КОНФЕРЕНЦИЈА КРИЗНОГ ШТАБА: Не треба узимати брзе тестове - брис мора да узме стручно лице (ВИДЕО)
Конференција је почела у 15 часова
Досадашње рестриктивне мере, које су првобитно важиле до 15. децембра, истичу данас, а чланови кризног штаба су на данашњој седници разматрали епидемиолошка ситауција, да ли су досадашсње мере дале резултате, као и евентуално увођење нових или ублажавање постојећих мера.
ОРЛ специјалиста открива: Ако дуго НОСИТЕ МАСКУ, ово морате да знате!
ДР ТИОДОРОВИЋ ПОСЛЕ СЕДНИЦЕ КРИЗНОГ ШТАБА: Све се мења у складу са тренутном сликом! Ускоро одлука о ПОПУШТАЊУ МЕРА
БАТ креће у прву фазу клиничког испитивања вакцине против вируса Covid-19
Према најавама медија, Кризни штаб би могао да донесе одлуку о ублажавању одређених мера, пре свега, оних које се односе на продужење радног времена тржних центара, фризерских и козметичких салона радним данима и за викенд.
Кризни штаб заседао је данас, седница је била заказана за 8 сати ујутру, а како се могло чути у јавности, расправљало се о либерализацији постојећих мера.
Када је то у питању, медицински и економски део Кризног штаба налазе се на различитим половима.
- Седнице нису нимало пријатне. Неко чува приведу, неко здравство. Медицнски аспект је сасвим другачији од политичког и ја не видим да је уопште могуће другачије - рекао је др Предраг Кон јуче коментаришући данашње заседање штаба.
Како је навела премијерка Ана Брнабић са доношењем мера за празнике сачекаће се како грађани не би могли да налазе "резервне начине" да мере ескивирају.
Говорећи о корона новогодишњим журкама које се увелико планирају епидемиолог Предраг Кон рекао је да постоји само једно решење за то.
Како је истакао, оно што томе може стати на пут, јесте "полицијски час који је тешко прихватљив".
Према најновијим подацима у последња 24 сата у Србији је на корона вирус тестирано 16.740 особа, њих 4.910 је позитивно, док је нажалост 51 особа преминула.
На респираторима у болницама широм Србије налази се 349 пацијента.
Питања новинара
- Везано за данашњу седницу ми смо јутрос анализирали тренутну ситуацију, викенд пред нама бити исти као и претходни. Све мере су и даље на снази - рекао је Гојковић.
- Посетиоци установа културе су се ретко разбољевали. Проблем су запослени у културним установама. Јер је немогуће да сценски уметници носе маске током преставе и слично. Постоје одређени протоколи којих се придржавају како не би досло до инфицирања - рекао је Гојковић.
Како је он рекао, све сто је урађено у култури управо је урађено да би се уметници заштитили.
- Агенција за лекове и медицинска средства дала је дозволу за промет антигенским тестова, али то нису тестови за самотестирање. Молим грађане који су их набавили да не узимају сами брис. Приликом нестручног руковања може се добити погрешан налаз или да се повредите. И начин одлагања теста је проблематичан, јер је то инфективни отпад - рекао је.
- Ја имам једну добру вест за све грађане Србије. Јуче је АЛИМС дала дозволу за увоз Фајзерове вакцине, Следеће недеље очекујемо да први контигент стигне у Србију где це бити подвргнут додатном испитивању у нашој националној лабораторији. Након тога ћемо свим грађанима Србије који су заинтересовани моћи да понудимо вакцину - каже он.
Говорећи о гужвама на граничним прелазима, Гојковић каже да је процедура за улазак јасна и да део тих грађана нису само они који улазе у Србију као у коначно одредиште, већ је много њих у транзиту.
- Водимо рачуна о томе и не видим тренутно разлога за бригу - каже Гојковић.
Када је реч о чекањима пред ковид амбулантама, секретар за здравство каже да је то приметно у више установа и да се на све начине покушава да се обезбеди довољно шатора, грејалица, монтажних објеката и слично, а како би људи који чекају, могли да чекају што хуманије и без проблема.
- Међутим, морате се сложити да већ 10 месеци Кризни штаб говори управо о томе да је најважнија превенција, избегавање контаката и жеља свих нас да је заражених што мање. На томе инсистирамо од почетка - каже Гојковић.
Гојковић је подсетио да прве дозе Фајзерове вакцине стижу у Србију у понедељак или уторак и да ће у првој транши стићи нешто мање од 5.000 доза и да ће их примити корисници старачких домова. У исто време ради се анализа Спутника В.
До о краја године требало да стигне још 10.000 Фајзерових вакцина, а у првом кварталу следеће године добијамо још 350.000 цепива.
- Укупно у овом тренутку имамо уговор са Фајзером за 1,8 мииона вакцина. Србија је једна од пет држава у свету која је прва потписала уговор са Фајзером и све што добијамо, последица је тога што смо имали добар осећај да ће Фајзер бити први који ће вакцину пустити на тржиште. Видите и сами да је огромна потражња за вакцинама у целом свету и мислим да ћемо успети да грађанима пустимо вакцину која је проверена и безбедна - каже Гојковић.
- Фајзерова вакцина је добила дозволу за увоз, она је у складу са правилима и нормативима у Србији - рекао је Гојковић.
- Србија је једна од 5. држава у свету која је потписала уговор са Фајзером. То је управо главни фактор зашто добијамо велики број вакцина овако рано. Видите и сами да постоји огромна јагма за вакцинама у целом свету, и да се велике земље отимају за лекове. Сећате се како је то било са респираторима. Мислим да ћемо у овом тренутку успети нашим грађанима да пружимо вакцину која је безбедна и ефикасна, и да ћемо је добити врло брзо - додао је.
Он је потом истакао да ће бити велики тест за наш здравствени систем сама вакцинације великог броја људи, због тога што се транспортује на температури од -70 до -80 степени, и да се мора дати у веома кратком року након вађења из фрижидера.
Седници присуствују др Зоран Гојковић, покрајински секретар за здравство и Др Снежана Јовановић, директор Службе за микробиологију КЦС
Др Снежана Јовановић је говорила о повећању цена ПЦР тестирања, и истакла је да је Србија увела брзе антигенске тестове, што је само по себи скупље.
- Што се тиче цене тестирања, то је предложила радна група, што је прихватио Кризни штаб. Та цена од 6.000 динара, или 9.000 динара не обухвата пуну цену ПЦР теста, који је много скупљи. Дакле, чак ни цена од 9.000 динара не може да надомести све што се заиста троши приликом ПЦР теста - рекла је она.
Она је истакла да у структуру цене сваког тестирања улази и цена комплетног потрошног материјала, рад др медицине, лабораторијског техничара и молекуларног биолога.
- Оно што је видљиво да ПЦР тест у приватним лабораторијама кошта више. Једноставно, цена од 6.000 динара није омогућила да наставимо да радимо тестове - додала је др Јовановић.