ГРАЂАНИ У ПАНИЦИ ЗБОГ ЧОПОРА ВУКОВА НАДОМАК КРАГУЈЕВЦА: Језиви снимци - стоку кољу усред дана, долазе и до кућа (ФОТО)
Мештане села Трешњевак у Крагујевцу узнемирила је појава вукова.
Трагови крупне животиње уочени су пре неколико дана око села Трешњевак, а клања стоке је већ постало озбиљан проблем.
ОВО ЈЕ ПРВА ФОТОГРАФИЈА ПРОНАЂЕНОГ АЛЕКСЕ! Након 42 дана пакла Крушевљанин нађен на Врачару (ФОТО)
НЕЗГОДА СА СМЕДЕРЕВЦЕМ довела до пожара: Пензионер (87) утучен након СМРТИ СУПРУГЕ тврди да породица хоће да га се реши!
ОВО НИЈЕ ВИЂЕНО У СРБИЈИ! Два пута му трансплантирана плућам неколико пута победио СМРТ, сад и корону!
- Сви смо зачуђени јер се још од осамдесетих година прошлог века овде нису појављивали вукови. Неуобичајено је и да их има у ово доба године. Судећи према траговима шапа ради се о прилично крупном примерку. Уочено је на камерама више од пет вукова - наводи један мештанин и додаје да су једном домаћину вукови заклали овцу усред дана.
Коментари се само ређају.
- Кад нису били па су се сад појавили? Од како Трешњевак постоји постоје и вукови у њему - наводи један корисник док други додаје да су вукови дошли у чопору и да ће ловци у недељу кренути у хајку.
- Па шта је ту чудно? То је њихово станиште. Силазе близу села због хране у зимским условима - наводи један корисник.
Многи су убеђени да на снимцима није вук.
- Класичан шакал. Само крупан - наводи један корисник.
Поједини су стали у одбрану вука.
- Радосна вест! Будите срећни док их још има. Не постоји ни један забележен случај да је вук на територији Србије напао човека. Не треба их убијати већ домаћини треба да чувају своју стоку одређеним методама, које су јако јефтине, а вук им не може ништа. Не треба да се воде неким стварима од пре 70 година. Молим вас да се информишите - упозорава један корисник.
Годишње се у нашој земљи иначе легално одстрели око 200 примерака вукова. Њихова бројност у Србији се процењује на око 1.000 примерака. Вук - цанис лупус - живи свуда осим у низијским густо насељеним пределима. У нашој земљи га нема у већем делу Војводине и у Шумадији.
Станишта су му претежно старије мешовите и листопадне шуме у побрђу и на планинама, али се лако адаптира на све типове сувоземних станишта. Стање популације је повољно са стабилним или благо узлазним трендом.
Процењено је да није угрожен и поред сталног излова.