"БАЛКАНЦИ СУ СЕ УВЕК ТРУДИЛИ ДА НЕ ПРЉАЈУ РУКЕ" Откривена веза Срба са члановима опасног мексичког картела
Некада је Колумбија била позната као главни извозник дроге на свету, а Мексико по најсуровијим нарко-картелима, да би се последњих година центар овог уносног и смртоносног бизниса преселио у Еквадор, а значајну улогу преузела је и балканска мафија.
Због тона и тона кокаина које из еквадорских лука крећу ка Европи, али и сурових ликвидација и масовних убистава, пре недељу дана је председник Гиљермо Ласо прогласио ванредно стање у три провинције - Гвајас, Манаби и Есмералдас, и на улице послао 4.000 добро опремљених полицајаца и 5.000 припадника војске како би узвратио ударац нарко-бандама.
ДЕВОЈЧИЦИ (7) СЕ БОРЕ ЗА ЖИВОТ! Детаљи језивог удеса код Ковиља, повређен и дечак (10)
ПРВА ПРЕСУДА ЗА БЕЛИВУКОВОГ ВОЈНИКА! Велики број стражара на суду, а њих двојица пуштени на слободу
КАКО СУ БЕОГРАДОМ И СРБИЈОМ ТЕКЛИ ПОТОЦИ КРВИ? Ловили су као дивље звери, нису имали милости - ово убиство је било окидач (ВИДЕО)
Према званичним подацима, у првом тромесечју ове године забележено је 1.255 убистава, био је читав низ стравичних оружаних обрачуна, а у фебруару су два тела осванула обешена на мосту у центру Дурана, по сличној методи која је могла да се виђа претходних деценија у Мексику, у обрачуну тамошњих нарко-картела.
Ништа чудно јер је и према извештајима Уједињених нација, еквадорских и страних безбедоносних служби, дошло до формирања великог броја нарко кланова под покровитељством балканских мафија, али и већ поменутих мексичких картела који су решили да интернационализују свој бизнис.
Ауто-пут дроге ка Европи
У једном од тих извештаја, Еквадор, који је некад служио као транзитна земља на кокаинском путу, сада је назван "ауто-путем дроге ка Европи и САД". Процене су, наиме, да скоро половина кокаина која се производи у Колумбији, управо преко Еквадора се шаље ка "потрошачима", због чега су власти у Вашингтону ову земљу ставили на црвену листу када су производња и трговина дрогом у питању.
Подаци еквадорске полиције су прилично шокантни: у 2019. је заплењено 79 тона дроге, у 2020. знатно више - 128 тона, а лане скоро 170 тона! И како су истакли, 70 одсто је у питању био кокаин. Две су основне руте којима се она допрема из Колумбије. Прва преко провинције Есмералдас ка главним лукама у области Гвајас и Манаби, намењена пре свега Европи, а друга је тзв. амазонска, која иде у Бразил и земље региона.
Зашто баш из Еквадора?
Многи се, међутим, питају зашто баш Еквадор. Реч је о једној од најмањих држава Јужне Америке, мада са својих 18 милиона становника, али смештена између Колумбије и Перуа који производе око 90 одсто укупне количине светског кокаина. Поврх свега, како истичу медији, дуго су били нестабилна држава која је између 1996. и 2006. променила осам председника, затим је 2009. затворена америчка војна база Манта, тако да картели од тада не морају више да брину да ће бити авионима снимани из ваздуха. Еквадор слови и за земљу са благим законима, у коју се релативно лако улази, у којој је лако доћи до лажних папира, а од 2000. су усвојили и долар као средство плаћања. Ипак, посебно важна чињеница је да Еквадор има осам главних лука, од којих је Гвајакил кључна за криминалне организације са Балкана.
Шарић, кокаин, Гвајакил
Еквадор је у Србији поново дошао у центар пажње пре неколико недеља, након поновног хапшења Дарка Шарића и његових сарадника у региону. Како стоји у документу хрватског тужилаштва, ова криминална група је од 2019. до 2021. имала разгранату мрежу рута којима је дрога бродовима допремана од изворишта у Јужној Америци до крајњег одредишта - Хрватске. А на мапи ових кријумчара кокаина налазиле су земље широм Европе.
У Еквадору су имали свог човека Милана Миловца, чије је задужење било да пронађе добављаче, да одреди време и пронађе место где ће дрога бити убачена у изабрани контејнер на неком од бродова. Роба је обично достављана из Колумбије, да би се у Еквадору паковала у контејнере и кретала пут Европе.
Лука која је била почетна тачка на њиховој путањи била је Гвајакил, одакле је роба кретала разним путањама, преко Белгије, Грчке, Шпаније, до крајње дестинације - луке Плоче у Хрватској.
