ДЕТАЉНО О ПОДЗЕМЉУ! Прећутни договори, лова и ликвидације - овако функционише суперкартел
Чинили су најтежа кривична дела попут тешких убистава, задужени су за сав кокаин који протиче кроз Балкан, управљају српским и црногорским подземљем, залеђину су имали од стране безбедносних служби, а иако се чинило да им закон не може ништа, неки од њих су завршили иза решетака. Овако је функционисао суперкартел, којим су руководили Радоје Звицер, озлоглажени вођа "кавчана", чувени нарко-бос Дарко Шарић, група касапина Вељка Беливука и екипа окупљена око Николе Вушовића, званог Џони са Врачара.
Радоје Звицер је добро познато име у подземљу, али и на ступцима црне хронике. Преживео је атентат у Кијеву, а недавно је у медије испливала лажна информација да је ликвидиран у Панами. Ипак, његово име је тренутно налик легенди, јер сви причају о њему и криминалним делима које врши, али нико не зна локацију на којој се налази. Такође, српско правосуђе га не терети ни за једно теже кривично дело.
За разлику од тога, наше комшије покрећу истраге, али и подижу оптужнице против озлоглашеног кавчанина.
Црна Гора је против Звицера и Слободана Кашћелана, другог вође кавачког клана, подигла оптужницу због стварања криминалне организације, али и због организовања ликвидације Николе Станишића из Подгорице.
ОТКРИВЕН ВОЂА СОКОЛАЧКОГ КЛАНА! "Шакал" разоткрио међународни шверц дроге - кривична пријава и Бојовићевој десној руци
БРУТАЛНО ОТКРИЋЕ! Звицер, Вујотић и Дарко Шарић организовали убиство на Крфу - Истрага открила ко је учестовао у ликвидацији Дамира Хаџића и Алана Кожара
ПОКРЕНУТА ПОЛИЦИЈСКА АКЦИЈА "ШАКАЛ" Нижу се позната имена из света подземља - ОН је осумњичени
Такође, Специјално државно тужилаштво Црне Горе донело је наредбу о спровођењу истраге против Радоја Звицера, али и Дарка Шарића за стварање криминалне организације и организовање убиства шкаљараца на Крфу – Алана Кожара и Дамира Хаџића.
У "лов" на вође моћног клана кренули су и правосудни органи Републике Српске.
Звицер је осумњичен у Републици Српској, да је наложио постављање експлозивне направе испод аутомобила у власништву Огњена Орашанина званог Орас са Сокоца, наводног вођу "соколачког клана" који важи за особу блиску "шкаљарском клану" и сарадника Филипа Кораћа. Бомба је била постављена испод сувозачевог седишта, али је на време примећена и демонтирана.
У Србији Звицер је задобио посебну медијску током суђења озлоглашеној групи Беливук-Миљковић, која је испостава кавачког клана у Србији.
"Звицер обезбедио пет милиона за свргавање власти"
Већ након што је у фебруару 2021. године криминална група под вођством Вељка Беливука и Марка Миљковића приведена, председник Србије Александар Вучић поменуо је више пута име Радоје Звицера, говорећи о њему у контексту вође групе ком су Беливук и Миљковић из Београда слали ћевапе направљена од људског меса.
Током суђења клану Веље Невоље, које траје већ три месеца, и упркос томе име Радоја Звицера је неизоставно. Окривљени сарадник Срђан Лалић спомиње Звицера као "великог шефа", особу која им је обезбеђивала кокаин и награђивала их за успешне "послове", међу којима су и бруталне ликвидације. Такође, Звицер је наводно обезбедио куповину снајпера који би се користио у "посебним приликама", а плаћен је 12.000 евра.
Клан, који се терети за седам монструозних убистава, отмицу, силовање, као и недозвољено поседовање и стављање у промет оружја и дроге, је фотографије убијених жртава слао Звицеру путем Скај апликације. Управо те фотографије Тужилаштво за организовани криминал узима као неке од кључних доказа против ове групе.
Лалић је о Звицеру причао огорчено, истакао је како му је остао дужан новац, али и како се хвалио да има подршку црногорских служби.
Вође кавачког огранка у Србији Беливук и Миљковић нису оспорили да познају Радоја Звицера, као и да им је он пријатељ. Посећивали су га у Црној Гори, иако су имали забрану уласка у ту земљу. Касније ће се испоставити да им је тај улазак омогућен управо преко веза које је Звицер имао са безбедносним службама.
Црногорска служба "у шаци" Звицера
Управо по његовом налогу, поједини полицајци осумњичени су да су пратили припаднике супарничке, шкаљарске криминалне групе и дојављивали директно њему сваку информацију која му је била од користи. Према списима Специјалног државног тужилаштва Црне Горе, то су првенствено били службеник Агенције за националну безбедност (АНБ) Петар Лазовић и полицајац Љубо Миловић.
