БРЕГЗИТ БИ МОГАО ДА БУДЕ ОДЛОЖЕН: Велика Британија излази из ЕУ тек 2019. године?
Излазак Британије из Европске уније могао би да буде реализован тек крајем 2019. године, услед тога што је припрема тог корака велики задатак за британске државне службе, а почетак преговора о Брегзиту могао би да буде одложен за период после избора у Француској и Немачкој, пише британски лист "Сандеј Тајмс".
Влада британске премијерке Терезе Меј је наговестила да планира да активира Члан 50 Лисабонског споразума, чиме се званично покреће излазак из ЕУ, почетком 2017. године, након чега би почео двогодишњи процес преговора са званичним Бриселом о условима раздруживања.
СУСРЕТ ЧЕЛИЧНИХ ДАМА: Меркел и Меј решавају највећи проблем Европе - БРЕГЗИТ
"Сандеј Тајмс", међутим, наводи да су неки британски министри приватно упозорили челнике тамошњег финансијског сектора да би Члан 50 могао да буде активиран тек крајем 2017. године, што значи да би Британија могла да изађе из ЕУ тек крајем 2019.
- Министри сада мисле да би активација Члана 50 могла да буде одложена за јесен 2017. године - открио је један извор из лондонског Ситија, који је о томе разговарао са два министра из британске владе.
- Они немају инфраструктуру за људе које треба да ангажују. Они чак кажу да не знају која питања треба да питају кад коначно почну да преговарају са Европом - наводи извор.
Један неименовани министар је за "Сандеј Тајмс" рекао да избори у Немачкој и Француској "представљају одређени изазов".
Француска је заказала председничке изборе за априли и мај следеће године, док ће се општи избори у Немачкој одржати на јесен 207.
ДЕМОНСТРАЦИЈЕ ЗА НЕЗАВИСНОСТ: Хиљаде Шкота захтева нови референдум
Тереза Меј је основала ново Министарство за преговоре о Брегзиту након што је на референдуму 23. јула победила опција за излазак из ЕУ, али министар Дејвид Дејвис је наводно запослио само половину особља које му је потребно.
Друго ново британско Министарство, за међународну трговину, такође има тежак задатак да регрутује стручњаке, пошто је Лондону остао тек ограничени број искусних преговарача јер је званични Брисел деценијама водио тај сектор за Британију као чланицу ЕУ.