Конференција Кризног штаба: Преминуло пет особа, правила о школској години наредне недеље (ВИДЕО)
Најновији подаци о епидемији корона вируса у Србији
У последња 24 сата у Србији су на корона вирус тестиране 9.922 особе, њих 276 је позитивно, а преминуло је пет особа.
Према последњим подацима Министарства здравља и Института "Батут", на респираторима у здравственим установама широм земље налази се 118 пацијената. То је незнатан пад у односу на јуче, када смо имали 120, што је такође бројка која и даље упозорава на опасност од корона вируса.
Вучић: "Огроман новац уложен у обнову болница за само десетак дана"
САМО ДА СЕ НЕ ПОНОВИ НИШ: У Дому за старе у Великом Поповцу ЗАРАЖЕНЕ СУ 94 ОСОБЕ, у стабилном су стању
СРБИ СУ ЧУДО! Како су наши људи патентирали прах за "убијање" корона вируса
У Републици Србији је до 15 часова 7. августа 2020. године регистровано укупно 27.608 потврђених случајева ковид-19. Хоспитализовано је 230 особа, а отпуштено 382 пацијента.
До данас је у Републици Србији тестирано укупно 733.059 особа које су испуњавале критеријуме дефиниције случаја. Укупан број преминулих од почетка епидемије је 626.
Одржан састанак о правилима који ће се примењивати у школству
Током данашњег дана, докторка Дарија Кисић Тепавчевић и остали чланови Кризног штаба имали су састанак са премијерком Аном Брнабић и министром Младеном Шарчевићем о предстојећем поласку деце у школу и мерама које треба донети како би се настава одвијала безбедно по децу и њихове наставнике.
- Имали смо данас састанак који се односио на прављење најоптималнијег модела школске наставе за децу која похађају основне и средње школе. Узети су у обзир искуства и резултати током претходне школске године у време пандемије, али и других земаља које су се нашле у истој ситуацији. Имамо јасне смернице, остало је још пар елемената да се се усагласи, али почетком следеће недеље знаћемо све детаље и комплетан план рада школа. Сви ћете бити обавештени о техничким питањима на почетку следеће недеље - истакла је докторка Дарија Кисић Тепавчевић.
Др Стевановић: Смањује се број пацијената на болничком лечењу
На питање новинара о броју пацијената које су оздравили од коронавируса и колико је пацијената хоспитализовано на Инфективној клиници доктор Горан Стевановић је саопштио да се у тој установи налази 61 пацијент на болничком лечењу.
-Што се тиче демографских карактеристика пацијената, у јулском делу биле су особе средњег и млађег доба, а сада су углавном старије животне доби, али је број тих пацијената мањи - рекао је др Стевановић.
Доктор Зоран Гојковић је рекао да слику са Инфектвине клинике у Београду можемо пресликати на слику у КЦ Војводине.
-Тренутно се тамо лечи 240 пацијената и то је један део који није отпуштен на кућно лечење. Што се тиче броја пацијената и даље су Београд и Нови Сад два града са највећим бројем и активно и новооткривених оболелих - рекао је др Гојковић додајући да се повећава број оболелих у Лесковцу и Крушевцу.
Др Кисић: Судар сезонског грипа и коронавируса је веома извесан
Докторка Дарија Кисић Тепавчевић одговорила је на питање о укрштању коронавируса са сезонским грипом и објаснила да је судар те две респираторне инфекције врло извесна.
-Судар те две респираторне инфекције је врло извесан и то у зимском периоду. Видимо да инфекција короне не јењава ни за време летњих месеци, али ако гледамо претходне године, грип очекујемо од краја октобра па све до марта. Истакла бих да смо највеће бројеве оболелих од грипа имали у фебруару - рекла је др Кисић и додала:
-Највећи пикови оболевања од група су од децембра до фебруара, тако да је јако битно да знамо, јесте да опште мере превенције које примењујемо сада, су исто мере превенције и за вирус грипа. С тим да када је грип у питању, постоји и вакцинација која нам значајно помаже у борби са овим вирусом - рекла је др Кисић.
Др Кисић: Велики број асимптоматских случајева
Др Кисић је рекла да је истраживање контаката једна од основним противепидемијских мера када је у питању било која заразна болест.
-Постоји велики број асимптоматских носилаца, па тако сви треба да се понашамо као потенцијални преносиоци болести. Сви тако треба да се понашамо - рекла је др Кисић.
Она је додала да се истраживање прво фокусира на породичне контакте, где се спроводе одговарајуће мере.
-Такође, сваки контакт се разматра, пре свега да ли је био ризичан или не. Уколико јесте, у складу са тим се и доносе одлуке, где је крајња инстанца решење санитарне инспекције и стављање у кућну изолацију - рекла је др Кисић и додала да је ипак најбоље да се сви понашамо као да смо потенцијални преносиоци.
Др Гојковић: Струка ће се питати када дође време за вакцинацију
Др Гојковић је, коментаришући вакцинацију, рекао да о томе мора много да се говори и прича, али и нешто на чему ће се инсистирати у наредном периоду.
-Вакцинација ће омогућити да се део проблема који имамо смањи и стави под контролу. У следећем временском периоду, биће на стотине различитих тумачења и размишљања, и нама једино преостаје да слушамо струку и оно што људи који се разумеју у то и који стоје иза свега тога знањем и титулама - рекао је др Гојковић.
НОВИ КОРОНА ПРЕСЕК: Оболело 276 особа, преминуло петоро људи
Директорки КБЦ Бежанијска коса преминула мајка од короне
Стигле најновије информације о донирању крвне плазме: Шта се догађа са донаторима "лека" за корону?
ПРЕДСЕДНИК САОПШТИО СЈАЈНЕ ВЕСТИ: У понедељак креће изградња ковид болнице у Крушевцу
ЗАШТО СЕ ДР НЕСТОРОВИЋ ПОВУКАО? Ана Брнабић разрешила дилему!