ВИРУСОЛОГ ОБЈАСНИЛА ЗАШТО СЕ КОД НЕКИХ НЕ РАЗВИЈАЈУ АНТИТЕЛА: Познато је шта је потребно да би вакцина имала ефекта!
Вирусолог објаснила зашто се код неких не развијају антитела и од чега то зависи!
Многи после вакцинације одлучују да провере ниво антитела, иако су лекари небројено пута говорили да за тим нема потребе. Неки од њих утврде да немају антитела, иако је прошло довољно времена од вакцинације и требало би да су се створила у организму.
Вирусолог др Тања Јовановић је гостујући у Београдској хроници објаснила о чему је реч.
- Што се тиче стицања комплетног вакциналног имунитета, то је најмање 2-3 недеље после примања друге дозе. Постоји један број имунизованих особа које су резистентне на вакцину и које не развијају имунски одговор. То може да се прати преко одговарајућих параметара, односно према количини антитела и према карактеристикама ћелијског имунског одговора. Такве особе још увек нису заштићене од ковида-19, међутим оно што се најчешће дешава и што је разлог хоспитализације пацијената који су ушли у процес вакцинације, то је најчешће због тога што су примили само једну дозу вакцине, људи се мало опусте, мисле да је њихов имунски одговор одреаговао и због тога се често инфицирају.
Ипак, вирусолог истиче да "ако се и инфицирају после примљене друге дозе, вакцинисане особе су заштићене од тешке форме болести и врло често и од хоспитализације".
Др Јовановић истиче и да се имуни системи разликују међу људима, па од тога зависи и стварање антитела после вакцине.,
- Наши имунски одговори се разликују, постоје разлике према полу, годинама живота, према хормонском статусу, према неким другим инфекцијама, хроничним болестима... Према томе, неће свака особа која се вакцинише да реагује на исти начин. Оно што је најчешће, а то је да вакцинални имунски одговор може да нас заштити и то дужи временски период од поновне инфекције са истом варијантом вируса.
На питање колико људи треба да се вакцинише да бисмо могли макар мало да одахнемо, др Јовановић каже:
- Да би вакцина постигла ефекат, потребно је да се вакцинише најмање 50-70 одсто људи. Оно што је мој апел је да се определимо за масовну имунизацију, тек када нас преко 50 одсто буде имунизовано ми можемо мало да одахнемо и да сматрамо да ће се вирус полако изгубити из циркулације. Уколико не спроведемо масовну вакцинацију, даје се шанса вирусу да се и даље мења и онда се поставља питање у ком тренутку ће вирус постати отпорнији на вакцине које смо развили и у том смислу се поставља питање о евентуалној трећој дози вакцине или новим вакцинама - закључила је.