Врућине су натерале људе у Србији да ПОТРАЖЕ РАСХЛАЂЕЊЕ НА КУПАЛИШТИМА: Имајте у виду да нису сва места БЕЗБЕДНА
Због немогућности одласка на море због корона вируса, многи грађани Србије су потражили алтернативу
Због прилика које је условио корона вирус – затворених базена и немогућности да се летује на мору – Србија је спас од летњих жега и расхлађење потражила на рекама и језерима.
ДАНАС ЈЕ ЈЕДАН ОД НАЈЛЕПШИХ ПРАЗНИКА- БЛАЖЕНА МАРИЈА: Она је сестра Илије Громовника и ово никако не смете да радите!
НЕСТАО МЛАДИЋ (19) НА БУБЛИЧКОМ ЈЕЗЕРУ: Дошао са друштвом и одједном га није било! Одмах кренула потрага
ДАНАС СУНЧАНО И ТОПЛО, УВЕЧЕ ПЉУСКОВИ И ГРМЉАВИНА: Ево како нас време очекује до краја недеље
Тако се последњих година не памти да је на ужичкој Плажи, купалишту на Ђетињи у центру града, било више купача него ових врелих дана. Упркос томе што температура воде не прелази 17-18 степени, и што Ђетињу не бије глас да је савршено чиста река у свом току кроз Ужице, на Плажи је последњих дана веома живо. О безбедности купача на "ужичком мору" брине спасилачки тим, а свакодневно је ту, за сваки случај, и лекар из Дома здравља.
Посећене су као никада до сада и многе друге реке и језера у широј околилни Ужица, не само места предвиђена за купање, него и дивље плаже на којима се свако купа на своју одговорност. Неке од њих су на језеру Врутци 20-ак километара од Ужица, а најпосећеније су Ђокића ливаде близу бране и ушче Ђетиње у језеро у селу Биоска, где се пре неколико година удавио један младић.
Златарско језеро на Увцу врви од купача, како уз саму брану где постоји купалиште, тако и километрима узводно уз кањон реке, где забава у води није безбедна.
Није забележено да је на обалама језера Заовине на Тари, на коме нема места предвиђених за купање, било оволико људи. Бајина Башта је после увођења ванредне ситуације због корона вируса затворила купалиште на језеру Перућац на Дрини, али многи не поштују ову меру. Упркос забрани сваког дана се овде среће мноштво људи који користе понтонску плажу. Купача који у Дрину ускачу са сплавова има и узводно Перућцем кроз кањон Дрине.
У Суботици, на Палићу и околини највише купача има, поново од петка од када је дозвољено купање на базенима под посебним условима због вируса корона, на градском базену "Дудова шума". Суботичани посећују и лековито језеро у Пачиру које је атракција због боје воде, а многи су освежење последњих дана пронашли и на базенима у Моравици и селу Ором.
Међутим, и поред вишегодишњих упозорења да вода у језеру Палић није за купање, купача има. У Палићком језеру се ових дана купају они који годинама то чине, а ове сезоне су им се придружили и туристи из других градова. Највише купача има у делу код Викенд насеља који има пешчану плажу. Квалитет воде се током последњих година побољшао захваљујући мерама за санацију језера, али стручњаци и даље упозоравају и кажу да свако ко уђе у воду чини то на своју одговорност.
- Купање није забрањено, проверили смо, само се прпеоручује да због квалитета воде који није најбољи не би требало да користимо језеро за освежење. Пријатељи из Суботице никада нису имали проблема и ми смо им се придружили ове године. Проблем може настати ако неко има оштећења на кожи или ослабљен имунитет. Плажа је уређена, уживамо - кажу купачи из Сенте.
На велику жалост Суботичана, једно од њихових омиљених летњих одморишта и купалишта, Мајдан, смештен далеко од градске вреве и окружен шумом, пресушује. Вода се знатно повукла, готово да је сада и нема. И поред тога појединци квасе ноге и одмарају у природи.
Купача у мањем броју током летњих месеци има и на језеру Тресетиште. На дну је тресетни муљ, а језеро је омиљено место пецароша.
У близини Палића је језеро Лудаш и Крваво језеро, а све ове водене површине налазе се у заштићеним појасевима природе и до сада није било несрећних случајева због купања у њима.
У зеленој оази скривеној од пролазника, У Табановићу недалеко од Шапца, на површини од 24 хектара, простиру се три језера. Нетакнута природа, подводни извори чисте воде, мир и тишина овде доводе купаче из Шапца и Сремске Митровице.
Језера чија се дубина процењује и до десетак метара настала су након експлоатације шљунка. Када је ископавање напуштено, седамдесетих година прошлог века, подземне воде дринске жице, продрле су и ископане увале напуниле чистом и свежом водом.
Као што видите, нека места су безбедна за купаче, чак има и спасилачких тимова, али многа нису. Зато апелујемо да поред тога што водите рачуна о епидемиолошким мерама, обратите посебну пажњу и на то где се купате.
СТО ПОСТО ДОМАЋЕ! СТИЖЕ СРПСКИ ТЕСТ НА КОРОНА ВИРУС: Познат и датум кад се очекује!
ТЕЖАК ЧИН ДИВЉАШТВА: Поломљен православни крст у селу код Тутина, а постављена застава указује на КРИВЦА
ПОТВРДИЛИ СРПСКИ СТРУЧЊАЦИ! Т-ЋЕЛИЈЕ ШТИТЕ ОД КОРОНЕ: Ако их имате у имуносистему ви сте АПСОЛУТНО БЕЗБЕДНИ
ТЕМПЕРАТУРА, МАЛАКСАЛОСТ, МУЧНИНА "РЕЗУЛТАТ НЕГАТИВАН": Ово је прича о томе како НИСАМ ПРЕЖИВЕЛА КОРОНУ!
УПОЗОРАВА НА ОПАСНОСТ! КОРОНА АПЛИКАЦИЈА УСКОРО У СРБИЈИ: Неће бити обавезна, а овако ће функционисати