ЛОНЧАР: ДЕВЕТ ПАЦИЈЕНАТА су у КРИТИЧНОМ СТАЊУ, лекари се боре за њихов живот
У току је конференција за медије кризног штаба за ванредне ситуације, о тренутном стању у Србији.
У Републици Србији је до 15 часова 28. марта 2020. године регистровано укупно 659 потврђених случајева COVID 19. Од последњег извештаја до 15 часова тестирани су узорци 371 особе од којих је 131 позитивно и 240 негативно на нови корона вирус.
До 15 часова, 28. марта 2020.године, у националној референтној лабораторији Института Торлак тестирано је укупно 2086 особа које су испуњавале критеријуме дефиниције случаја.
Министар здравља Златибор Лончар изјавио је у последња 24 сата тестиран 371 узорак од којих је 131 позитиван.
- Данас имамо 659 позитивних пацијената. 334 на болничком лечењу, 49 на респираторима. Двоје људи је преминуло, што је укупно 10 преминулих - рекао је Лончар.
Како каже, преминула је жена за чији су се живот борили 8 дана, такође, додаје, преминуо је и човек у Нишу са додатним обољењима.
Лоначр је изјавио саучешће породицама преминулих.
- Драги грађани Србије, не сећам се да сам до сада видео оволико велики број људи на улици, парковима и другим местима. Држава је урадила све што је могла, овакво понашање мене најозбиљије забрињава и плаши. Не знам да ли си схватате да ови људи који су сада напољу и који се друже, најозбиљни су кандидати да сутра буду позитивни на вирус, а већ прекосутра да имајју озбиљне компликације - рекао је Лончар.
Он је додао да постоје ствари које је држава урадила, али додаје, да на понашање људи не могу у тој мери да учествују.
- Најљубазније вас молим да размислите како су са сличним понашањем прошли грађани Италије. Кад год изађете и имате контакт са неким, знајте да сте најозбиљнији кандидати да се разболите - рекао је Лончар.
Како каже, са овим бројем који видимо, тешко би, додаје, могао да се избори било који систем.
- У овој ситуацији поставља се питање најригорознијих мера, и став епидемиолога ће увек бити да се спрече контакти. Најјаедноставнији начин су ванредне мере. Држава је максимално подржала све што смо рекли - рекао је др Кон, и додао да ни је дна власт није тако стала иза струке као овога пута.
Према његовим речима, и даље је струка на томе да се контакти морају зауставити.
Докторка Дарија Кисић-Тепавчевић рекла је да би најбоље било када би се сви затворили у куће, а радили само здравствени радници и превоз пацијената у болнице.
- Знамо да се живот и у овим околностима мора одвијати, али уколико не схватимо озбиљно своје улоге у ширењу инфекције, неће бити другог избора - рекла је др Кисић.
Доктор Горан Стевановић је рекао да антималарици не помажу да се спречи ширење вируса, они су, додаје само анти упални.
- Они када се јави упала плућа имају ефекат у брзини тока болести, али не могу да спрече добијање болести - рекао је др Стевановић
Како каже, држава је добила довољне количине лекова, али додаје склоњени из слободне продаје због злоупотребе.
Др Стевановић је рекао да постоје тачни критеријуми када се требају радити теситрања.
- Пацијенти са тегобама треба да се јаве својим лекарима, а они који имају отежано дисање могу да се јаве у инфектолошке службе и амбуланте по болницама за овакав тип прегледа - рекао је др Стевановић.
Лончар је додао да, да би некога прогласили да је умро од коронавируса, морају да се испуне одређени услови за то.
"Систем је тако направљен да не може ништа да прође, а да не буде изанализирано и објављено, јер се контролише на више места", рекао је Лончар.
Он је истакао да поштује све, да је верник и да иде у цркву, али истиче да је неопходно да се поштује оно што каже струка.
- Верујемо стручњацима и спроводимо како би сачували људске животе. Подржаћемо и даћемо сву подршку струци за то - рекао је Лончар.
Лончар је рекао да је немогуће да некога коме нисте прогласили да има коронавирус, да обавите да је умро од тога.
- Имајмо поверења у људе у скафандерима. Све су то тешки пацијенти. Не постоји новац којим може да се плати када некоме спасете живот, нити већа туга када вам неко умре. Не може да се каже да је неко ко је умро од инфракта да је умро од короне. Ово је специфична ситуација. МОлим за разумевања и да будемо јединствени у овој ситуацији - рекао је Лончар.
Како каже, неопходно је да будемо уз њих, и да их подржимо.
- Да ли мислите да су све друге тегобе нестале, него су све од коронавируса. Цела процедура постоји коју поштујемо и нећемо одступити од ње. Због породица и здравствених радника, молим вас за разумевање - рекао је Лончар.
Продужава се полицијски час у Србији: Викендом не смете напље после 15х
Најновије информације: Оболела још 131 особа од корона вируса у Србији, 10 умрлих
Доктор Јанковић открива: Да ли заиста постајемо имуни ако једном прележимо корону
ОВО ЈЕ МАПА СА БРОЈЕМ ЗАРАЖЕНИХ ПО ГРАДОВИМА: Београд, Ваљево и Ћуприја на прва три места са највише оболелих
22. дан корона вируса у Србији у односу на исти дан у Италији и Вухану: Којем сценарију смо ближи?