Чувене банане из Црне Горе
Подсетимо, пар месеци раније, почетком 2022. године, око 500 килограма кокаина је заплењено у Црној Гори, у магацину трговачке компаније “Воли”, који је стигао у пакетима банана из луке у, наравно - Еквадору. Како је тада саопштено, брод из Еквадора “Спирит оф Chennai” са 70 контејнера банана је упловио у Луку Бар 2. јануара, а царински службеник је открио да један од контејнера садржи сумњив товар о чему је обавештена полиција. Сумњајући да се у контејнеру поред банана налази кокаин Управа царина је у договору са полицијом одлучила да прати сумњиви товар до крајњег одредишта.
Тиме је само потврђена анализа глобалне Иницијативе против транснационалног организованог криминала (ГИ-ТОК), у којој је обелодањено да се пошиљке кокаина углавном крију у контејнерима свежег воћа (посебно банана), као и смрзнуте воћне каше, које се праве у Колумбији и Еквадору. Паковања дроге су наизглед умотана у фолије, да би се избегло откривање. Како се такве пошиљке лако и брзо кваре и потребно их је што пре транспортовати даље, у лукама се мање контролишу.
Балкански и мексички картели
У извештају Канцеларије Уједињених нација за борбу против дроге и криминала из 2021. године, истакнуто је да су у трговини кокаином из Еквадора посебно заступљене групе из Албаније, Босне и Херцеговине, Хрватске, Црне Горе и Србије. Али да су се њима прикључила и два опасна мексичка картела - Синалоа који је још 2003. послао у ову земљу своје “ниже официре”, и Халиско нова генерација. Ово је довело до константних обрачуна између зараћених кланова, убистава на улицама, на породичним окупљањима, отмица жене и деце... А као домаћи сарадници споменути су Ћонероси који су блиски Синалои, као и Лобоси, Лагартос и Тигеронес који су повезани са Халиском новом генерацијом.
"Балканци не прљају руке"
Колико је уносно еквадорско нарко-тржиште чини се да је прво препознала балканска мафија, албанска и она са простора екс-Југославије. У извештајима ГИ ТОК-а подвучена је група Америка, која је по њима, настала деведесетих година прошлог века на београдским улицама.
- Специјализовали су се за логистику и транспорт кокаина (понекад и хероина) између Колумбије, Северне Америке и Европе. Групу је предводио Миле Миљанић, а заменик му је био Зоран Јакшић, који је ухапшен у Перуу и који је направио целу криминалну структуру - стоји у извештају.
Такође се наводи да су делинквенти са Балкана проширили пословање између 2008. и 2021. године, када је извештај обелодањен. И истиче се да су се “Балканци увек трудили да не прљају руке, да када дође пошиљка они лично не дотакну ни грам кокаина”.
Јакшић, Шарић, Јоцић и - Беране
У извештајима ГИ ТОК-а међу Балканцима се спомињу четири групе, “фамилије”. Поред већ споменутог клана Америка, ту је према извештајима група везана за Дарка Шарића, за коју се каже да је повезана са ПЕП-ом у Бразилу, те да је њихов високорангирани “официр” Мирослав Јевтић, познат као Фелипе, ухапшен због трговине дрогом и осуђен на 17 година затвора.
Трећу групу коју наводе у извештају је она коју, наводно, предводи Сретен Јоцић, познат као Јоца Амстердам. За њих се каже “да стоје иза организованих пошиљака кокаина из Колумбије и са Кариба, посебно на Аруби”. И да блиско сарађују са албанским клановима.
Коначно, четврта "фамилија" је берански клан који се бави пре свега кријумчарењем кокаина из Венецуеле и Колумбије.
Срби хапшени, али и убијани
Неки Срби су хапшени у Еквадору, а неки су и убијени. На страницама црне хронике више пута се појављивало име Срђана Јездимира који је ухапшен 17. септембра 2014. када је имао 35 година. Тог дана заплењено је 153 килограма кокаина, а притворене су четири особе из Еквадора, двојица Колумбијаца и Србин. Полиција је тада саопштила да је кокаин који су Србин и његова група кријумчарили био намењен домаћем тржишту, али и европским земљама. Србин је осуђен на више од 17 година робије, казна му је прво смањена, а на крају је пуштен после четири године иза решетака, због чега је један судија ухапшен.
У јулу 2020. Нишлија Саша Спасић (56) убијен је у приморском делу Еквадора, у тржном центру “Плаза Навона”. Спасић је усмрћен у поподневним сатима са три хица из пиштоља, док је био са супругом и малолетном ћерком. Одмах након његовог убиства, еквадорски полицијски командант обелоданио је да је овај случај повезан са организованим криминалом, илегалном економијом и трговином дроге, и да на то указују сви “елеменати који су пронађени у прелиминарној истрази”.
Након претреса Спасићевог његовог стана, полиција је, наводно, пронашла 250.000 долара у кешу.