ВАЈБЕР ГРУПА КОЈА ЖИВОТ ЗНАЧИ! Путем ње се у Србији најбрже тражи слободан кревет и место на кисеонику
Основали су је лекари ковид болница, а група има 80 чланова
Најважнија Вајбер група у Србији данас је она од осамдесетак чланова, ради 24/7 и буквално живот значи. Са готово 10.000 ковид пацијената у дупке пуним болницама наћи слободно и одговарајуће место и на све то - одмах, за пацијента коме живот од тога зависи, мука је велика. Али успева! И то захваљујући Вајбер групи у којој су директори свих ковид болница у Србији и преко које "размењују" слободна места и збрињавају оболеле. А сада су најтраженија места на интензивној нези и она с кисеоничком потпором.
СВАКИ ТРЕЋИ СРБИН ПРЕЛЕЖАО ЈЕ КОРОНА ВИРУС: Много више грађана сада има антитела, да ли се ближимо крају тунела?
ТРИ ОПЦИЈЕ НА СТОЛУ КРИЗНОГ ШТАБА ЗА ПРАЗНИКЕ: Тешка одлука пред сутрашњу седницу, који ће се од предлога усвојити
ХИТ! Пронашао нову занимацију - др Несторовић постао ЈУТЈУБЕР
Проф. др Зоран Башчаревић, директор Института за ортопедију "Бањица", који је по трећи пут ковид болница, рекао је да је још од првог таласа епидемије формирана Вајбер група, чији су администратори доц. др Горан Стевановић, директор Инфективне клинике КЦС, и доц. др Ивана Милошевић, његова заменица, а у којој су директори или одговорни људи за распоред и смештај пацијената у својим установама.
- У почетку је било двадесетак људи, али како је цела Србија постала ковид болница, сада нас је најмање осамдесетак у групи. Неколико стотина, можда чак и хиљаду порука и информација дневно разменимо. Група функционише 24 сата, и дању и ноћу. Сви ту стављамо располажућа места, која делимо на она у интензивној нези, одељенска са кисеоничком потпором и без ње. Апсолутно највише се траже места у интензивној нези и она са кисеоничком потпором. Управо на групу стављам два слободна места у интензивној, што је драгоцено. И већ за пола сата биће попуњена - објаснио је проф. Башчаревић:
- Пацијенти се с именом и презименом и кратким описом, посебно тиме на колико је литара кисеоника и каква му је сатурација, смештају где има слободан кревет. И не знам како, али за ових девет месеци место се увек нађе. И без обзира на то да ли је неко ‘39. или ‘79. годиште, једнак је труд да му се нађе место у систему.
Нагласио је и да се распоред пацијената по болницама обавља и по придруженим болестима:
- Ако неко има неки тежак абдоминални проблем, хируршки проблем плус ковид, сигурно да неће код нас на ортопедију, већ у болницу која је за то. Колегијалност, професионалност, као и емпатија међу људима у тој групи су огромни.
Проф. др Едита Стокић, директорка Клиничког центра Војводине (КЦВ), која је у овој групи, каже да је пандемија и то што оболелима може бити важан сваки минут наметнула и "кризну комуникацију" КЦВ, као и целог система ковид болница Србије и преко Вајбер група типа "ол ин van" (all ин оне).
- Ту смо 24 сата дневно јер су честе турбулентне и неочекиване промене код ковид пацијената, а одлуке морају да буду стручне и брзе. У Вајбер групама КЦВ "Стоп ковид 19" и "Стручни колегијум" имамо и кодекс понашања са јасно постављеним циљевима - сви ресурси у борби против ковида! Информације морају бити брзе, тачне и конкретне, неоптерећене небитним пропратним детаљима, а комуникација гласна и јасна. Одмах дати одговор на питања - шта се догодило и шта се предузима. И захваљући и томе, успевамо да брзо одреагујемо у свакој ситуацији - објашњава проф. Стокић.
Она додаје да се јасно приказује болнички капацитет, постељни фонд, број отпуста и премештаја у КЦВ...
- И онда реагујемо, јавимо се ми који можемо одмах да помогнемо и брзо решавамо проблем. За све ово време од почетка епидемије, човек се навикне да буде на сталном опрезу. Чак и када спава. И у један, два, три ноћу збрињавамо пацијенте. Увек има неко ко у том моменту не спава или се буди на прво пиштање поруке - истиче проф. Стокић и додаје да је и овај систем развијен до перфекције јер су за девет месеци "ратног стања" сви прекаљени "ратници".