КАКО ЂАК ДА СТАНЕ НА МЕСТО ГДЕ МУ ЈЕ УБИЈЕН ДРУГ? Доста деце одбија да се врати у школу из страха - огласили се стручњаци
Како ће сада ђаци у школске клупе?
Након два масакра у Србији, која су се десила прошле недеље у ОШ "Владислав Рибникар" на Врачару и околини Младеновца, а у којима је убијено чак 17 младих особа и деце, док је 21 тешко рањена, јуче су се ђаци у Београду, али и широм Србије вратили у школске клупе, док се ученици у врачарску школу, у којој се десио први злочин, враћају сутра, али без наставе.
И док се поједина деца плаше да поново кроче у ходнике и учионице врачарске школе, где су доживели, чули и видели сцене језивог масакра над својим другарима пре само непуних недељу дана, психолози саветују брижљив рад на превладавању тих страхова те упозоравају родитеље да деци не би требало да бране да иду у школу јер би тиме само удвостручили њихова страховања. За ужасан злочин у школи на Врачару је, подсетимо осумњичен тринаестогодишњи ученик, који је пуцајући из очевог пиштоља 3. маја убио осморо ђака и чувара школе, а тешко ранио још шесторо ученика и наставницу историје.
"КАКО ДА СЕ ВРАТИМО У ШКОЛУ КАД НАМ ЈЕ ПОЛА РАЗРЕДА УБИЈЕНО?" Речи дечака који су избегли смрт разарају душу: Морамо, а све је горе...
ХЛАДНОКРВНОСТ ДЕЧАКА-УБИЦЕ ШОКИРА СВЕ: Коста уверен да није урадио ништа лоше - тражио само ОВО
ЗБОГ ОВОГ СНИМКА ЈЕ КОСТА ПОЧИНИО МАСАКР?! Србија шокирана сценама насиља: "Он је пратилац..." (ВИДЕО)
Кључна ствар
Психолог Александар Контић објашњава да је у овим тешким тренуцима кључна ствар да родитељи, наставници, психолози и педагози причају с децом која су у страху како би лакше превазишла све ово.
- Десила се велика трагедија, али деца морају да се врате свакодневном животу, уобичајеним активностима, школи. Разумем и оправдане страхове родитеља, али у овим тренуцима није исправно не дозвољавати деци да иду у школу. Тим ставом ћете деци додатно пренети своје страхове које имате и нећете им помоћи, јер ће се они само удвојити и пренети и на дете. Сачувајте забринутост за себе и трудите се да то не покажете деци јер их треба охрабрити и много разговарати - истиче Контић и додаје:
- Страх и забринутост код деце је у сваком смислу оправдан. Она на телевизији, телефонима и друштвеним мрежама свакодневно гледају насиље и сматрају да је то далеко од њих и да се то дешава тамо негде. Међутим, овај злочин се десио у реалности и ово им је блиско и у ђаке је унело страх, а у неке, нажалост, и трауму.
Разговор, подршка и постепено враћање свакодневним активностима уз надзор набитнији су у овом тренутку.
Државни секретар у Министарству унутрашњих послова Жељко Бркић рекао је за РТС да су мере безбедности у школама појачане максимално, да је у ОШ "Владислав Рибникар" и пре ове трагедије био одређен школски полицајац, али да је он био задужен и за друге школе.
- Ми од јуче тамо имамо све време присутна четири полицијска службеника који ће са својим ангажманом наставити и у наредном периоду - рекао је Бркић.
Према његовим речима, постепена прича и свакодневно присуство родитеља поред детета су кључне ствари.
- И родитељима је у овим тренуцима потребна помоћ и они могу да се јаве надлежнима уколико сматрају да им је потребан разговор, док децу треба да водимо тиме да живот иде даље и да треба да наставе постепено.
Помоћник министра просвете Милан Пашић рекао је јуче да је више институција, стручњака, психијатара, психотерапеута, доктора донело одлуку да се деца у среду врате у београдску ОШ "Владислав Рибникар", али да у наредном периоду неће бити наставе.
Подршка без наставе
- Струка је та која се питала. Предложила је да је сада најбољи моменат за повратак деце у неке редовне токове, њихове ритуале, дневне активности... Наравно да то неће бити настава, наравно да то неће бити ни провера знања. У наредном периоду је планирана подршка деци - рекао је Пашић за ТВ Прва и додао да су подршке почеле од петка с наставницима, а потом и с родитељима и децом.
Додао је и да су ова два дана предвиђена за оне којима је потребан продужени боравак, али да ће од среде сви они који буду желели моћи да разговарају, али да ништа није обавезно.
- Било би добро да деца дођу на разговор у среду, али не треба их форсирати, треба проценити када је најбољи тренутак.
Иако су родитељи ученика ове школе на јучерашњој седници разматрали интегрисање деце у заједницу, али не у истој згради у којој се злочин догодио јер доста деце одбија да се врати у школу пошто се плаше да уђу унутра, Пашић каже да су стручњаци проценили да за сада то није потребно, али да ће се о томе још разговарати.
Ипак, психолог Марија Миленковић сматра да ученици из врачарске школе треба постепено, с временом, да се враћају у свакодневне активности.
- Није прошло ни неколико дана, децу не треба присиљавати, свакако је добро причати с њима, али је потребно урадити неку видљиву реформу у школи. Њихова траума је индивидуална и нико не зна како ће се носити с тим када неки ђак стане на место где је убијен његов друг. Што се тиче остале деце која имају страх, свакако им не треба бранити да иду у школу, не треба тим страхом који имају и родитељи додатно погоршавати целу ову ситуацију.
Полицајци у 1.800 школа
Деца треба да се осећају безбедно
У 1.800 школа широм Србије од јуче је појачано присуство полицајаца као једна од мера након масовног убиства у врачарској основној школи. Како је речено из МУП, њихово присуство ће бити у време почетка и по завршетку наставе, где ће присуством превентивно деловати, уливати сигурност и ученицима и родитељима.
Милан Крстић, директор ОШ "Павле Савић", каже да је у свим школама од јуче ученицима на располагању школски тим, који се састоји од психолога и педагога, а којем се ђаци могу јавити за помоћ.
- По наредби надлежних, у свакој школи од седам ујутро до 19 сати увече је дежуран и полицајац како би родитељи и деца имали већу сигурност у овим тешким данима. Поред тога, наша школа има и школског полицајца, али ова појачана мера сигурности и заштите треба да створи тај психолошки ефекат. Такође, деци су на располагању и дежурни наставници.
Све ово би с временом требало да врати поверење родитеља у систем, а деца треба да се врате школи и наставе школовање, док ће им разговори с родитељима, учитељима, наставницима и стручним тимом помоћи да се изборе са страховима. Наредних дана ћемо имати састанке с психолошким тимом, па и с родитељима како бисмо им приближили начине и помогли да заједно превазиђемо све ово.