ВИТКОВАЧКА БОГИЊА ПЛОДНОСТИ ОТКРИВА ДРЕВНЕ ТАЈНЕ: Шта значи откриће фигурине из позног неолита у Жупи
Фигурина, нађена недавно на локалитету Витковачко поље, стара око шест хиљада година, изузетно регионално археолошко откриће које може да осветли архелошке непознанице.
Вера Богосављевић, кустос у Народном музеју у Београду, оцењује да је фигурина, нађена недавно на локалитету Витковачко поље, стара око шест хиљада година, изузетно регионално археолошко откриће које може да осветли архелошке непознанице.
Богињу плодности од печене глине, пронашла је Сања Црнобрња-Красић, виши кустос Завичајног музеја Жупе, уз мониторинг колега из Крушевца и Београда, на четири километра од Александровца, током заштитних истраживања, због изградње канализације.
ЕПОХАЛНО ОТКРИЋЕ КОД АЛЕКСАНДРОВЦА: Срби поново у жижи научне јавности - пронађена фигурина стара 6.500 година! (ФОТО)
Ово је симбол Зрењанина, МОСТ НА СУВОМ! Ево како се грађани боре да му пронађу намену! (ВИДЕО)
ЗБОГ ОВОГА ЈЕ ПАРТИЗАН КАЖЊЕН: Мистериозни "КЕЛТСКИ КРСТ" забрањен у многим земљама (ФОТО/ВИДЕО)
- Фигурина нађена недавно на локалитету Витковачко поље може да представља Велику богињу мајку или Божанство са маском, али је пре свега одраз свега онога што је симболизовало човека тог перода историје- рекла је Богосављевићева.
Напомиње да је реч о изузетном регионалном археолошком открићу које може да осветли археолошке непознанице као што је питање значења комуналног простора у позном неолиту, када се одигравала најзначајнија револуција у историји човечанства коју називамо „уздизање“.
- Тада су прве животиње припитомљење и прве биљке узгајане, правили су се први премети од метала... Фигурина открива трагове урбанизације насеља на југу Србије у доба позног неолита који се често назива Винчанска култура. Нека од великих насеља имају концентрисане и организоване типове кућа... - каже Богосављевићева и истиче да је на Витановачком пољу отворен узан простор јер су истраживања досезала само потребе инвеститора у каналима који су широки свега 70 сантиметара.
- Задатак археологије после оваквог открића је да у даљим истраживањима открије да ли је фигурина нађена унутар куће или у неком поуотвореном простору веће групе људи јер би нам то дало ширу слику начина живота житеља те заједнице у то доба - сматра Богосављевићева и додаје да треба добро анализирати ово архелошко откриће, јер постоје фигурине из тог периода које су врло персонализоване и изражавају бол или радост.
Фигурина је, како објашњава, производ заједнице која је у великој мери владала металургијом тог доба, која је имала развијена насеља и мрежу размене сировина. Таква друштва су узимала од других сировине и треба открити коме заправо фигурина припада, ко је њен аутор и да ли је размењена за нешто.
САБОРНИ ХРАМ СВЕТОГ ЦАРА КОНСТАНТИНА И ЦАРИЦЕ ЈЕЛЕНЕ У СВРЉИГУ: Верници исте године добили парохију и цркву
Годишњица ЦЕРСКЕ БИТКЕ: Непријатељ потучен до ногу, ОТАЏБИНА ОДБРАЊЕНА! (ВИДЕО)
Морате поштовати СТРОГА ПРАВИЛА уколико кренете у чудотворни манастир Острог: Једна ствар је ПОСЕБНО ЗАБРАЊЕНА!
Богосављевићева сматра да фигурина може бити и симбол окупљања људи тог времена.
- Претпостављам да ће се у наредном периоду на локалитету Витановачког поља одвијати осмишљено ископавање јер је неопходно анализирати околности у којима је археолог дошао до Фигурине. Важно је имати добре пројекте које треба понудити Министарству културе и информисања - рекла је Вера Богосављевић.
Хтели секирама против топова: Зашто је ова битка СРПСКЕ ВОЈСКЕ посебна? (ВИДЕО)