стања, али и државе из које долази.
Они који буду стављени под здравствени надзор биће или позивани телефоном сваког дана или ће после неколико дана бити поново прегледани у ковид амбуланти како би се редовно пратило њихово стање.