"ГРАЂАНИ ПРЕЋУТАЛИ БИТНЕ ДЕТАЉЕ" Огласио се полицајац који је пет месеци тражио Матеја Периша: Добијали смо и до 10 дојава дневно
Полицајац Милош Станимировић био је члан тима који је пет месеци трагао за Сплићанином Матејем Перишем (27), чије је тело пре тачно месец дана извучено из Дунава
Сваког дана у Београду се у просеку поднесе четири до пет пријава о нестанку особа, али у највећем броју случајева се не ради о нестанцима, већина се сами врате кући или буду пронађени у некој здравственој установи.
У потрагама за несталим учествује и полицијски службеник ПУ за град Београд, УКП, Одељења за потраге Милош Станимировић. Овај полицајац био је и један од чланова тима који је пет месеци трагао за Матејем Перишем (27), а који је пре тачно месец дана, 18. маја, пронађен мртав.
"МЕСТО МУ ЈЕ САМО У КАВЕЗУ" У више наврата силовао унуку у Београду! Отац девојчице у очају: Боље би било да ме је убио
ОВО ЈЕ УЗРОК СМРТИ МУШКАРЦА НА НОВОМ БЕОГРАДУ? Комшије затекле ХОРОР на тераси - откривени нови детаљи
САХРАЊЕНА ЛИДИЈА КОЈОЈ ЈЕ ЗЛАТАН ПРЕСУДИО У ВИЋЕНЦИ: Потресне сцене са гробља - породица дочекала ковчег јецајући (ВИДЕО)
Периш је, подсетимо, нестао 31. децембра 2021. у Београду, а његово тело испливало је 139 дана касније на Ади Хуји.
- Од дана када је пријављен нестанак, тог момента смо, као и код свих других случајева, одмах кренули у потрагу. Истовремено смо тражили и друге људе - каже Станимировић:
- Извршено је више провера, прегледани су вишесатни видео материјали скинути са различитих објеката, утврђена је траса њиховог кретања од Загреба до Београда, прегледани су апартмани у којима је Матеј боравио са својим друштвом, локали које су посећивали, обављено је више разговора са различитим лицима од којих су нека током тражења Матеја полиграфски тестирана.
Саговорник објашњава да су о случају обавестили Интерпол, све полицијске станице града Београда, подручне полицијске управе на територији Србије, као и да су сарађивали са МУП Хрватске, са којим је, како тврди, остварен изванредан однос и одлична сарадња.
- Проверили смо апсолутно сваку дојаву која је стигла, а добијали смо и до 10 дојава дневно о томе где се Матеј налазио - објашњава шта им је отежавало потрагу и додаје да му је изузетно жао што је потрага завршена на овај начин.
- Желео бих да и овом приликом испред свог одељења и у своје име изјавим саучешће породици Периш - додао је Станимировић, који годинама са својим колегама учествује у потрагама за несталим особама.
Он каже да полицијски службеници из Одељења за потраге ПУ за град Београд, одмах по пријави крећу у потрагу.
- Још од 2006, са доласком начелника Одељења за потраге Васе Кобца, пракса овог Одељења је да се са потрагама за несталим лицима креће одмах након подношења пријаве, јер понекад минути могу значити много. Инсистирамо на томе да подносилац пријаве дође у наше службене просторије, где узимамо потребне податке, обављамо разговор, питамо за околности нестанка, могуће узроке. Обавезно питамо и за физичко и психичко здравље несталог, а потом правимо профил. Кључно је да подносилац пријаве буде искрен - каже Станимировић.
- Дешава се да откријемо да су нам грађани прећутали битне детаље, али важно је да знају да они нама нису једини извор информација. Погрешне информације нас не могу скренути с правог пута, али могу отежати потрагу, а нама је најважније да сваког несталог пронађемо. Углавном након првог контакта оценимо да ли је по среди само одлазак од куће или је, нажалост, особа жртва или чак и починилац кривичног дела, што не значи да се наш иницијални zakkjučak до краја потраге неће променити - објашњава он.
Након расписане потраге, полицијски службеници крећу у теренску потрагу, по потреби преузимају снимке са камера уз сарадњу и одобрење тужилаштва, обављају се разговори са пријатељима, емотивним партнерима.
