ЕВО У КАКВОМ ЈЕ СТАЊУ БИЛО ТЕЛО МАТЕЈА ПЕРИША НА ОБДУКЦИЈИ: На кожи је имао ово, а УНУТРАШЊИ ОРГАНИ уништени
Данас су завршене ДНК анализе и идентификација тела. Утврђено је да је особа која је јуче извучена из Дунава код Аде Хује- Матеј Периш.
Међутим, и на основу првог увида након извлачења леша из воде, констатоване су чињенице које су одмах упутиле на то да се ради о несталом Матеју Перишу. Мајица на телу младића била је идентична оној коју је Периш имао у ноћи нестанка, а на то су упућивали и сат и мобилни телефон.
Форензичар Часлав Ристић је у медијима објаснио процес увиђаја и шта се заправо десило са телом несрећног младића који је пронађен након 139 дана.
МИСТЕРИЈА ТЕЛЕФОНА МАТЕЈА ПЕРИША Пронађен у џепу тела извученог из Дунава, а ови детаљи бацили НОВУ СЕНКУ НА СЛУЧАЈ
МАМИ МАТЕЈА ПЕРИША ПОЗЛИЛО! Интервенисала Хитна помоћ - изговорила је само ово
У ОРГАНИЗМУ МАТЕЈА ПЕРИША СЕ ДЕСИО ОВАЈ ПРОЦЕС: Форензичар открио шта је било кључно за идентификацију
- Тело је нађено после пет месеци. Оно је сачувано. Није било толико у фази распадања, зато што је било у води и зато што се после два месеца проналаска тела догађа један процес, а то је сапонификација леша. Оно конзервира тај леш. На површини коже се појављују соли, кожа постаје клизава и глатка, и сва та сапонификација дешава се ка унутрашњим органима. Хоћу да кажем да унутрашњи органи страдају више него спољашњи, односно кожа - објаснио је Ристић.
- После два месеца, тело доживљава такозвану сапонификацију односно, смежурање коже (соли се накупљају на њеној површини). Дакле, она је сачувана, али органи почињу да труле. Таложе се бактерије у организму и тело постаје као балон, те приликом повећања дневне температуре испливава на површину.
Тело се јако споро распадало у води, било је 2, 3 степена и то је допринело томе. Највише промена на телу се догађају од 20 до 30 степени Целзијуса. Али, говоримо о телу које се налази на отвореном, у води је то сасвим другачије - објаснио је Ристић за Курир ТВ.
Шта је заправо сапонификација тела?
Сапонификација леша настаје као резултат боравка леша у изузетно влажној средини, уз одсуство кисеоника. Током сапонификације се ствара сапунаста маса сивобеличасте боје, која је на сувом крта, док је у влажној средини лепљива. Форензички значај сапонификације је у томе што облик тела бива дуго одржан што олакшава утврђивање узрока смрти као и идентификацију или сагледавање броја и врсте повреда након дужег времена. Постоје различити процеси и нивои пропадања, а један од најчуднијих је тзв. "Сапун мумије".
На Институту за судску медицину биће урађене и токсиколошке анализе и то према налогу Вишег јавног тужилаштва, а на те резултате могло би да се чека недељама. Како су за наш портал рекли из ове установе - све ћемо знати за 20-30 дана.
- Приликом вршења обдукције на судској медицини они узимају желудачни садржај, уколико га је било, и на основу тога и на основу анализе крви, могу да утврде евентуално да ли је узимано нешто - да ли у крви или желудачном садржају нешто постоји. Због времена које прође, ти трагови буду слабији и теже их је открити, али уколико је нечега било, после пет месеци би требало да може да се утврди - истакао је Ристић.