ВЕЧЕРАС СЕ НЕБО ОТВАРА! Тачно у поноћ погледајте ка горе и обавезно ЗАМИСЛИТЕ ЖЕЉУ
Српска православна црква и њени верници сутра прослављају велики хришћански празник – Богојављење
Богојављење се обележава 19. јануара и то је непокретни празник, не мења се из године у годину. Према хришћанској традицији, Христос је, када је напунио 30 година, дошао на реку Јордан како би га крстио Свети Јован.
ОМИКРОН НАПАДА И ДЕЦУ: Све више малишана позитивно на корона вирус у Србији
ЈЕДНА ЈЕЗИВА СТВАР ПОВЕЗУЈЕ МАТЕЈА И АЛЕКСУ: Наставља се мистерија нестанка двојице младића
У БОРУ СЕ ПОЈАВИЛА МИШЈА ГРОЗНИЦА?! Пребачен у Ниш пацијент за кога се сумња да је оболео од ове ОПАСНЕ БОЛЕСТИ
Осећајући да је пред њим Месија, Свети Јован дочека Исуса речима: “Ти треба мене да крстиш, а ти долазиш мени да ја тебе крстим”. Исус му на то одговори: "Остави сад то, јер нам треба испунити сваку правду".
После тих речи Син Божји уђе у Јордан. Тада се над њим отвори небо и Дух Свети сиђе на Исуса у виду голуба. Истовремено се са неба чуо глас Бога Оца који је рекао: “Ово је Син мој љубљени. Он је по мојој вољи”.
Иако се, при Исусовом крштењу, Бог јавио у три личности – Бог Отац је говорио са неба, Бог Син се крстио у Јордану, а Бог Дух Свети је, у виду голуба, сишао са неба над Христову главу. Тај тренутак представља објављивање Богочовека и увођење Христа у месијанску мисију. Догађај објављивања Богочовека, наводи се у светим књигама, слави се као Богојављање. Такође, Црква је установила Свету тајну крштења за свако људско биће. Крштењем се постаје члан Христове цркве и душа се чисти од сваког греха.
На Крстовдан (уочи Богојављења), као и на сам празник, после литургије, врши се велико освећење воде у храму или у порти храма. Та вода се узима и носи кући. Чува се као чудотворна света драгоценост. Никада се не квари. Њом се кропи кућа ради освећења и заштите од демона и осталих нечистих сила. Пије се током целе године ради исцељења и заштите од свих болести, очишћења од злих страсти и ради опроштаја грехова, очишћења душе и тела.
Богојављенску водицу некада су пиле труднице да би се “отвориле као небо на Богојављење” па да се лако породе. Та се вода сипа и у бунар да се прочисти ако у њега падне каква животиња. У стара времена освећена водица давала се болесницима који нису могли да оду у цркву на причест.
Верници се, на Богојављење, поздрављају речима "Бог се јави" а отпоздрављају са "Ваистину се јави".
Као и код других празника, и за Богојављење постоје разни обичаји.
Верује се да се, у глуво доба, уочи Богојављења, на трен отвара небо, да се крсте (укрштају) ветрови што дувају зими с онима што дувају лети и да сва вода постаје света. Од пре десетак година код Срба је обновљен стари обичај да се у реку баци крст, а младићи али и девојке се такмиче да до њега стигну и први га ухвате.
Постојало је веровање да ће младе девојке на богојављенску ноћ (18. на 19. јануар) на небу угледати лик онога за кога ће се удати. У неким крајевима девојке су користиле огледало да би угледале лик суђеног. Поред огледала стављале су се свеће, а морало се водити рачуна да се огледало случајно не прегреје и не пукне. Уместо да млада девојка угледа лик онога за кога ће се удати, могла би постати жртва још једног народног веровања – седам година несреће у љубави.