"ВАЗДУХ ЈЕ ИНФЕКТИВАН И ПУН ВИРУСА КОЈИ ЛЕБДИ": Епидемиолог др Петровић изнео нова забрињавајућа сазнања
Дилема да ли се вирус шири ваздухом постоји од самог почетка епидемије ковида-19
Једни тврде да је то искључиво капљична инфекција, док други ипак сматрају да најмање честице вируса, односно аеросол, може да остане у ваздуху дуже времена и да тако долази до преношења заразе.
ЧЕКА НАС ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС? Након данашњих бројки струка у Србији упозорила - ТЕК НАМ СЛЕДЕ ЦРНИ ДАНИ
"ПРЕД НАЈОЗБИЉНИЈИМ ИЗАЗОВОМ СМО" Др Поповић о ИВИЦИ ПУЦАЊА здравственог система Србије
ДР РАДОВИЋ ИЗ ЦРВЕНЕ ЗОНЕ О БОРБИ СА КОРОНОМ: "Имате младе људе, урадите све што треба и опет не иде"
Да је потребно ширити свест о преносу вируса и више причати о томе да се он преноси ваздухом, каже епидемиолог др Радмило Петровић.
- Наши лекари инсистирају на капљичном преносу, али то није једини начин да се заразимо. Вирус се шири ваздухом и то су многе студије показале. Када је у просторији заражена особа, ваздух је инфективан и пун вируса који лебди. Он се сасуши и на крају завршава на околним предметима. Због тога се и препоручује то дезинфиковање и проветравање просторија, што и јесте најбитније. Оно што сматрам да је потребно да се промени, јесте да се више прича о томе у јавности, како би људи били свесни - говори др Петровић.
На питање како је могуће да се у истој просторији или дому једна особа зарази, а друга не, ако је чак и ваздух високо инфективан, каже да постоје особе које су једноставно имуне.
- Било је много таквих случајева и у свим другим епидемијама, као што је епидемија вариола вере. Један укућанин буде заражен, а други не. Такође, неко борави цео дан са зараженом особом и није му ништа, док други само прође поред ње и покупи вирус. Зашто је тако? То заправо зависи директно од нашег имуниета, а много мање од свега осталог - каже епидемиолог.
Оно што је сигурно и око чега се лекари и научници слажу, јесте да су затворене и непроветрене просторије најризичније. То се дешава због тога што заражена особа издише аеросол, односно ситне честице. Оне се задржавају у просторима које се не проветравају и где је вентилација слаба, након чега постају све гушће и заразније. Ове честице могу да остану у ваздуху више минута или сати, у зависности од простора.
- Неки стручњаци, међутим, кажу да још увек није јасно је ли та количина вируса која је пронађена у аеросолу довољна да се особа зарази. Колика је количина аеросола потребна за инфекцију није познато, али свакако, што је већа количина "већа је и вероватноћа заразе - тврде генетичари и стручњаци за вирусе са Харварда.