- Неретко се догоди да док ми трагамо или узимамо пријаву, нестала особа сама дође кући или лице пронађемо у некој од здравствених установа. Дешава се и да проверама кроз наш интерни систем МУП-а видимо да је нестало лице евидентирано како међу приведеним или међу ухапшеним лицима, или по неком другом основу. Дешавало се и да људи пријаве нестанак човека, коме се траг изгубио пре две године - објашњава саговорник.
Инспектори се у овом Одељењу срецу и са тужним и потресним ситуацијама.
- Најтеже нам је када се трагање за несталом особом заврши са смртним исходом и то треба да саопштимо породици. Наш циљ је да се свако пронађе, али нас свакако сваки нестанак са смртном последицом изузетно погоди. Морам да нагласим да смо ми у свакодневном контакту са породицама несталих, те да их припремамо и за негативне исходе онда када видимо да сви трагови воде ка томе.
Потрага за децом - беже од проблема у кући или због љубави
Београдски полицијски службеници неретко се срећу и са малолетницима који беже од куће.
- Они одлазе због емотивних проблема, неразумевања у породици, неприхватања у друштву, проблема у школи. Њима је донекле занимљиво да се крију и одлазе од пријатеља до пријатеља, али када их пронађемо и обавимо разговор са њима отворе се. Сретали смо се тинејџерима који покажу кајање, али и са онима који су равнодушни. У овим ситуацијама поступа и Центар за социјални рад, који преузима даљи рад - каже Станимировић и додаје да се међу случајевима из службе које памти управо налази прича о несталим заљубљеним тинејџерима:
- Дечак и девојчица су се упознали преко друштвених мрежа, договорили се да се виде и сковали планове да заједно оду у свет и наставе самосталан живот. Они су успели да се докопају главног града, шетали су се, возили аутобусима, а када су остали без пара, нестало је и љубави. Срећом, обоје су пронађени живи и здрави. То је уобичајена ситуација код тинејџера - са осмехом објашњава наш саговорник.
Сарадња - Интерпол и Еуропол
Станимировић истиче да Одељење за потраге сарадњу са полицијом других држава остварује преко Управе за међународну оперативну полицијску сарадњу - Интерпола.
- Када је место нестанка особе у близини реке, на пример Дунава или неке његове притоке, ми онда обавестимо и друге подручне полицијске управе на територији Србије, а такође и друге државе тока реке, у случају да је особа упала иили скочила у воду. Тело се углавном креће низводно, али може се и закачити за неко пловило и отпловити узводно - објашњава Станимировић.
Исходи разни - Не желе да се зна где су
Милош Станимировић истиче да по проналаску нестале особе имају обавезу да јаве подносиоцу пријаве исход.
- Неки грађани понекад кажу да не желе да се више враћају у породицу и да не желе да се зна где су, а ми смо дужни да поштујемо ту одлуку. Међутим, имали смо ситуације да родитељи не желе да преузму своју децу јер су незадовољни њима, њиховим понашањем, оценама.
Злоупотребе - За нас ништа није шала
Милош Станимировиц објашњава да има и градана који покушавају да злоупотребе полицију, а нароцито њихово Одељење.
- Сусретали смо се са случајевима да су људи знали где су њихови најближи, али да су желели да им се на неки начин освете. То се неретко дешава када су у питању бивши парови, као и људи који знају да су њихови партнери са другим особама. Мислим да заиста нема потребе за таквим стварима, јер ми свакој пријави приступамо јако озбиљно и за нас ништа није шала - истиче саговорник:
- Има и родитеља који желе да нас искористе како би застрашивали своју децу у циљу побољшања њиховог понашања, и тада долазе код нас да пријаве нестанак детета, те је важно да родитељи и њихова деца схвате да ми не служимо за плашење деце, нити смо васпитна установа, већ полицијски службеници који обављају полицијске послове и истима приступају професионално, а да у случајевима када родитељи не могу да изађу на крај са својом децом помоћ потраже у васпитним установама попут школа, затим код психолога или педагога, као и у Центру за социјални рад који ће свакако предузети мере и радње из своје надлежности.