Због чега се стручњаци већ сада брину због "другог таласа" короне: Све о новом удару и "имунитету крда"
Како кажу лекари, лето ће бити тек мали предах од короне.
Све мањи број оболелих, а супротно томе много већи број оних који су оздравили након заразе од вируса корона улива оптимизам, како у стручњаке исто тако и међу становништво. Међутим поставља се питање "шта уколико дође до следећег таласа вируса корона?".
Док власти широм света разматрају када да укину забране и ограничења кретања и тим гестом ублаже утицај вируса корона на економију, а све то вођени добрим резултатима смањења јачине вируса, упоредо се јавља питање, да ли је могућ други талас другачије снаге, који ће поново све људе утерати у њихове домове.
ПЕНЗИОНЕРИ ДАНАС И СУТРА МОГУ НА УЛИЦЕ: У Србији у току полицијски час до понедељка ујутру у пет
Србија се полако враћа у живот, а доктор Стевановић открива која ће мера последња бити укинута
(УЖИВО) ПАНДЕМИЈА КОРОНА ВИРУСА: САД: Од короне умрло више од 52.000, заражено 925.000 људи
О томе да нас чека други талас, на јесен и на зиму, предвиђају и наши лекари. Како кажу, лето ће бити тек мали предах од короне.
Шта је "други талас"?
Пандемија која је захватила цео свет узоркован је патогенима, на које људско тело, пре њихове појаве, није имало развијен имуни систем одбране . Оно што се често дешава је и то да новонастали вирус који се претходно проширио преко свих континената може, исто тако,брзо, попут цунамија и да се повуче, на кратко, а онда да се, поново, након неколико месеци врати, наводи "Блоомберг"
Који је узрок "утишавања" првог таласа?
Тренутном овладавању пандемијом могу помоћи временске прилике, односно премештање вируса на јужну хемисферу када се северна загреје и обрнуто. Такође вирус међу друштвом може створити колективан имунитет, уколико је добар део људи прележао болест и створио антитела, правећи овако такозвани "имунитет стада". Осим тога, велику и битну улогу у засутављању пандемије имају и мере заштите, прописане од стране стручњака које налажу самоизолацију, смањен број излазака, ношење маске и рукавица, редовно прање руку....
Имунитет крда
Фазе у стварању иминитета крда.
Када вирус уђе у заједницу, испрва нико није имун на његов утицај, с обзиром да је нов, још увек не постоји имунит на њега и он почиње да се шири.
Чланови друштва који су се изборили са вирусом, својим имуним системом или вакцином, развијају имуност на одређен временски период. Колики је тај период када је у пирању корона вирус још увек није познато.
Након што је пуно чланова друштва створило отпорност на болест, патоген више не може да се шири и нађе новог "домаћина". До тога долази када је добар део заједнице имун, а процене за корона вирус кажу њих 55 одсто до 82 посто друштва.
Како се вирус поново враћа?
Могућности за повратак вируса су бројне и на њих, између осталог, утичу и временске прилике. Познато је да су сезона грипа јесењи и хладнији период, а то исто може утицати и на корона вирус, који евентуално може и да мутира. Бранимир Несторовић, професор и лекар, је такође мишљења да ће вирус изузетно ослабити током лета.
Међутим стах своје упориште налази у случају из 1918. године. У јесен 1918. године други талас пандемије Шпанске грознице изазвао је велику смртност. Научници верују да разлог, томе, лежи у мутацији вируса до мере у којој га имуни систем више није препознавао.
Зашто није дошло до другог таласа САРСА?
Избијање вируса САРС у Азији 2002-2003 године никада није прешао толико велики број гранциа да би изазвао пандемију. Иако га је изазвао корона вирус није био толико заразан као COVID-19. Његово ширење је углавном било ограничено на болнице и друга окружења, где су људи долазили у билски контакт са течностима заражених.
Ебола, која је такође релативно нов патоген за људе, у Африци је повремено изазивао епидемију, али иако је заразан, није у тој мери колико је садашњи који је проузроковао пандемију.
Какве су шансе за други талас COVID-19?
Из Кине, земље у чијем граду Вухан је почела зараза, наговештавају да ризик од другог таласа постоји. У појединим кинеским областима које је вирус, условно речено, затворио а потом поново отворио морала су да се поштују поновна укидања скупова и мере самоизолације.
Иако је већи део света успео да под одређену контролу стави вирус корона, како придржавањем савета стручњака и личном одговорношћу, није искључена прича у којој и даље постоји ризик од његовог повратка.
Шта може спречити други талас
Светска здравствена организација препоручује поступно ублажавање мера, укидања кретања, како би тестирали ефекат које оне доносе, благовремено и не нагло.
Проналажење заражених и људи који су у контакту са њима били, такође је битан фактор у борби са вирусом, јер такве особе треба брзо изоловати од остатка друштва док се не опораве.
На крају је сасвим могуће да ће сасвим довољан број људи бити изложен вирусу корона , а самим тим биће развијен "имунитет крда" и он ће престати да се шири, осим овога вероватном крају вируса корона пресудиће и вакцина портив њега.
Врло је битно и напоменути то да евентуална релаксација мера којима сведочимо ни у ком случају нису позив на опуштање и смањену бригу како о свом тако и о туђем здрављу.
РЕД СУНЦА, РЕД ОБЛАКА: Ево какво нас време очекује за викенд и 1. мај
ТУЖНЕ ВЕСТИ СТИЖУ ИЗ ГОРЊЕГ МИЛАНОВЦА: Још две особе умрле од корона вируса
"ЛАЗО БРАТЕ, СЕСТРА МИ УМИРЕ!" Исповест пацијенткиње из Ниша којој је др Лазић ДВА ПУТА СПАСАО ЖИВОТ
ПОСЛЕ ВИШЕ ОД МЕСЕЦ ДАНА ПОНОВО НА УЛИЦАМА: Овако су пензионери провели својих дозвољених пола сата шетње
КО ПУШИ, НЕ БОЈИ СЕ КОРОНЕ? Др Несторовић о утицају никотина у превенцији Covid-19