ЗАРАЗИЛИ СТЕ СЕ НАКОН РЕВАКЦИНЕ? Др Гњатовић открила шта се у овом случају дешава са антителима
За колективни имунитет потребно је да 60 одсто пунолетних грађана буде ревакцинисано.
Сарадница Института за примену нуклеарне енергије др Марија Гњатовић је говорећи од деловању вакцине навела да они који су добили две дозе цепива, а заразили су се - реагују као да су добили још једну дозу.
ЗАШТО У СРБИЈИ ИМА НЕОДЛУЧНИХ ПО ПИТАЊУ ВАКЦИНАЦИЈЕ? Декан Медицинског факултета послао свима важну поруку
ИМАЋЕМО ТЕСТОВЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОДЊЕ: Познат датум регистрације српског серолошког теста за корону
ОГЛАСИЛИ СЕ И НАШИ ЛЕКАРИ: Вакцине добре за труднице и дојиље, бебе преко млека ДОБИЈАЈУ АНТИТЕЛА
- Обично се створе добри одговори, за које се верује да ће трајати и неколико година. Код оних који су имали тежу клиничку слику, ствара се више антитела, док је код оних који су имали лакше симптоме мање антитела и краћи имунитет.
Она је истакла да пораст броја заражених негативно утиче на процес имунизације јер може доћи до одлагања примања како прве, тако и друге дозе вакцине.
- Бројке су на неки начин и очекиване, јер је цепиву потребно доста времена да почну да делују, да се створи имунитет - навела је Гњатовић.
- Синфарм је добра вакцина и развија се добар хуморални одговор који се мери антителима, али је код неких пацијената потребно и 30 дана након друге дозе да би се уочила антитела. То касније лепо расте, напредује, расте титар антитела, али морамо имати у виду да је до контакта са вирусом дошло 10 дана пре појаве првих симптома.
Гњатовић је навела да се претпоставља да ће код вакцина Астразенека и Спутњика В, које слично делују, имунитет трајати и до две године, са Фајзером шест месеци, док се са Синофармом такође очекује дугорочнији имунитет, али би старијим особама можда била потребна трећа доза.
Директор пункта за вакцинацију на Београдском сајму др Зоран Бекић каже да је до сада је апликовано више од 2.300.000 доза, а више од 915.000 људи је ревакцинисано.
- У Београду је скоро 30 одсто пунолетних грађана ревакцинисано - рекао је Бекић и навео да је вакцинација захтеван процес за који је потребно време.
Како је напоменуо, да би се вакцинисало 20 одсто становништва било је потребно око три месеца, а да би се достигао колективни имунитет као у Израелу, мора бити ревакцинисано око 60 одсто пунолетне популације.