АМЕРИКА ТУЖИ СРБЕ ЗА ПРЕВАРУ ТЕШКУ 70 МИЛИОНА ДОЛАРА: Изручење 11 хакера, а због жртве из Тексаса укључио се и ФБИ
У петак је, како кажу у Вишем суду у Београду, из Сједињених Америчких Држава стигла замолница за изручење 11 оптужених за дигиталну превару, сви са боравиштем у Нишу.
Саслушање је већ било заказано за понедељак, али је одложено како би се адвокати одбране упознали и припремили са захтевима из пристиглог писма.
Денвер узвраћа ударац - Подржи Јокића и друштво уз 1.000 РСД бонуса и то БЕЗ УСЛОВА
МЕДВЕД ГА ПРОБУДИО ИЗ СНА: Несвакидашњи снимак кружи интернетом (ВИДЕО)
Камера га ухватила како "шмрче" док вози: Невероватна сцена која је и полицију запрепастила! (ВИДЕО)
Дуго је трајала дилема да ли Нишлије ухапшене због сумње да су преварама путем интернета зарадили 70 милиона долара, могу да буду изручени у САД и да им се тамо суди.
Док случај не добије коначни епилог, дилема неће бити разрешена, али је прича пошла на страну “да могу”, јер је из Америке, како кажу, стигла замолница за изручењем.
- Замолница САД-а запримљена је у суду у петак 18.09.2020. године пред крај радног времена и исти дан је за понедељак 21.09.2020. године у 12 сати заказано саслушање свих лица - кажу у Вишем суду за Јужне вести.
Рочиште је, ипак, на захтев одбране одложено, а додају да је ухапшенима одређен притвор.
- Саслушање се није одржало из разлога што су браниоци окривљених тражили да се упознају са замолницом као и додатни рок како би се припремили за изјашњење на исту - кажу у Суду.
Адвокат из Ниша Милош Петровић, који заступа двојицу од 11 оптужених, каже да су сви адвокати затражили одлагање.
- Пошто нисмо имали довољно времена да извршимо увид у предмет и да се изјаснимо по том захтеву, а и сами окривљени су тај захтев примили у 11 сати у понедељак, а у 12 је заказано саслушање, па су сви браниоци дали поднесак за презаказивање и то је одложено за следећу недељу - каже Петровић.
Након тога, додаје, имаће више информација и о самом току случаја и о потезима који су предузети на саслушању.
Подсетимо, група младића међу којима има и држављана Црне Горе, Филипина и Аустрије, сви са пребивалиштем у Нишу, ухапшена је крајем јула.
Њима се на терет ставља кривично дело преваре којом су, путем интернета, зарадили 70 милиона долара. Међу преваренима је и један држављанин Тексаса, па се у цео случај умешало и америчко правосуђе и ФБИ, који је асистирао у акцији хапшења.
Ухапшенима сада прети изручење у САД, где би се водио читав процес, а према мишљењу адвоката њима би у Америци била угрожена људска права и зато је захтев да им се суди у Србији.