Лазовић и Миловић су у другој половини 2020. године постали чланови криминалне организације коју је формирао Звицер, а до оваквих информација дошло се након што је ЕУРОПОЛ уступио црногорским правосудним органима податке са "Скаја" уз савет да се испита улога наведених полицајаца у криминалним пословима. На тој апликацији Лазовић је користио надимке Јуниор и Командос, Миловић је био Зли официр и Поручник, а Звицер је користио никове Борн и Комита. Еуропол је утврдио да је Лазовић преко те апликације разменио 14.065 порука, док је Миловић имао неколико криптованих телефона са којих је разменио скоро 100 хиљада порука! У њима се јасно види како уговарају илегалне послове, коментаришу које су луке „проходне“ за њихове прекоокенске товаре, али су из тих комуникација такође изувчене и фотографије.
На једној од њих. које је објавио Либертас, виде се Марко Миљковић, Вељко Беливук, Радоје Звицер и двојица полицајаца како позирају у прилично присној атмосфери.
Са Звицером је сем групе Веље Невоље, "пословала" и екипа окупљена око Николе Вушовића званог Џони са Врачара. Интересантно је да Вушовићева екипа није сарађивала са Беливуком, али су, према незваничним информацијама, имали прећутни договор да се "не дирају".
"Ћопавци" се сумњиче за атентат на председника
Организована криминална група „Врачарци“, познати и као „Ћопавци“ под вођством Николе Џонија Вушовића који је у бекству, недавно је ухапшена и терети се за више ликвидација. Наводно, ова група је планирала атентат на председника државе Александра Вучића, али за то не постоји довољно доказа да би се подигла оптужница.
Клан Беливук и „Врачарци“ нису уско сарађивали, али Лалић је у више наврата спомињао Николу Вушовића. „Трачеве“ из подземља, да се ове две групе нису симпатисале, доказују и тврдње које је изнео окривљени сарадник. Он је испричао како је Миљковић причао „да су ћопавци неспособни јер нису умели да објасне момку да убије човека“.
Када су „Врачарци“ ухапшени 11. новембра ове године заплењена је велика свота новца, а ова група слови за једну од богатијих. Они су првенствено добијали новац од рекетирања, а терете се за три ликвидације и пет покушаја убиства.
Иако међусобно нису гајили претеране симпатије, све указује на то да су Врачарци и група Веље Невоље и Марета Месара имала истог шефа.
Шарић и Звицер осумњичени за ликвидацију шкаљараца
У контексту сарадње са Звицером, помиње се и Дарко Шарић, нарко-бос којем се суди за међународни шверц 5,7 тона кокаина. Специјално државно тужилаштво Црне Горе је покренуло истрагу против Радоја Звицера, Милан Вујотић, С.К., Д.К., М.К., Р.Ж., Н.С., Љ. М., П.Л. и Ф.К., због убиства „шкаљараца“ Алана Кожара и Дамира Хаџића.
Сумња се да су Звицер, Вујотић, али и Дарко Шарић организовали криминалну групу, која је у лето 2020. године на Крфу убила Баранина Кожара и Ужичанина Хаџића.
Шарић се у више наврата повезивао са кавачким кланом, а изгледи су да у подземљу мора да се „изабере страна“.
Дарко Шарић је након седам година проведених у притворској јединици пуштен у кућни притвор. Убрзо након тога, он је поново ухапшен и против њега је подигнута оптужница за организовање криминалне групе и једну ликвидацију.
Иако се о Шарићу као припаднику кавчана „шушкало“ већ известан период, црногорске службе су ову тезу и потврдиле. Ово није изненађујуће, с обзиром на исте „страсти“ које гаје према шверцу кокаина из Јужне Америке. Иако Шарић није доведен у везу ни са Вушовићем, ни са Беливуком, сумње су да је био ближи екипи Веље Невоље.
Како је настао кавачки клан?
Након акције „Балкански ратник“ и распада групе Дарка Шарића „шкаљарци“ су кренули у посао шверца кокаина. Посао је ишао одлично док се 2014. године није догодила „Валенсија“.
Припадници „шкаљарског клана“ су у складишту у Валенсији пронашли 200 килограма кокаина за који нису знали чији је. Испоставило се да су дрогу, без њиховог знања, донели њихови сарадници. Вође „шкаљараца“ су им, да би их казнили, одузели тај кокаин.
Овај догађај довео је до тога да се оштећена страна, она од које је узета дрога, издвоји из шкаљарске групе.
„Формиран је кавачки клан, на челу са Слободаном Кашћеланом и Радојем Звицером“, писало је у извештају БИА-е.
Недуго после тога, почетком 2015, у Београду је убијен човек из врха шкаљарског клана – Горан Радоман. Његово убиство означило је почетак рата који је однео више десетине живота и који још траје.