ВАКЦИНА ИЛИ ИМУНИТЕТ? Т-ЋЕЛИЈЕ срушиле сва научна истраживања до сада о корона вирусу
Кад се јави нови контакт имунског система са вирусом, Т-ћелије и лимфоцити брже и снажније продукују антитела и одговарају.
Мало је вести од почетка пандемије које су нас толико забринуле, као она да имунитет на корона вирус траје само три месеца. То је нама лаицима значило да је колективни имунитет немогућ и да би будућа вакцина коју примимо штитила само кратак период и да пандемија никада неће проћи. А онда се појавила прича о Т- ћелијама.
Прележали сте корону? ЕВО ШТА СМЕТЕ, А ШТА НИКАКО НЕ ТРЕБА ДА РАДИТЕ
ЗАРАЖЕНИ КОРОНОМ, А НЕГАТИВНИ НА ТЕСТУ: Др Едита објаснила како овакав проблем решавају у КЦ Војводина
КОРОНА ИЗАЗИВА ТРОМБ У ПЛУЋИМА КОЈИ МОЖЕ БИТИ СМРТОНОСАН: Наши стручњаци објашњавају како се заштитити у овом случају
Имунолог др Љиљана Софронић Милосављевић са ИНЕП-а објашњава да људи не треба да се плаше губитка антитела јер је код имунског система меморија јака.
Гостујући у Београдској хроници, навела је да постоје разне врсте имунских ћелија, многе од њих су, каже, задужене за меморисање. Неке од њих су и Т-ћелије.
Кад се јави нови контакт имунског система са вирусом, Т-ћелије и лимфоцити брже и снажније продукују антитела и одговарају.
Према теорији - заштита и дуже од три месеца
Указала је да се још увек не може са сигурношћу рећи колико ће људи који су победили корону бити заштићени, али додаје да имунолошка теорија каже да би требало да буду заштићени и дуже од три месеца.
- Већина наше популације има компетентан имунски систем да се суочи са овим опасним нападачем, али нажалост има и оних код којих долазе до пада броја Т-лимфоцита, то су изузетно тешки болесници, студија је показала - напомиње Љиљана Софронић Милосављевић.
О томе је говорио и главни шведски епидемиолог Андерс Тегнел.
- Људи који су се опоравили од корона вируса вероватно су имуни на болест током шест месеци, без обзира на то да ли имају антитела или не - рекао је др Тегнел.
Међутим, недавна истраживања показала су да пацијенти који су се опоравили од вируса брзо губе антитела, маркере који показују да ли сте имали инфекцију.
Али, уз то, појављују се докази о важности Т-ћелија (типа лимфоцита који имају централну улогу у ћелијском имунитету, прим. прев) и да је овај део имунолошког одговора тела који је од виталне важности за борбу против болести и пружање дуготрајног имунитета.
Моћне Т-ћелије и њихова улога
- Важно је појаснити да су вируси мање сложени организми и да њима недостају бројни молекули и механизми за самостални опстанак. Тако хумани вируси, за разлику од бактерија на пример, свој животни циклус и умножавање могу остварити једино унутар наших ћелија. Због тога је препознавање, а затим и елиминација тих инфицираних ћелија основ одбране од вирусних инфекција. Т-ћелије, или Т-лимфоцити представљају белу лозу ћелија крви специјализовану управо у препознавању ћелија инфицираних вирусом. Као део такозваног ћелијског имунитета, Т-лимфоцити представљају есенцијалну карику нашег одговора на вирусну инфекцију, јер се она дешава управо унутар ћелија - објаснила је доц. др Ана Банко са Медицинског факултета у Београду.
Т-ћелије нападају заражене ћелије вирусом, појаснила је др Банко, али је напоменула да је за закључке, ипак, рано.
- Како бисмо разумели однос између Т-ћелијског и Б-ћелијског имунског одговора, ефикасност и дужину имунитета који нам остаје након прележаног КОВИД- 19, неопходно је сачекати резултате обимнијих и обухватнијих студија. Међутим, последњи резултати охрабрују са чињеницом да Т-ћелијски имунитет развијамо на више различитих протеина САРС-ЦоВ-2, да се овај имунски одговор региструје код скоро два пута већег броја испитаника од оних који имају доказана антитела, као и чињеница да Т-ћелијски имунитет може бити регистрован и код оних људи који нису показивали симптоме инфекције, а били су у породичним контактима симптоматских носилаца. Оно што сада дефинитивно можемо закључити јесте чињеница да недостатак антитела код једне индивидуе не значи нужно и недостатак имунитета на САРС-ЦоВ-2 - истакла је др Банко.
Колективни имунитет
Када је реч о колективном имунитету, др Љиљана Софронић Милосављевић наводи да то значи да је јако висок проценат људи прокужен.
Тај ниво, истиче, нисмо достигли иако расте број пацијената који су развили антитела на корона вирус.
Објашњава и зашто се догодило да поједини млади људи, јаког имунитета, имају врло тешку клиничку слику.
- Ради се о поремећају имунског одговора због вероватно велике инфекције високом дозом вируса. Ако постоји слабост имунског одговора, почиње прекомерна продукција антитела и и запаљенског одговора, па онда Т-лимфоцити падају. У покушају да заустави ту снажну запаљенску реакцију, долази до одговора који је крајње непожељан за пацијента - наводи Љиљана Софронић Милосављевић.
Навела је да сви суплементи, на пример витамин Ц, имају важну улогу у нашем организму и доприносе јачању имунитета.
БЕБА ИЗ ВРАЊА ЈЕ БОРАЦ НА МАМУ: Заједно су победили корону, а сада малишан има ПОСЕБНУ ЗАШТИТУ
ХРОНИЧНИ УМОР, ОШТЕЋЕЊЕ СРЦА: Списак последица корона вируса је све дужи, а ево шта ПОСЕБНО БРИНЕ лекаре
РОЂЕНА СА САМО 920 ГРАМА! Борба за бебом из Ниша и даје траје, отац: Он ми је једина успомена на супругу (ФОТО)
ОВАЈ ГРАД У СРБИЈИ ЈЕ ОДАХНУО! Ситуација са корона вирусом је знатно боља, огласио се и епидемиолог
СЕДАМНАЕСТ ПАЦИЈЕНАТА НА РЕСПИРАТОРИМА: У КЦ Војводине 226 заражених корона вирусом