Када би се у ОВОМ румунском граду догодио јак земљотрес, ЗАТРЕСЛА БИ СЕ И СРБИЈА! Позната сеизмолошкиња открила и каква би штета могла да настане
Уколико би један део Румуније погодио земљотрес, затресла би се и Србија.
Након потреса у Турској, Сирији и Румунији, у којима је страдало више десетина хиљада људи, неколико блажих земљотреса потресло је Србију протеклих дана. Сеизмолошкиња Ана Младеновић наводи да грађани Србије немају разлога за бригу јер и да нашу земљу погоди земљотрес он не би био јачи од пет јединица.
Средњошколци, освојите НОВЧАНУ НАГРАДУ и СТИПЕНДИЈУ на ФДН: Направите свој ТИМ и такмичите се!
ТРЕСЛА СЕ СРБИЈА! Јак земљотрес погодио овај део земље
НЕСТАО НЕНАД ИЗ КУЛЕ! Младићу се након ОВОГ момента изгубио сваки траг, породица моли за помоћ
Дакле, то су земљотреси које ми можемо да осетимо поготово у епицентралној области али који не могу неку превелику штету да нанесу, каже Младеновићева. Ана Младеновић навела је да по геолошким и сеизмолошким истраживањима, централни део Србије представља најкритичнију тачку.
- Централни део Србије који обухвата неколико сеизмичних области, способан је да генерише у периоду 10 до 15 година један земљотрес који има магнитуду око 5 или нешто више од 5. То је рецимо земљотрес какав је био у Краљеву 2010. године и у Мионици 1998/99. године.
- Дакле, то су земљотреси које ми можемо да осетимо поготово у епицентралној области али који не могу да нанесу неку превелику штету. Евентуално могу да вам попадају неке ствари са полица, да се оштети малтер који није добар на кући, или можда неки преградни зидови. Међутим, не очекује се никакво рушење објеката у случају тих земљотреса - истиче Младеновићева.
Говорећи о земљотресима који су погодили Турску и Сирију наводи да ми због њихове удаљености тешко да можемо да осетимо потресе који се тамо дешавају, али како каже, то није случај са земљотресом који је погодио Румунију, а који се осетио и у многим местима широм Србије.
- Биће потреса у Румунији, али сада у подручју, где су се прошле недеље, десила та два земљотреса, не очекујемо да ће бити ни приближне магнитуде као што су та два била. Могу да буду слабији земљотреси који вероватно могу да се осете у источној Србији, близу границе Србије и Румуније - каже Младеновићева.
Указује да у Румунији постоји још једна сеизмична област која је чак јача, активнија од ове која се активирала прошле недеље и та област се налази близу Букурешта.
- Кад би се ту догодио неки јачи земљотрес, то бисмо ми исто могли да осетимо. Он би могао да има магнитуду до 6. У Србији би се осетио, људи би осетили подрхтавање тла, али не би могао никакву штету да направи - објашњава Ана Младеновић.
Говорећи о земљотресу у Турској наводи да је за њега био неопходан само мали доток сеизмичке енергије да би се то жариште покренуло. Објашњава да ће се тло у Турској трести у наредних годину дана, али да ће удари бити слабији.
- Ови земљотреси у Турској су накнадни удари оног који је био 6. фебруара и који је имао релативно велику магнитуду чак и за то подручје, тако да је сад потпуно очекивано да се наредних месеци дешавају ти накнадни удари који могу да достигну магнитуду и око 6 и више од тога, само што ће ти земљотреси сад бити ређи. Чешће ће се дешавати они слабији, а све ређе овако јаки - закључила је Младеновићева.