ЗА КОЈУ ВАКЦИНУ СЕ ГРАЂАНИ НАЈЧЕШЋЕ ОДЛУЧУЈУ КОД ТРЕЋЕ ДОЗЕ: Иако су сви "типовали" на Фајзер, још једна вакцина у самом врху!
Препоруке лекара су различите
У Србији је до петка трећу дозу вакцине против коронавируса примило више од 110.000 грађана. Најчешће се одлучују за Синофарм и Фајзер, а затим за Спутњик В и Астра зенеку. Лекари на вакциналним пунктовима кажу да се грађани углавном опредељују да трећа доза буде иста као и прве две, а уколико мешају онда се после две дозе кинеске вакцине опредељују за Фајзер.
САОБРАЋАЈНИ КОЛАПС НА ОБИЛАЗНИЦИ ОКО ЧАЧКА: Формирана километарска колона аутомобила ка Београду (ФОТО)
ОВО СЕ ЧЕКАЛО ГОДИНУ И ПО ДАНА: Ниш се одужио чувеном српском хирургу Миодрагу Лазићу!
БОЛНИЦЕ ПУНЕ НЕВАКЦИНИСАНИХ ЉУДИ, ЗАРАЗА СЕ ШИРИ, НОВА ЖАРИШТА У СРБИЈИ НИЧУ: Има ли бедема, како зауставити ширење?
На највећем пункту за вакцинацију Београдском сајму трећу дозу до сада је примило више од 5.000 људи.
Координатор тог пункта Зоран Бекић каже да је највише људи на сајму примило као бустер дозу Фајзер вакцину – 2.700, затим Синофарм – 1.800, а остале много мање.
- Свако може да бира и добије вакцину коју жели. Грађани се одлучују и за исту вакцину као што су биле прве две дозе, али има и оних који мешају - навео је Бекић.
И на територији београдске општине Палилула грађани су пожурили да "заврну рукав" за трећу дозу. Уколико се одлуче за мешање вакцина, онда се после две дозе кинеске одлучују да трећа буде Фајзер.
- Већина се опредељује да прими исту бустер дозу као прве две. Чак 90 одсто грађана опредељује се за истог произвођача. Око 10 одсто се одлучује да "меша" и они прелазе после две дозе кинеском вакцином на Фајзер вакцину - рекао је директор Дома здравља Палилула Александар Стојановић.
Напомиње да се за остале вакцине, бар што се тиче територије Палилуле, грађани не опредељују да мешају, односно они који су примили прве две дозе Фајзер вакцине траже да и трећа буде Фајзер, ко је примио АстраЗенеку поново тражи истог произвођача, а исто је и за Спутњик В вакцину.
Додаје да нико ко је дошао по трећу дозу није враћен са њиховог пункта, без обзира да ли је добио позив или не од еУправе. Важно је само да је прошло шест месеци од друге дозе.
- Вакцинација трећом дозом одлично иде. Цео дан чека по неколико људи испред пункта. Они који су примили прве две дозе, они долазе и по трећу, они су ревносни. Међутим, проблем је што тек по неко дође да прими прву дозу - прича Стојановић.
У Нишу је до сада 5.500 грађана примило трећу дозу. Директор Дома здравља Ниш Милорад Јеркан каже да се најчешће опредељују за Фајзер и кинеску Синофарм вакцину.
- За руску Спутњик В вакцину, као трећу дозу, се одлучило око пет одсто, док је за АстраЗенеку један до два одсто грађана. За миксовање вакцина се одлучује испод пет одсто грађана - навео је Јеркан.
У Србији је вакцинација трећом дозом почела у уторак – 17. августа. Препоручено је да трећу дозу приме грађани старији од 70 година, осносно старији од 60 година уколико су у установама социјални заштите.
Препорука је да бустер дозу добију и здравствени радници, запослени у установама социјалне заштите, особе којима су трансплантирани органи, пацијенти на дијализи.
Трећу дози заштите против вируса корона могу добити и сви други грађани који то желе, уколико је прошло шест месеци од када су примили другу дозу. Грађани могу да бирају вакцину – могу да се определе за исту као што су биле прве две дозе, али и да миксују и да трећа доза буде нека друга вакцина.
Координартор ковид болница на југу земље и заменик директира КЦ Ниш Радмило Јанковић апеловао је на старије људе који су примили Синофарм вакцину, да као трећу дозу приме неку другу.
Јанковић је недавно рекао да о томе може да прича из праксе.
- По структури пацијената, по броју тешко оболелих који су на респиратору, а вакцинисани су, након две дозе Синофарм вакцине, најбоље би било покушати са неком другом. То ће стимулисати нови имуни одговор, заштити их више. Ја апелујем на све људе, нарочито на старије суграђане који су Синофарм вакцином вакцинисани да што пре приме дозу неке друге вакцине - рекао је Јанковић.
Каже да не фаворзује ниједну вакцину, али мисли да је то рационалније.