БИО ЈЕ НАЈМЛАЂИ ХЕРОЈ МАФИЈЕ: Ко је "БРОЈ 1", име које је КРВЉУ написано поред мртвог Кнелета? (ФОТО)
Његово убиство означило је почетак крваве серије убистава на београдском асфалту. Имао је само 21 годину када је 28. октобра 1992. ликвидиран у чувеном апартману 331 хотел "Хајат" у Новом Београду.
Многи пре и после Александра Кнежевића су страдали на исти начин, али је ретко ко живео на његов начин. Кнеле је имао сопствени стил живота, који су генерације младих копирале. Остао је упамћен као твора чувене "дизел генерације" жестоких момака. Фирмирана тренерка, патике, кратка фризура и златни ланац око врата био је његов имиџ који је настао из два разлога - модног и практичног. Упасавао је тренерку да би се видела марка фармерки, као и скуп каиш, а такође се радило и о простом функционалном решењу проблема ношења оружја.
Кнелетов убица
Миодраг Цвијетиновић звани Миша Тајгер, ухапшен је за Кнелетово убиство. У затвору му је Ћента слао много новца тако да је Миша купио наклоност затвореника и стражара. Само је један дечко решио да му се супротстави, али га је Миша претукао. Ћента га је посетио и рекао да је све ређено, након чега бива ослобођен због недостатка доказа.
Крвава порука на огледалу
Његово убиство означило је почетак крваве серије убистава на београдском асфалту. Имао је само 21 годину када је 28. октобра 1992. ликвидиран у чувеном апартману 331 хотел "Хајат" у Новом Београду. Лежао је на стомаку, а на огледалу је била крвљу исписана порука: "Број 1". Ова порука да данас није дешифрована. Они коју су му били блиски тврдили су да никада није олако отварао врата хотелске собе. Увек је неколико пута проверавао кога пушта у собу, а пиштољ је у руци наводно држао чак и када су му у посету долазили блиски пријатељи. Ипак, кобног дана нападача је пустио у собу.
Најбољи другари
Дарко Станојевић и Кнеле су били нераздвојни најбољи другови. Нажалост, прича каже да је Дарко био тај коме је Кнеле отворио врата, јер су му прислонили цеви пиштиља на леђа. Након убиства Кнелета, Дарко бежи у Немачку, али тамо бива убијен.
Причало се да је у тренутку смрти имао у џепу 5.000 марака готовине и на себи злата у вредности од 80.000 марака. И ланци новац су тога дана мистериозно нестали. И ланци и новац су тог дана мистериозно нестали. Пет страна у новинама са умрлицама, изјавама саучешћа и заклетви на вечито пријатељство надмашило је дотадашњег рекордера ГИшку. Кнелетови пријатељи су у ПОлитици објавили 162 читуље, а у "Фрески", омиљеном Кнелетовом кафићу, пошто се чуло за убиство, није било музике. Тих дана новине су се читале до задњих страница.
Иначе, десет дана пре усбиства, Кнеле, Гишка и Бели доживели су "генералну пробу убиства"; када су им упали у собу и натерали их да легну с рукама на поду. То је била опомена.
НЕКРУНИСАНИ ВИТЕЗ УЛИЦЕ: Он је БОС од кога су се тресли Слоба и Аркан, а био је Кнелетов ИДОЛ
Аркан: Мали, скратићу ти крила
Кнеле: Матори, моје време тек долази
Кнеле је био познат и на северној трибини Маракане. Учествовао је у реорганизацији навијача и оснивању огранка "Ултрас". Аркан, који је у то име био познато име Београда и на северу јако поштован, био је против тога и радио је на уједињавању навијача у "Делије". На северу је форсирао скандирање: "Спаси Србију и убиј се, Слободане", чувену паролу против тадашњег председника Милошевића. Ту су почеле прве варнице између Кнелета и Аркана. А када се Кнеле са Жапцем појавио на јужној трибини међу "Гробарима" са црвено белим бојама, за Аркана је значио рат. Кнеле није био кукавица и позове Аркана телефоном и ту га извређа, а Аркан ће на то: "Мали, не лети високо, скратићу ти крила! Кнелетов одговор је гласио: "Матори, моје време тек долази, лућеш ти за Кнелета из Браће Јерковића".
Држава га ликвидирала
Кнелетов отац Душан Буца Кнежевић често је говорио да жели да сазна истину о смрти сина. Међутим, за скоро четврт века истрага о смрти Александра Кнежевића готово да није одмакла од почетка. Познато је да је у Кнелета један нападач испалио три хица из пиштоља малог калибра са пригушивачем. Кнелетов отац тврди да је држава убила његовог сина и да би једино бивши начелник ДБ Раде Марковић могао да одговори на питање ко је убица.
-Када сам схватио да полиција не може да пронађе убицу, решио сам сам да спроведем истрагу. Међутим, свако ко је могао имати било какву важну информацију о томе, рпе или касније, био је убијен или је нестао - рекао је Душан.
ДОСИЈЕ АРКАН: Вече када је вођа "Тигрова" убијен с леђа (ВИДЕО)
Пријатељство са Гишком
На Вождовцу је био познат као спортиста и ватрени навијач Црвене Звезде. Почетком деведесетих је упознао најпознатијег Вождовчанина Ђорђа Божовића Гишку, с којим постаје велики пријатељ.
Пошто се активно дружио са Гишком, Кнеле се 1991. придружио Српској гарди и отишао на ратиште у Борово Село крај Вуковара. На ратишту је био врло кратко, али је остао познат по томе што је трчао раскопчане униформе са метком у цеви, па су га, да не би погинуо, намерно остављали на крају јуришне колоне. Заједно са Гишком и Белим био је учесник демонстрација 9. марта 1991. у Београду, а после тога постаје званични телохранитељ Вука Драшковића. Тада је постао непријатељ број један Слободана Милошевића и Аркана.
Више пута је улазио у сукобе, а када је пожелео да има удела у пословима око ауто-отпада, сукобио се са познатим коцкаром Зораном Ковачевићем Кочом. Сукоб је кулминирао када га је после краће расправе у препуном клубу "Тифани", млади Кнежевић упуцао у ноге. У мају 1992. испред кафића "Фреска" у Улици Вука Караџића у Београду, после жестоке свађе и вређања на националној основи, Милан Јанковић из Бијелог Поља, раније је Кнелета у препону. Након овог рањавања, кнеле је нападнут и у једној ауто-механичарској радњи и само је пуком срећом избегао смрт. У једној сачекуши, Кнеле је преживео кишу метака из аутомата тако што се савио испод волана свог аутомогила. Његови пријатељи кажу да је вежбао то скривање јер је знао да га мотор аутомобила може спасти смрти.