ЗАШТО "НЕЋЕ ГРОМ У КОПРИВЕ"? Сазнајте какве тајне све крије омиљена биљка бога Перуна и зашто је Срби толико воле
Велико благотворно дејство самоникле јестиве биљке
Народна изрека "неће гром у коприве" не значи да зло неће у зло, већ напротив. Коприва је сматрана биљком Перуна, словенског бога грома. Вера у њену лековитост очувала се све до данас, о чему сведочи и Момчило Антонијевић, новинар и народни травар.
МНОШТВО ВИТАМИНА ИДЕ ДИРЕКТНО У КРВОТОК: Овако се једе жива коприва, а да се не ожарите (ВИДЕО)
ВИТАМИНСКА БОМБА: Овако ПРИПРЕМЉЕНА КОПРИВА најздравија је за организам, потребно је још пар састојака
Мала "дивљакуша" из природе: Коприва тера ових 10 здравствених проблема као од шале!
У лечењу се користе сви делови коприве – корен, лист и семе. Лист се бере пре него што се семе створи и он може да се осуши и чува као чај, али може да се користи и у исхрани, напомиње Момчило Антонијевић.
Корен коприве може да се вади током целе године, али је најбоље у јесен. Он се првенствено користи код мушкараца који пате због увећане простате и најбољи је биљни лек за све оне које мучи овај проблем. Надземни део биљке који је богат хлорофилом се препоручује код анемије.
Морис Месеже, чувени француски, провансалски травар, који је живео у последњим деценијама 20. века, рекао је да ако са излета треба да се вратите само са једном биљком за вашу апотеку, нека то буде коприва.
Коприва може пуно да помогне и онима који имају повишен ниво шећера у крви јер задржи супстанцу гликокинин за коју је доказано да снижава ниво шећера.
Помаже и особама које пате од ниског крвног притиска и зато је идеална као чај за буђење. Иако је алергијски осип по кожи добио назив по коприви – копривњача, она се ипак препоручује онима које муче алергије. Користи се или сама или у комбинацији са другим биљкама, као што су добричица, лист боквице и трава руса.
Мед са семеном коприве за бољу крвну слику
Семе коприве може да се купи у продавницама здраве хране. За еликсир са медом је потребно помешати 50 грама млевеног семена коприве и пола килограма багремовог меда. У ову мешавину могу да се додају и две кашике сировог какаа и две супене кашике тахинија, односно таана.
Наредна два дана теглу треба повремено преврнути да се смеса боље сједини и измеша. Користи се три пута на дан по једну кафену кашичицу за децу, а одрасли могу да узимају и по супену кашику. Уз ово је добро попити и чај од листа коприве, једну или две шоље минимум у току дана и онда ће ефекат поправљања крвне слике бити потпунији и бржи.
Коприва у исхрани
Препорука је да спанаћ или зеље заменимо копривом с обзиром на то да ове биљке имају доста оксалне киселине која се не препоручује људима који су склони стварању камена у бубрегу. Зато је боље у исхрани користити коприву или блитву. Коприва се припрема исто као и спанаћ, а може се додати и другим јелима, као на пример пасуљу.
Чај од коприве
Када се припрема чај од корена коприве најбоље је прелити га хладном водом, пустити да проври, кува се један минут, остави да одстоји пола сата и онда се пије.
Исто важи и за чај од листа коприве.
Не би требало пити више од две до три шоље у току дана.
Нега косе
Иако је изнео своје резервације по питању делотворности шампона од коприве, Антонијевић наводи да би чај од коприве био добар избор да се искористи када се већ коса испере од шампона.
- Најбоље би било да се у припреми тог чаја користи корен коприве. Ово се препоручује људима који пате од перути. Коприва подстиче раст косе због чега је добро користити у прелазним годишњим добима када коса појачано опада - каже народни травар.
Још једна од његових препорука за третирање косе, посебно онима који пате од себореје је и кокосово уље са неколико капи етарског уља рузмарина. Са тиме треба добро измасирати теме и оставити да одстоји два сата и онда опрати и испрати.