ЗАБРИЊАВАЈУЋИ ПОДАЦИ: Ово су најчешће злоупотребљаване дроге у Србији
Највише се конзумирају ови типови, упркос Међународном дану борбе против злоупотребе и незаконите трговине дрогама.
Прошле године најчешће злоупотребљаване дроге у Србији биле су марихуна, хероин и кокаин, а према званичним подацима нове психоактивне супстанце још не представљају велику опасност, наводи се у саопштењу Канцеларије за борбу против дрога Владе Србије које је објављено данас.
ВАЖАН САВЕТ ДОКТОРА! Пре него што купите ОВУ ВРСТУ ПРЕПАРАТА, обавезно обратите пажњу на један детаљ
У 27 ОПШТИНА И ГРАДОВА: Влада Србије проглашава стање елементарне непогоде
ПАЗАРАЦ ОГОРЧЕН ПОСЛЕ СМРТИ СИНА: Корона га је однела за 4 дана, а ми још чекамо тестирање
Упркос великим напорима да се злоупотреба дрога стави под контролу, а незаконита трговина искорени проблем злоупотребе је и даље присутан што је ризик за јавно здравље и функционисање друштва, саопштила је Канцеларија уочи 26. јуна - Међународног дана борбе против злоупотреба и незаконите трговине дрогама.
Како се наводи у овој области често се појављују недовољне или нетачне информације различитих врста, а људи, доносиоци одлука, а понекад чак и пружаоци услуга чине да се поремећаји услед злоупотребе дрога не посматрају као последица различитих фактора, већ искључиво као морални неуспех или кривично дело.
- Оно што се често не разуме је то да је проблем злоупотребе дрога резултат сложених интеракција фактора који и нису под контролом појединца, као што су фактори генетике, менталног здравља и околине - наводи се у саопштењу.
Наводи се и да проблеми услед злоупотребе дрога не би требало да буду посматрани као стечени или подложни искључиво кажњавању.
Канцеларија наводи да у сарадњи с НВО "РеГенерација" тренутно спроводи истраживање под називом "#DAZNAMŠTARADIM", које има за циљ повећање ефикасности Система за рано упозоравање на нове психоактивне супстанце.
Резултати овог истраживања показаће и колику опасност у Србији представљају нове психоактивне супстанце.
Додаје и да се на заседању Комисије за опојне дроге у Бечу представила се темом "Мултисекторски састанци у Србији - мања маргинализација и већа сарадња на проблемима везаним за дроге" и то резултатима регионалног пројекта "Бирам опоравак".
Канцеларија је у сарадњи са Удружењем "Излазак" својим представљањем на заседању подржала мултисекторски приступ решавању проблема.
Према "Светском извештају о дрогама 2020" који издаје УН Канцеларија за дрогу и криминал (УНОДЦ), 35,6 милиона људи широм света има проблем с дрогама.
Глобално канабис је најчешће коришћена супстанца, а процењује се да га је 192 милиона људи користило у 2018. години.
Исте године, према Извештају, 58 милиона људи користило је опиоиде, око 19 милиона људи користило је кокаин, док је 27 милиона користило амфетамине.
ПОВРАТАК КОВИД ЦЕНТАРА: Министар Лончар сутра са директорима болница о НОВОЈ СИТУАЦИЈИ
Иза ове фотографије, КОЈА ЈЕ НАСТАЛА НА ТАРИ, се крије прича од које застаје дах: ПОГЛЕДАЈТЕ И ЗАШТО (ФОТО)
ПОСЛЕ ТРИ НЕДЕЉЕ БЕЗ НОВОЗАРАЖЕНИХ КОРОНА СЕ ВРАТИЛА У ОВАЈ ГРАД: Свакодневно се региструју нови пацијенти
Почело је тестирање вакцине за корона вирус на људима: Вакцинисаће се око 300 њих, а након тога следи завршна фаза
ГРАЂАНИ ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ! Од поноћи важе нова правила за улазак у Хрватску