ГРОЗНИЦА ЗАПАДНОГ НИЛА СВЕ ВИШЕ ТРЕСЕ СРБИЈИ: Заражено 18 људи - ово су црвене тачке у нашој земљи
Један од 150 заражених може развити драматичну клиничку слику са грозницом, главобољом, укоченошћу, подрхтавања, комом и трајним неуролошким оштећењима.
У Србији је до 21. октобра регистровано 18 случајева грознице Западног Нила (ГЗН), показали су подаци Института за јавно здравље Батут.
"ОВО ЈЕ ЈАСАН АЛАРМ" Стручњаци уплашени, нове мере неизбежне - шта чека Србију у наредном периоду
"ТЕШКО ЋЕ СЕ БИЛО КО САКРИТИ ОД ВИРУСА" Др Ивануша: Ситуација у Србији тешка, ефекат ковид пропусница за неколико недеља
ОД СУТРА ПОЧИЊЕ ПРИМЕНА КОВИД ПРОПУСНИЦА: Казне су папрене, ево шта вас чека уколико се не будете придржавали мера
Оболели су откривени у Севернобанатском (1), Средњебанатском (1), Јужнобанатском (2), Сремском (3), Београдском (4) и Јужнобачком округу (7).
У извештају Института се наводи да је вирус пронађен код домаћих комараца (Culex пипенс) у Београду, Новом Саду, Панчеву и Палићу, а има га и код дивљих птица у Јужном Банату и Јужној Бачкој.
Из Батута су објаснили да је грозница Западног Нила најзаступљенија када су активни комарци, у нашој земљи инфекција се типично преноси од јуна до половине новембра.
До средине октобра у земљама Европске уније откривена су 132 случаја заразе, највише у Грчкој и Италији, и девет смртних случајева који се могу повезати са овом болешћу.
ГЗН је потенцијално тешко вирусно обољење, које се преноси убодом зараженог комарца и у 80 одсто случајева пролази без симптома.
Један од 150 заражених може развити драматичну клиничку слику са грозницом, главобољом, укоченошћу, подрхтавања, комом и трајним неуролошким оштећењима.
Вакцина против ове заразне болести као ни специфична терапија не постоје, а из Батута препоручују избегавање доласка у контакт са инсектима као најбоље мере заштите.