ZAŠTO "NEĆE GROM U KOPRIVE"? Saznajte kakve tajne sve krije omiljena biljka boga Peruna i zašto je Srbi toliko vole
Veliko blagotvorno dejstvo samonikle jestive biljke
Narodna izreka "neće grom u koprive" ne znači da zlo neće u zlo, već naprotiv. Kopriva je smatrana biljkom Peruna, slovenskog boga groma. Vera u njenu lekovitost očuvala se sve do danas, o čemu svedoči i Momčilo Antonijević, novinar i narodni travar.
MNOŠTVO VITAMINA IDE DIREKTNO U KRVOTOK: Ovako se jede živa kopriva, a da se ne ožarite (VIDEO)
VITAMINSKA BOMBA: Ovako PRIPREMLJENA KOPRIVA najzdravija je za organizam, potrebno je još par sastojaka
Mala "divljakuša" iz prirode: Kopriva tera ovih 10 zdravstvenih problema kao od šale!
U lečenju se koriste svi delovi koprive – koren, list i seme. List se bere pre nego što se seme stvori i on može da se osuši i čuva kao čaj, ali može da se koristi i u ishrani, napominje Momčilo Antonijević.
Koren koprive može da se vadi tokom cele godine, ali je najbolje u jesen. On se prvenstveno koristi kod muškaraca koji pate zbog uvećane prostate i najbolji je biljni lek za sve one koje muči ovaj problem. Nadzemni deo biljke koji je bogat hlorofilom se preporučuje kod anemije.
Moris Meseže, čuveni francuski, provansalski travar, koji je živeo u poslednjim decenijama 20. veka, rekao je da ako sa izleta treba da se vratite samo sa jednom biljkom za vašu apoteku, neka to bude kopriva.
Kopriva može puno da pomogne i onima koji imaju povišen nivo šećera u krvi jer zadrži supstancu glikokinin za koju je dokazano da snižava nivo šećera.
Pomaže i osobama koje pate od niskog krvnog pritiska i zato je idealna kao čaj za buđenje. Iako je alergijski osip po koži dobio naziv po koprivi – koprivnjača, ona se ipak preporučuje onima koje muče alergije. Koristi se ili sama ili u kombinaciji sa drugim biljkama, kao što su dobričica, list bokvice i trava rusa.
Med sa semenom koprive za bolju krvnu sliku
Seme koprive može da se kupi u prodavnicama zdrave hrane. Za eliksir sa medom je potrebno pomešati 50 grama mlevenog semena koprive i pola kilograma bagremovog meda. U ovu mešavinu mogu da se dodaju i dve kašike sirovog kakaa i dve supene kašike tahinija, odnosno taana.
Naredna dva dana teglu treba povremeno prevrnuti da se smesa bolje sjedini i izmeša. Koristi se tri puta na dan po jednu kafenu kašičicu za decu, a odrasli mogu da uzimaju i po supenu kašiku. Uz ovo je dobro popiti i čaj od lista koprive, jednu ili dve šolje minimum u toku dana i onda će efekat popravljanja krvne slike biti potpuniji i brži.
Kopriva u ishrani
Preporuka je da spanać ili zelje zamenimo koprivom s obzirom na to da ove biljke imaju dosta oksalne kiseline koja se ne preporučuje ljudima koji su skloni stvaranju kamena u bubregu. Zato je bolje u ishrani koristiti koprivu ili blitvu. Kopriva se priprema isto kao i spanać, a može se dodati i drugim jelima, kao na primer pasulju.
Čaj od koprive
Kada se priprema čaj od korena koprive najbolje je preliti ga hladnom vodom, pustiti da provri, kuva se jedan minut, ostavi da odstoji pola sata i onda se pije.
Isto važi i za čaj od lista koprive.
Ne bi trebalo piti više od dve do tri šolje u toku dana.
Nega kose
Iako je izneo svoje rezervacije po pitanju delotvornosti šampona od koprive, Antonijević navodi da bi čaj od koprive bio dobar izbor da se iskoristi kada se već kosa ispere od šampona.
- Najbolje bi bilo da se u pripremi tog čaja koristi koren koprive. Ovo se preporučuje ljudima koji pate od peruti. Kopriva podstiče rast kose zbog čega je dobro koristiti u prelaznim godišnjim dobima kada kosa pojačano opada - kaže narodni travar.
Još jedna od njegovih preporuka za tretiranje kose, posebno onima koji pate od seboreje je i kokosovo ulje sa nekoliko kapi etarskog ulja ruzmarina. Sa time treba dobro izmasirati teme i ostaviti da odstoji dva sata i onda oprati i isprati.