ДОБРОЋУДНИ ВЛАДИЦА НАЈПОЗНАТИЈИ ХВАТАЧ ЗМИЈА: Која ли га је мука натерала на то?
У Србији постоје три врсте отровница
Владици Станковићу (41) из Владичиног Хана се сви обрадује када им дође у кућу. Можда више него поштару који донесе пензију, јер он отера страх, и изнесе змију из куће.
НАЧЕЛНИК ГАСТРОЕНТЕРОЛОГИЈЕ УПОЗОРАВА: Шта све треба да знате да бисте правилно лечили дијареју код деце
Комарци заражени вирусом западног Нила пронађени у још једном месту у Србији: Да сада их овде није било
Овај хватач змија, најтраженији је човек у Пчињском округу, али и у Србији у летњим месецима, кад упекне звезда, јер послом који се он бави, и то из хобија, не бави се нико.
А, ако није на терену где извлачи змије из кревета, хладњака... онда је "на телефону", путем којег дели савете. Небитно да ли је 2 сата после поноћи, или два сата после поднева.
Председник Удружења за заштиту гмизаваца и животне средине "Поскок", иначе је, ватрогасац. Поред тог посла, и хватања гмизаваца, Владица је почео народ да брани и од стршљена, а поред свих ових послова, он воли и стиже да кува. И, ужива у свему што ради.
- Баш волим да кувам... Тренутно из хобија производим кобасице, природне, без хемије и без адитива - почиње да прича за Telegraf.rs овај свестрани човек због чега га питам ко је Владица Станковић:
- Породичан сам човек. Имам троје деце, три ћерке, једна је четврта година средње школе, једна сада креће у прву годину, а трећа, најмлађа, сада креће у 7. разред. Мало сам свестран. Волим рафтинг, планирањење, спуштао сам се у пећине... Волим све што диже адреналин. Што се кувања тиче, у томе уживам. Организујемо гулашијаде, посећујем манифестације, кувам, увек излазим у сусрет црквама када су славе и када треба да се спреми за мало више гостију. Волим цркву, посећујем литургије, манастире.
Овај велики патриота, који 10 година има заставу Србије на кући, за коју каже да ће ту стајати док је он жив, највише воли да спрема наша традиционална јела, у којима највише ужива.
- Волим да спремам јела испод сача. Јаретину, јагњетину... Сва јела која спремам су гурманска, и нека наша традиционална. Све што правим, после уживам да једем. Тако да правим и димљене шаране. Кад је слава Свети Никола правим купус са димљеним шараном, затим димљеног шарана без костију, димљену пастрмку... То мора да буде на трпези за Светог Николу.
- Волим да месим. Правим кроасане, баклаве... - кренуо је да набраја Владица, када сам морала да га прекинем.
- А шта ради ваша супруга?
- Их... Жена поред деце увек има посла. А, знате како. Жене када спремају, не раде само то, него још 100 послова поред, а ми се посветимо само једном послу. Зато то испадне добро. Ево, ћерку смо уписалу у школу за кувара у Лесковцу. Она то воли, стално ми помаже, и верујем да ће успети...
Владица је до сада променио 7 послова. Код њега мајстор у кућу не улази. Пре него што је постао ватрогасац, радио је у Сибиру три и по године.
- Радио сам браварске послове, глетовање, спуштене плафоне, преграде зидова... Радио сам физикалије, истоварао камионе... Ни сад ме није срамота да изађем на улицу папир да сакупљам - каже наш саговорник.
Како је, заправо, зашто почео да хвата змије?
Пошто се сматра краљем змија, питам га за ону народну да ли је истина да убиство змије доноси зло у кућу. Сазнајем болну епизоду његовог живота, која га је и натерала да почне да хвата змије.
- Завршио сам Војну школу у Пожаревцу, и одмах почео да радим на аеродрому у Батајници, а касније, сам пребачен у Бујановац. Тада је моја жена била трудна са првим дететом. Дођем кући, одемо на село и, знате како бабе и деде вичу кад виде змију. "Јао змија!" Не знам због чега сам тада убио змију. После тога, 15 дана касније, испало је да је трудноћа ванматерична и изгубимо дете. Од тада сам кренуо да хватам змије. И свако ко ме звао, ја идем - истиче Владица.
