АПЕЛАЦИОНИ СУД У БЕОГРАДУ: Правоснажно ослобођени лекари Децедре
Апелациони суд у Београду правоснажно је ослободио троје лекара и директора приватне београдске клинике "Децедра" од оптужби за због неадекватног лечења Јелице Радовић (19) преминуле од сепсе након операције чукљева на тој клиници у септембру 2006. године, објављено је данас на сајту тог суда.
Овом одлуком је после одржаног главног претреса Апелациони суд преиначио првостепену пресуду којом су лекари били осуђени на по 15 месеци затвора.
Оптужби су тако правоснажно ослобођени хирург ортопед Славко Томић, као и специјалисте анестезиологије Миодраг Стојановић и Оливер Јеремић због кривичног дела "тешко дело против здравља људи".
В.д. директора клинике "Децедра" Светлана Сремчевић правоснажно је ослобђена од оптужбе да је извршила кривицно дело несавестан рад у служби. Оштећени су ради остваривања свог имовинско - правног захтева упућени на парницу, наводи се у одлуци Апелационог суда.
Јелица Радовић је умрла 9. септембра 2006. године. Она је оперисана 5. септембра исте године на клиници Децедра, а њени родитељи су наредног дана приметили да јој је лоше.
Јелица је 8. септембра пребачена у Гинеколошко-акушерску клинику и после у Ургентни центар, где су лекари утврдили да има сепсу.
У образложењу одлуке наводи се да током поступка "није доказано да је пропуштање окривљених да правовремено предузму дијагностичко терапијске мере, односно да је њихово уопште очигледно несавесно поступање довело до смрти Јелице Радовић, како се то наводи у оптужном акту - попуштањем функције виталних органа услед фудројантног септичног стања узрокованог бактеријом аценитобактер".
Према мишљењу вештака, ни једна радња коју су окривљени били дужни да предузму у конкретном слуцају не би искљуцила смртни исход, указао је Апелациони суд.
Апелациони суд, међутим, наводи да је утврдио да су Славко Томић, Миодраг Стојановић, Оливера Јеремић "уопште очигледно несавесно поступали" у односу на пацијента, међутим за ово кривично дело нису могли бити оглашени кривим, јер је апсолутна застарелост кривичног гоњења наступила још 2010. године, напомиње се у образложењу.
У односу Светлану Сремћевић, Апелациони суд је донео ослобадајућу пресуду налазећи да, иако је прекршила одредбе Закона о здравственој заштити и Правилника о условима за обављање здравствене делатности у здравственим установама и другим облицима обављања здравствене делатности и на други начин оцигледно несавесно поступала у вршењу службе, у оптужном акту узрочно - последична веза између њеног поступања и смрти оштећене је описана као непружање адекватне лекарске помоћи, а које нечињење, како је претходно наведено, није узрок смрти.