Даница Грујичић открила све о спорној сеанси у Основној школи "Владислав Рибникар"
Грујичић се осврнула на музикотерапију коју је два дана након масовног убиства у школи са једном групом деце спровела докторка Ранка Радуловић из Клинике за психотерапију.
- О томе кога ћемо послати у школу "Владислав Рибникар" одлучивали су директорка Института за ментално здравље Милица Пејић, која је првих дана била лично тамо, као и професор Милан Латас. Послали смо клиничке психологе, докторе наука, примаријусе, професоре, доценте и сви су се одазвали и то волонтерски. Тако да смо послали оне који се баве оваквом проблематиком. Нико од њих није аматер нити било шта друго, већ се ради о заиста професионалцима који су доказани што можете видети и по њиховим биографијама - рекла је у скупштини Даница Грујичић, министарка здравља.
СПЕЦИЈАЛНИ ПРЕДМЕТ СТРЕЉАНА: Ово је 18 тачака на којима ће бити главни фокус истраге у случају дечака-убице
ПОЛИЦИЈА НА НОГАМА! Још једна истрага у случају дечака-убице са Врачара, ево шта се сада "чешља"
РЕШЕЊЕ МИСТЕРИЈЕ НА ПОМОЛУ? Откривени шок детаљи о дечаку-убици, ово је свима било чудно - трагедија могла да буде спречена?
Грујичић се осврнула и на музикотерапију коју је два дана након масовног убиства у школи са једном групом деце спровела докторка Ранка Радуловић из Клинике за психотерапију.
- Када је у питању музикотерапија, да ли је она заиста у овом тренутку потребна или не, о томе ће одлучити спољашњи стручни надзор Клинике за психијатрију где ради жена која је била спорна. Иначе, музикотерапија је признати метод лечења. И она је регистрована као таква, не само код нас него и у свету - поручила је Грујичић.
Министарка је додала да су се деци у школи обратили они који умеју да раде са њима.
"Било је деце која су имала кривицу преживелих"
- Тог дана, 5. маја, докторка је приметила једну групу деце који су први пут ушли у школу после 3. маја, дошли су по своје ствари које су остале у учионицама, није видела родитеље са њима, они су се држали за руке, били су потрешени, неки су плакали, и она је просто предложила да уђу заједно са наставницима и обаве једну групну сеансу. Деца су желела да разговарају о томе шта се догодило, да испричају своје виђење тог догађаја, да реконструишу из свог угла како је све изгледало. Било је деце која су имала кривицу преживелих, група им је пружила подршку и ону су схватили да не треба да се осећају кривим зато што су живи - навела је Грујичић.
"Музика је пуштена преко телефона"
Како је рекла, у једном тренутку је једна девојчица поменула неку народну песму.
- Они су били ваљда на екскурзији и то је последњи пут да је дечак који је убијен заједно са њима певао ту песму. Колегиница је у том тренутку проценила да би било добро да сви чују ту песму. Значи, није то било певање, него је музика пуштена преко телефона. И деца су након одређеног периода разишла - казала је Грујичић.
Како је рекла, зна да смо сви различити и да различито реагујемо на одређене ствари и зато је предложила да се "сви разговори и ученика и родитеља и професора који осећају потребу за психолошком подршком одвијају у здравственим установама".
Подсетимо, да је у ОШ "Владислав Рибникар" спроведена оваква сеанса испричао је у недељу Слободан Негић, отац убијене ученице ове школе Софије. Како је рекао, докторка Ранка Радуловић 5. маја у "Рибникару", само два дана након масовног убиства, спровела је мрачну психотерапијску сеансу са децом која су тог дана дошла у школу да покупе своје ствари. Током те сеансе је, изјавио је Негић, деци пуштала народну музику и наводила их да треба да се повежу са духовима и душама својих убијених другара и другарица.