ПАР КРИВИЧНИХ ДЕЛА, УБИСТВА, МАЛО ИЗА РЕШЕТАКА И ОНДА СЛОБОДА: Како је чувени Ђорђе Прелић већ изашао из затвора?
Прелић се на слободи нашао почетком месеца након што је Апелациони суд одбацио одлуку коју је донео Виши суд у Београду 3. јуна
Навијач Партизана Ђорђе Прелић који је осуђен на 10 година због учешћа у бруталном убиству француског навијача Бриса Татона, после одслужених шест година робије пуштен је условно на слободу. Ову одлуку донео је Апелациони суд, иако је првобитно његов захтев за пуштање на слободу Виши суд у Београду одбио.
(ФОТО) ХРКАЛОВИЋКА ИМА ПОСЕБНУ ПОРУКУ ЗА СВЕ ГРОБАРЕ! Брутално одговорила на прозивку: "Онај ко стварно воли, тај не уништава"
"ОДБИО САМ ДА ЛИКВИДИРАМ ВУЧИЋА" Шокантно сведочење Чабе Дера: Он је наручио његово убиство (ФОТО)
ПОЖАР ИЗНАД ЧАЧКА, ЗАПАЛИЛО СЕ ВИШЕ ОД 10 ХЕКТАРА ШУМЕ: Ватрогасци се неколико сати борили са ватреном стихијом (ФОТО)
Како се сазнаје, Прелић се на слободи нашао почетком месеца након што је Апелациони суд одбацио одлуку коју је донео Виши суд у Београду 3. јуна, а којом је сматрао да нису испуњени услови којим би особа која је осуђена на 10 година робије због учествовања у тешком убиству била пуштена на слободу. Иначе, казна затвора која му је изречена требало је да буде одлежана у потпуности тек 2023. године.
Ђорђе Прелић поднео је захтев за условни отпуст у априлу ове године, због чињенице да је стекао право да то затражи, јер му је истекло две трећине издржане затворске казне од 10 година. Две недеље касније о овоме се изјаснио и КПЗ Сремска Митровица, где су надлежни изнели своја запажања о понашању Прелића током издржавања робије. Како сазнајемо, они су у свом налазу навели да је по доласку Прелића у затвор 2014. године он показао висок степен ризика који значи да постоји висока вероватноћа да ће поновити кривично дело по изласку на слободу. Четири године касније, у мају 2018. године, како се наводи у мишљењу КПЗ Сремска Митровица, утврђено је да је степен ризика висок и даље, али да је могућност да понови кривично дело средња. Исте године, већ у августу, Прелићу је статистички део упитника за процену ризика коригован из високог у средњи. То је, закључак је налаза из затвора, било довољно да у новембру те године Прелић пређе из затвореног у полоотворено одељење, а потом и затражи да почне да ради.
Према досадашњим информацијама, затвор је навео да Прелић добио посао у затвору у фебруару 2019. године. Наредних годину и по дана, он је обављао послове, а 2019. године је чак стекао право на годишњи одмор, па је добио могућност да 10 дана оде кући. Штавише, Прелић је добијао и слободне викенде, а два пута му је чак одобрено и ванредно одсуство из затвора због нарушеног здравља.
Такође, КПЗ Сремска Митровица је навео да су мишљења да "осуђеном треба условити преостали део казне уколико кривични поступак који се води против њега не представља сметњу". У том тренутку против њега вођен је поступак из 2009. године због насиља на спортској приредби, када је заједно са другим вођама "Партизана" претукао припаднике Жандармерије.
Налаз и мишљење КПЗ Сремска Митровица прочитани су од стране судија Вишег суда у Београду, који су 3. јуна ове године закључили да Прелић не треба да буде условно пуштен, јер му казна истиче тек 1. марта 2023. године, због чињенице да је осуђен на тешко убиство у саизвршилаштву, да је и раније осуђиван.
- У наведеном извештају КПЗ Сремска Митровица се не наводи да је поступак ресоцијализације код осуђеног постигнут, односно да је Програм поступања окончан, при чему треба имати у виду тежину, врсту и начин извршења предметног кривичног дела, као и степен друштвене опасности кривичног дела за које казну извршава (...) Наиме, веће наилази да се из извештаја КПЗ Сремска Митровциа од 19. априла 2021. и дописа КПЗ Сремска Митровица од 3.јуна 2021. не може извесно закључити да је сврха кажњавања постигнута, нити да је процес ресоцијализације окончан, јер се само наводи да осуђеном треба условити преостали део казне уколико кривични поступак који се води против њега не представља сметњу - навео је суд.
На ову одлуку Вишег суда, Прелић се жалио, да би Апелациони суд у Београду 30. јуна ове године усвоји његову жалбу и одлуку првостепеног суда поништио. Како су навели у образложењу, закључак првостепеног суда се не може прихватити, с обзиром да поред испуњених објективних услова неопходних за примену института условног отпуста, у конкретном случају испуњен је и субјективан услов везан за понашање осуђеног - његово добро владање. Апелациони суд је утврдио и да се на основу извештаја КПЗ Сремска Митровица закључује да је у односу на Прелића испуњена сврха кажњавања, те је донео одлуку да га пусти на слободу.
Иначе, Апелациони суд у Београду смањио је 2018. године за две године казну Прелићу и правоснажно га осудио на 10 година затвора због учешћа у бруталном убиству француског навијаца Бриса Татона у центру Београда 2009. године.
Казна од 10 година је минимална законом запрећена казна за кривично дело тешко убиство, за које је Прелић проглашен кривим и осуђен.
Том одлуком преиначена је првостепена пресуда Вишег суда у Београду којом је Прелић био осуђен на 12 година затвора, а како су тада рекли у Апелацији, казна је смањена јер олакшавајућим околностима за Прелића није био дат правилан значај.
Иначе, првом првостепеном пресудом Прелић је 2011. године, док је био у бекству, у одсуству био осуђен на 35 година затвора као организатор нереда навијача у којима је страдао Татон, али је ту казну умањио Апелациони суд и правоснажно га осудио на 15 година затвора.
Након хапшења у Шпанији и изручења Србији 2014. године, Виши суд му је одобрио понављање суђења и у јуну 2017. године га осудио на 12 година затвора.
У јуну ове године повучена тужба
Иначе, против Прелића се пред Вишим судом у Београду водио поступак због насилничког понашања на спортској приредби 2009. године. После неколико година истраге и бирократских заврзлама, 17. јуна ове године, док је трајала његова борба за излазак на слободу, Више јавно тужиилаштво повукло је оптужбу против њега чиме је донета ослобађајућа пресуда против Прелића. У пресуди, у којој стоји и образложење исте, не наводи се који су разлози повлачења оптужбе тужилаштва.
Прелић се у овом поступку теретио да је са групом навијача, приметио да је полиција задржала једног малолетника, те су пришли Жандармерији и почели да их бију. Прелић се сумњичио да је рукама и ногама ударао по заштитним штитницима припаднике вода жандармерије.