Пресек стања у вези са корона вирусом: Саопштене охрабрујуће вести, смањен број лица на респираторима (ВИДЕО)
Одржана је конференција за медије поводом тренутне ситуације око корона вируса.
Кризни штаб за ванредне ситуације у Србији рекао је данас да је 408 особа позитивно на ковид 19, а да је 5 особа изгубило живот у последњих 24 сата.
У Србији се данас навршава месец дана ванредног стања, уведеног у циљу спречавања ширење епидемије корона вируса. Вирус који је изазвао пандемију први пут је регистрован у Србији 6. марта ове године, а "нулти пацијент" у Србији био је привредник из Војводине, који се у међувремену излечио од ковида 19.
Министар здравља Златибор Лончар рекао је да је рекао да је тестирано 2.880 особа од којих је 408 позитивно.
-Тренутно је на респиратору 128 пацијената. У последња 24 часа 5 особа је скинуто са респиратора - рекао је Лончар.
Како каже, што се тиче здравствених радника који су позитивни на корону, по последњем пресеку, потврђено је код 243 корисника и 32 запослена. Укупно је 25 пацијената који више нису на респиратору.
-Од укупно 4.862 позитивна 557 су здравствени радници. Тренутно се 360 здравствених радника налази на болничком лечењу - рекао је Лончар.
Како каже, што се тиче тренутног стања и резултата који су данас стигли, да они нису лоши.
-Охрабрује то што је мање пацијената на респиратору. Београд је на нивоу као што је био и до сада, али не треба да нас опусте и заварају резултати, јер даља ситуација ће зависити искључиво од нас и нашег понашања - рекао је Лончар.
Излазак у шетњу деце са аутизмом
Лончар је рекао да ће деца са аутизмом и посебним потребама моћи да излазе у терминима одређених за то, али истиче да је важно да нема контакта са другима.
Др Стевановић је рекао да је већина пацијената има комуникацију са породицама, осим оних који су тешко оболели, али и ониимају термине за телефонско давање информација.
-Молимо вас да једна особа из породице зове за пацијента, да не долази до загушења - рекао је др Стевановић.
Случај Геронтолошки центар у Нишу
Лончар је рекао да ће се свако за кога се утврди да је одговоран за нешто што се десило. Лончар је рекао да су се определили за то да у најкраћем року оспособе установу како не би никога угрозили и како би се лечили пацијенити.
Како каже, то не значи да се неће испитати шта се и како се десило у свим болницама где је дошло до уласка вируса у установу. Лончар је, коментаришући дозволу да старији од 65 година по пола сата у време полицијског часа изађу у шетњу, пре свега се захвалио свима што поштују донете мере, и додао да ће се због тога посебно мислити на њих.
-Желимо да то буде пре свега безбедно и сигурно. Идеја је да изађу мало испред својих домова на пола сата, али без контакта са било ким другим, и то у време када остали не могу да излазе, за време полицијског часа - рекао је Лончар.
Тумачење за мајке које су на боловању
Министар здравља Лончар је рекао да, што се тиче, беба и мајки које су на боловању, то ће се изнети на следећем кризном штабу и да ће струка то да одлучи.
-Став је да сва боловања која су била и пре увођења ванредног стања, да се она наставе и даље - рекао је Лончар.
Др Стевановић: Сви који имају респираторне инфекције и температуру одмах да се јаве у Дом здравља
Доктор Стевановић је рекао да све особе које имаји било какав симптом респираторне инфекције и температуру, треба да се јаве у домове здравља и тамо се одлучује ко ће бити тестиран или не.
-Још увек је једина метода која је сигурна, јесте спречавање његовог ширења - рекао је др Стевановиоћ.
Лончар је рекао да у Пожаревцу има 19 позитивних, и да се припремају да ће их бити још више, као и да ће се сходно томе и понашати.
-Апелујем на све људе из ових места и околине на посебан опрез. Треба да знају да је повећана концентрација вируса и да могу да буду заражени. Посебно треба да избегавају контакте. Што се тиче Ниша, тим је већ отишао тамо и ради одређене мере које су неопходне како би ситуацију ставили под контролу и надам се да ћемо то успети - рекао је Лончар.
Како каже министар циљ је да се спасу животи људи.
-Постоје тачно одређени фактори који се гледају и тренутно се ради више од 2000 тестова и нема никаквих проблема да се сви људи тестирају - рекао је Лончар.
Др Стевановић је рекао да се компликаце појављују око 10 и 14 дана од почетка симптома, и прво тестирање се спроводи након 14-тог дана, па затим око 28-ог дана.
-Код пацијената који су претходно због тежих тогова болести, у зависности од клиничке слике, време када ће се поновити тест зависи и мења се од случаја од случаја. Негативан тест показује да он није заразан али морамо бити сигурни да је тест урађен и када прође опасност од настанка компликација - рекао је др Стевановић.
СРПСКИ СТРУЧЊАЦИ ПРЕУЗЕЛИ СТВАР У СВОЈЕ РУКЕ: Праве тест за антитела корона вируса
ИЗДАТО САОПШТЕЊЕ: Постигнут договор између Вучића и патријарха Иринеја
Промењена одлука о полицијском часу: Проширила се листа људи који могу у шетње током забране
Саопштена је одлука како ће Србија славити Ускрс: Прописане мере обавезне су за све грађане
"Србија те никад неће заборавити" Вучићев последњи поздрав српском хероју доктору Лази (ФОТО)