Важно упозорење за возаче: Ово правило ступа на снагу од првог новембра, казне до 800.000 динара!
За 6 дана почиње сезона употребе зимских гума. Добра вест је да ова врста пнеуматика у односу на период од пре годину дана није драстично виша, а многи возачи и немају потребу да купују нове, јер се постојеће зимске гуме, с обзиром на претходну благу зиму, нису излизале.
Важећи Закон о безбедности саобраћаја прописује да на својим возилима, у периоду од 1. новембра текуће па до 1. априла наредне године, морате имати све четири зимске гуме, чија дубина газећег слоја не сме бити мања од четири милиметра и то уколико су на коловозу снег, лед или поледица.
Од 1. новембра метеоролози не најављују тако драстичне зимске услове, али нас у следећем месецу, по прогнози коју су дали, дефинитивно очекује захлађење са максималним температурама до 15 степени Целзијуса, уз више кише, али и снега на висинама преко 900 метара надморске висине. Дакле, у тим подручјима ће вам извесно требати зимски пнеуматици на четвороточкашу.
Цене прошлогодишње или више за тек 10 одсто
Уколико вам постојећим зимским гумама није прошао рок или се нису излизале до те мере да немају сврху, а нисте већ купили нове, позитивна вест уочи почетка сезоне за њихову употребу јесте да су цене ових пнеуматика, зависно од врсте и произвођача, остале исте као лане или су тек минимално скупље.
Тако најјефтиније гуме које имају најмање димензије можете купити за нешто мање од 4.000 динара, док цена велике зимске гуме, поготово ако јој је произвођач неки познати бренд, може бити виша и од 20.000, па чак и изнад 70.000 динара.
Вулканизери објашњавају да два основна аспекта утичу на то колико ће вас зимска гума коштати – први да већи пречник гуме значи и вишу цену, а други да је одређује то ко је произвођач пнеуматика, од оних најјефтинијих из Кине, преко “средње класе” као што су “Сава”, “Униројал” и “Хенкох”, до најскупљих, светских познатих брендова као што су “Континентал”, “Данлоп” и “Мишелин”.
- Генерално, оне зимске гуме које користи највећи број наших возача, остале су са непромењеним ценама или је поскупљење до највише 10 одсто. Тако комплет најјефтинијих гума за путнички аутомобил које су често заступљене, а чија је ознака 175/65/Р14, има почетну цену од 17.600 динара. Што се тиче категорије скупљих, а такође често коришћених, комплет четири зимске гуме ознаке 225/45/Р17 има почетну цену од 36.000 динара. Све у свему, појединачна цена зимског пнеуматика, односно, оних врста које најчешће користе наши возачи, креће се од 6.000 до 9.000 динара – наводе продавци гума и вулканизери.
Такође, истичу да за овогодишњу сезону многи возачи нису имали потребу да купују нове зимске пнеуматике, већ су им и даље у оптималном возном стању и старе гуме, јер претходна зима је била блага, без пуно снега и поледице, “тако да се оне нису ни истрошиле до мере када је потребна замена”.
Монтажа такође није поскупела
Као и у случају куповине нових, тако се и ценовник монтаже зимских уместо летњих гума на четвороточкаше, није мењао у смислу да је та услуга код вулканизера скупља него пре годину дана.
Цена монтаже зависи од свих аспеката величине гуме, те од тога да ли су фелне челичне или алумињумске. Вулканизери на подручју Београда ту услугу наплаћују у распону од 750 до 1.500 динара по точку. У унутрашњости Србије вулканизери овај посао раде у интервалу од 2.400 за све четири мале, до 4.200 динара за све четири велике гуме.
Зашто су зимске гуме важне и кад је суво, а хладније од 7 степени?
Без обзира што временска прогноза од 1. новембра не предвиђа у нижим пределима снег или поледицу на коловозима, употреба зимских гума, сем што је законска обавеза, важна је и са становишта безбедности, а из Агенције за безбедност саобраћаја стално уочи овог датума подсећају да су зимски пнеуматици на точковима “препоручљиви и када су коловози суви, али ако су спољне температуре ниже од седам степени Целзијуса”.
- На овим температурама, летње гуме губе своју најважнију карактеристику – добро пријањање. Њихов зауставни пут приликом кочења је и до два пута дужи од уобичајеног трага који остављају зимски пнеуматици – рекли су у Агенцији за безбедност саобраћаја.
Наиме, како објашњавају саобраћајни експерти, чак и при брзини од само 30 км/х по снегу зауставићете се неколико метара даље са летњим него са зимским гумама при изненадном кочењу, на пример, када вам на коловоз “излети” пешак. Како су показали тестови таквог кочења на леду, са летњим гумама, при брзини од 30км/х, зауставни пут кочења износи 68 метара, док је са зимским гумама 57 метара, што није нимало занемарљива разлика.
Експерти такође истичу и друге важне разлоге зашто је, кад су зимски услови времена, важно на точковима имати гуме за то годишње доба - краћи кочиони пут по снегу, краћи кочиони пут по сувом асфалту, спречавање губитка контроле над возилом ако гума нема добар контакт са подлогом, лакше извлачење приликом заглављивања у снегу, лакше кретање из места у тешким условима због облика и дубине шаре, и коначно, генерално мања шанса да изазовете удес који је далеко извеснији уколико се у зимским условима возите на летњим гумама.
Казне од 10.000 до чак 800.000 динара
Закон о безбедности саобраћаја, иначе, прописује и казне уколико без зимских пнеуматика возите у периоду од 1. новембра до 1. априла, изузев у случају да је коловоз сув.
Ако је, међутим, под снегом или поледицом, а ви сте возило истерали на пут или улицу са летњим гумама, прописана казна за физичко лице је од 10.000 до 20.000 динара, ако сте одговорно лице казна је од 6.000 до 50.000 динара, док је казна за правно лице у распону од 60.000 до чак 800.000 динара!
Србија Данас/Блиц