НЕМАЧКИ МЕДИЈИ УПОЗОРАВАЈУ: У земљама "неверника" прети избијање рата
Синхронизоване рације спроведене су широм Немачке, на чијој мети су се нашли Чечени за које се сумња да подржавају терористе Исламске државе, а таквих акција биће све више, пише данас штампа на немачком.
- Исламисти желе калифат и у Чеченији, џихадистички огранци северног Кавказа преплићу се са арапским, а ови са афричким - наводе листови, преноси Дојче веле.
Рације су извршене у 13 станова у неколико градића Тирингије, Хамбургу, Дортмунду, Лајпцигу и Минхену. Нико није ухапшен.
У центру истраге је један 28-годишњак против којег државно тужилаштво води истрагу већ више од годину дана јер је наводно планирао да се прикључи ИС у Сирији.
Он је приведен и пуштен после саслушања. Још 13 мушкараца и жена чеченске националности су под сумњом да финансирају тероризам.
Сви су у Немачку стигли као тражиоци азила и о њиховим захтевима још није одлучено. Тужилаштво тренутно испитује тврде дискове, лаптопове, телефоне и банковне документе који су заплењени током претреса.
Овакве рације биће све чешће, пише Франкфуртер алгемајне цајтунг.
- Што више Исламска држава доспева под притисак на северу Ирака, то више прети логика ескалације према којој треба пренети рат у земље неверника. Ситуацију свакако отежава то што отров терора цури баш из оних земаља из којих су хиљаде људи побегле у Немачку. Акција од уторка нас подсећа да се ту убраја и Чеченија, где је руска војска под командом Владимира Путина својевремено користила иста средства као сада у Сирији - пише франкфуртски лист
"Рајнише пост" да рације против Чечена "шире поглед на димензије џихада".
- Такозвани свети рат се не ограничава на борце калифата у Ираку и Сирији. Исламисти желе да установе калифат и у Чеченији, џихадистички огранци северног Кавказа се преплићу са арапским, а ови са афричким. Рације показују да службе ову опасност имају на радару - наводи лист.
Келнски "Штат анцајгер" се фокусира на чињеницу да су свих 14 осумњичених Чечена у Немачку стигли као избеглице. Не може се порећи, пише лист, да избеглички талас представља и безбедносни проблем.
- То нису добре вести за средину немачког друштва која се залаже за отвореност према избеглицама. Овакве вести продубљују поделе и резигнацију - закључује лист.