Тиме се бави 15 година. Објашњава да у Србији постоји 10 врста змија, а да су само три отровнице.
- Остале су безопасне. У свим интервенцијама које сам до сад имао, од 100 одсто, у 2 до 3 одсто су биле отровне. Највећи број су змије које су неотровне и које уопште не угрожавају људе. Страх код људи прави највећи проблем. Отровне су поскок, као највећа отровница и у Европи, такође, имамо и у шарку, али она се налази на 600 метара надморске висине и слабије се налази, и имамо планинског шаргана, али он се налази на Шар планини, и веома ретко се може видети... Све су то заштићене врсте законски, и не би требало да се убијају, јер треба да схватимо колико је њихов значај у природи - објашњава Станковић и додаје да све змије које ухвати у урбаној средини враћа у природу.
Змије би да "шију", "возе скутер", "спавају у кревету"...
Тешко му је било да издвоји најнеобичније место са којег је извукао змију за ових 15 година. Осим из кревета, фрижидера, хладњака, једну је, каже, извукао из мотора скутера.
- У мотор скутера је ушла. То је толика реткост. Невероватно је. Скоро када сам ушао у једну собу била је у машини за шивење... Једна је била у мотору замрзивачу. Тај мотор је увек топао и онда оне дођу ту око мотора, траже топло. Ту се мотају да би могле да сакупе енергију од топлоте.
- Сад је такав период. Мења се време. Није висока температура. Када увече крене да пада температура и оне се завлаче тамо где их најмање очекујемо, највише због хране. Посебно у старе куће, глодари праве те рупе и онда оне користе и улазе у куће. Или, када буде велика жега и пуно топло, оне траже где ће да се сакрију, па залутају. Најчешће се то дешава када је време парења. Тада су спремне да се завуку тамо где их најмање очекујемо, јер су тада слабо концентрисане и слабије обраћају пажњу на околину.
Зато што је једини у Србији који се бави овим послом, телефон му звони 24 сата. Људи зову макар за савет како да се отарасе змија. Природан начин да се она истера не постоји. Ако јој се врата отворе, она ће наћи пут, али људи, како прича, не могу у глави да раскрсте да је она изашла. Другачије је кад виде да ју је неко избацио.
- Неко када позове ујутро у 2, 3, 5, значи има муку. Ту су и деца. Има људи пуно који су по Србији, а треба му само један савет да би они то сами урадили - каже Станковић који на питање како све стиже одговара да воли и да ће радити све док год буде могао.
Недавно се ухватио и у коштац са стршљенима. И признаје, то је опаснији посао него хватање змија.
- Бар мени. Потребна је посебна опрема. Терен је неприступачан, а стршљени кад се разлете, веома су немилосрдни - каже он.
За крај, има ли Владица наследника? Долазе ли људи на обуку за хватање змија?
- Не. То је опасан посао и веома је ризичан. Нема таквих зато што не желе ризик. За овај посао потребна је стабилност, размишљање и деловање у секунди. Могу да се догоде непланиране ствари које могу да те угрозе - рекао је Станковић.
КОРОНА ХАРА ЛАЖНОМ ДРЖАВОМ: Албанска небрига довела до још девет смртних случајева
ДОБРЕ ВЕСТИ ИЗ СРЦА СРБИЈЕ: Корона посустаје у Чачку, ови бројеви то јасно показују
ОПРЕЗ! ЛЕКАРИ УПОЗОРАВАЈУ ПАЦИЈЕНТЕ КОЈИ СУ ПРЕЛЕЖАЛИ ОПАКИ ВИРУС: Опоравак од короне траје и до шест месеци
УКИДА СЕ ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА: Стање све боље у овом српском граду, нема новооболелих
ОД ДИСТАНЦЕ НЕМА НИ "Д": Др Тиодоровић објаснио зашто је ова популарна летња дестинација права "КОРОНА БОМБА"