"ВАКЦИНЕ ЕФИКАСНЕ И ПРОТИВ НОВИХ СОЈЕВА ВИРУСА" Три групе су значајне за стицање колективног имунитета
Вирусолог Тања Јовановић истиче да су три групе значајне за стицање колективног имунитета.
Масовна имунизација је једини спас од ове пандемије, која представља пошаст 21. века. Све вакцине које је регистровао АЛИМС, односно Агенција за лекове и медицинска средства, јесу безбедне, квалитетне и ефикасне. Разлике постоје само у технологији, али све вакцине раде по истом принципу: стимулишу ефикасан људски одговор, каже вирусолог и члан Кризног штаба Тања Јовановић.
НАЈВАЖНИЈА ДОНАЦИЈА НА КиМ: Меридиан донео најмодерније пумпе у поплављена подручја
НОВА ОДЛУКА КРИЗНОГ ШТАБА У ПЕТАК? Горан Весић упутио посебан захтев лекарима!
КОНАЧНА ОДЛУКА КРИЗНОГ ШТАБА: Саопштено које су најновије епидемиолошке мере на снази у Србији!
Докторка Јовановић је рекла да постоје три групе популације које су значајне за стицање колективног имунитета.
Према њеним речима, то су особе које су имале потпуну асимптоматску инфекцију, и подаци Националне студије за праћење преваленције ковида-19 су показали да је до јуна било око 20 посто популације која није ни знала да је била у контакту са вирусом, али је имала специфична антитела што значи и специфичну заштиту.
Са друге стране, истиче Јовановић, знамо и да оболеле особе после прележане инфекције имају заштиту да се поново инфицирају истом варијантом вируса и трећа група популације су они који ће бити вакцинисани и на тај начин заштићени од инфекције.
- Могу само да претпоставим да је негде око 35 до 40 посто људи већ имунизовано било због болести или асимптоматских инфекција и нама је потребно негде око 60 до 70 посто најмање имунизованих особа да бисмо стекли колективни имунитет - каже вирусолог Тања Јовановић.
Наглашава да је врло важан и временски оквир у коме ће се завршити имунизација с обзиром на то да вирус већ дуже време циркулише у популацији, а његова циркулација је врло важна и за његову променљивост и настанак нових варијанти.
Одобрене вакцине ефикасне и против нових варијанти вируса
Додаје да су се појавиле нове варијанте вируса прво у Великој Британији, Јужној Африци, нова варијанта вируса у Бразилу.
- Све те промене у оквиру вирусног генома се прате и прати се ефекат вакциналног соја вируса како не бисмо пропустили неке ситуације у којима се не би постигла стопостотна ефикасност вакцине - рекла је Јовановић.
Према њеним речима, све одобрене вакцине ефикасне су и против ових нових варијанти вируса.
- У случају да вирус и даље циркулише у природи дужи временски период, доћи ће до акумулације нових мутација, оне се дешавају дуж целог вирусног генома и врло је важно пратити оне које се дешавају у оним генима који су одговорни за протеине који су укључени у саму индукцију имунолошког одговора - објашњава она.
Додаје да је срећна што Србија кренула са масовном имунизацијом, јер је то једини спас и светлост на крају тунела.
Вакцина је бесплатна, добровољна и није се ишло на обавезну вакцинацију против ове заразне болести.
- У овом тренутку морам да причам са медицинско-етичког аспекта и биоетичког аспекта да сваки пацијент односно особа одговара за своје здравље. Она је снажно препоручена као имунизација како би се заштитили од ковида-19, али не можемо законски да је захтевамо с обзиром на то да сваки пацијент одлучује о свом здрављу односно болести - истиче Јовановић.
Све вакцине које је регистровао АЛИМС безбедне и квалитетне
У овом тренутку у Србији постоје три вакцине, три произвођача, а очекује се и цепиво "Астра-Зенеке".
Докторка Јовановић поручује да су све вакцине које је регистровао АЛИМС, односно Агенција за лекове и медицинска средства, безбедне, квалитетне и ефикасне. Додаје да постоје разлике само у технологији, али све ове вакцине раде по истом принципу, стимулишу ефикасан људски одговор.
Истиче да је примила прву дозу "Фајзерове" вакцине и да 3. фебруара треба да прими другу дозу вакцине како би у потпуности била комплетно имунизована и заштићена.
За вакцину није неопходан пи-си-ар тест, односно провера пре примања вакцине.
- Да би се испитала делотворност вакцине, можда може да се уради серолошки тест да се утврди присуство антитела и њихова количина. То показује колико сте заштићени од вирусне инфекције, али поред серолошког одговора, вакцина треба да имунизује и да индукује ћелијски имунолошки одговор - каже др Јовановић.