ЗБОГ НОВИХ СОЈЕВА ЋЕМО СЕ ВАКЦИНИСАТИ СВАКЕ ГОДИНЕ? Вирусолози открили до када ћемо имати нове мутације корона вируса
У Србији је недавно изолован нови сој корона вируса на узорку пацијенткиње која је 31. децембра допутовала из Велике Британије.
Док се званични подаци о новом соју корона вируса још увек чекају, први извештаји показују да се нова мутација брже и лакше шири. Да је нова варијанта ковида заразнија између 30 и 50 одсто од претходне, показало је истраживање Јавног здравства Енгелске.
КАКО ЗНАТИ ДА СТЕ БЕЗБЕДНИ ПОСЛЕ ВАКЦИНЕ ПРОТИВ КОРОНЕ? Др Тиодоровић открива где проверавате антитела и која је цена
СРБИЈА ДРЖИ ВИСОКО ТРЕЋЕ МЕСТО: Наша земља међу европском елитом по броју вакцинисаних на милион становника
НИШТА АЛКОХОЛ, НИШТА С*КС: Пре и након имунизације морате поштовати следећа правила!
Према речима српских стручњака, након што се нови сој појавио и код нас, могуће су две варијанте - да вирус нестане када се вакцинишемо и да постанемо имуни или да се ковид претвори у неку врсту сезонског вируса, против кога ћемо сваке године примати вакцину.
Вирусолог др Дејан Видановић са Ветеринарског специјалистичког института у Краљеву, који у сарадњи са Медицинским факултетом у Београду раде на истраживању генома корона вируса, каже да је утврђено да се нови сој брже преноси, али да нема никаквих назнака да је опаснији. Томе у прилог говори чињеница да до сада није било драматичних осцилација у броју заражених и клиничкој слици, иако је можда нови сој већ неко време присутан.
- Могуће је да је нови сој био присутан у Србији и пре него што је званично потврђен у узорку пацијенкиње из Велике Британије. Наиме, не секвенцира се сваки узорак са ПЦР тестирања, јер би то било прескупо, већ се тестирају позитивни узорци људи који су дошли из иностранства и имају оговарајуће карактеристике. Од двадесетак позитивних узорака које су колеге са Медицинског факултета у Београду одабрале, утврђено је да један припада поменутом соју вируса. Можда је и раније стигао у Србију, то ћемо видети када се истражи већи број узрака, а за то је потребно време, барем месец дана - каже др Дејан Видановић.
За сада је могуће да ће масовна вакцинација учинити да практично посатнемо имуни на вирус, па и на нови сој, док је друга могућност да се вирус постане сезонски, као што је случај у ветеринарској пракси.
- У ветерини имамо један корона вирус код живине и почели смо са вакцинацијом. Пошто постоји много сојева ниједна вакцина не штити комплетно, тако да им дајемо две вакцине да би биле заштићене. Али, надамо се да се то неће десити код људи и да неће бити потребе за вакцинацијом сваке године - каже Видановић.
У медијима се појавила информација да се у појединим земљама већ прави комбинована вакцина против грипа и короне, која би се давала сезонски.
- Ипак, према овоме што сада видимо, имунитет од вакцине не би требао кратко да траје, јер они који су се вакцинисали Спутњик вакцином у јуну, и даље имају одличне вредности и антитела. Требало би барем годину дана да траје заштита. За сада, нико не може да зна колико ће трајати и како вирус може даље да мутира - каже доктор.
Ако буде новог таласа, он не би требао да буде драматичан, јер због вакцинације, великог броја оних који су прележали и природних карактеристика вируса, треба да очекујемо слабију варијанту вируса. Ипак, корона нас је до сада много пута изненадила карактеристикама, па је опрез неопходан, закључује Видановић.
Вирусолог и микробиолог из Специјалистичког ветеринарског института у Краљеву Миланко Шеклер рекао је недавно да је минимална вероватноћа да се деси да вакцина не штити против новог соја, већ да можда штити у нешто нижем проценту.
- Кад вирус покуша да инфицира вакцинисане или оне који су прележали корону, он мора да се бори, јер неће моћи то лако да учини. У тој борби он себе промени, да би поново могао да нас инфицира. Али, никада не може себе толико да промени да нас, који смо преболели, инфицира тако да изазове тешку клиничку слику. Значи, почиње да се мења само да би могао да се умножава тако да га толеришемо, тако да не постоји вакцина која апсолутно не штити - каже Шеклер.
Према његовим речима, вирусу највише одговара да га ми не примећујемо, да са он са нама успостави равнотежу и да он изазива тако благе симптоме да ми не обраћамо пажњу на њега, да не правимо вакцину против њега, да не радимо ништа против њега, и да он заузврат не ради ништа против нас. Али да бисмо дошли у ту фазу, ово је пут, истиче он.
ШТА СЕ ЗНА О ВАКЦИНАМА И НОВОМ СОЈУ?
С обзиром на то колико су мутације велике и значајне, имунитет који се постиже вакцинацијом или претходно прележаном инфекцијом би требало да буде довољан. СЗО на свом сајту наводи да су у току лабораторијске студије које треба да утврде да ли нови сој вируса мења одговор антитела или ефикасност вакцине. Иако су актуелне вакцине прављене за ране варијанте корона вируса, научници верују да би оне требало да буду ефикасне и против нових варијанти.
Да вакцина "Спутник В" штити и од новог соја корона вируса који се појавио у Великој Британији, изјавио је Александар Гинцбург, директор Националног истраживачког центра "Гамалеј", који је произвео "Спутњик В".
Амерички произвођач Модерна саопштио је 25. јануара да је њихова вакцина против корона вируса ефикасна, поред осталих, и против новог соја.
Исто је крајем децембра прошле године изјавио и Паскал Соријо, извршни директор компаније АстраЗенеца која производи оксфордску вакцину против COVID-19.
Према последњим лабораторијским тестовима немачке компаније BioNTech, објављеним 20. јануара, и вакцина коју је тај произвођач развио са америчком фармацеутском компанијом Пфизером такође штити и од заразнијег соја вируса.