КО ИЗЛАЗИ СЛЕДЕЋИ? "Господари живота и смрти" на слободи - једно име потпуна МИСТЕРИЈА
Нико од осталих учесника у атентату на премијера неће скоро бити слободан човек, па ће тако Александар Симовић (47) издржавати казну до 2046, а Милош Симовић (43) и Сретко Калинић (49) до 2050. године.
Душан Крсмановић (45), осуђен за убиство премијера Зорана Ђинђића, пуштен је из затвора, незванично је потврђено Куриру. Реч је о бившем припаднику земунског клана ухапшеном у полицијској акцији "Сабља", коју је МУП покренуо после убиства премијера 12. марта 2003. године.
Према одлуци Апелационог суда, Крсмановић је на слободу изашао после две трећине издржане затворске казне. Он је био осуђен на 30 година, али се покајао и у току издржавања казне тражио да се она ублажи и да му се пружи нова шанса. Претходно је у писму послатом Врховном суду потврдио да је учествовао у атентату на премијера. Иако је и пре издржане две трећине робије тражио пуштање на слободу, тај захтев му није био уважен.
ЛЕГИЈА ИЗЛАЗИ ИЗ ЋЕЛИЈЕ ПОСЛЕ СЕДАМ ГОДИНА: Милорад Улемек данас сведочи о убиству Ћурувије - ево како ће изледати процедура његовог спровођења до суда!
ЕВО КАКО ИЗГЛЕДА БИВШИ ЗЕМУНАЦ Постао "сенка од човека" - највише се плашио освете својих пајтоса
СНАЈПЕРСКИ ХИТАЦ ДИРЕКТНО У СРЦЕ! Павлов убијен на исти начин као Ђинђић - мистерија која леди крв: Ко је повукао обарач?
Није једини
Лидер ЛДП Чедомир Јовановић је поручио да "Србија све зна", те да ће најбољи одговор дати 12. марта, на 20. годишњицу убиства Ђинђића, традиционалном "шетњом за Зорана".
- Да, он је слободан, одслужио је казну, одлежао 20 година, он је жив и сада ће шетати на слободи, а Зорана су убили и он више никада неће шетати. Србија све зна... На Зораново убиство и на агонију у којој због тога живимо већ 20 година Србија ће одговорити 12. марта, тако што ће изаћи и прошетати за Зорана. То ће бити најбољи одговор - или ће изаћи на улицу, или ће остати код куће - рекао је Јовановић.
Иначе, Крсмановић није први осуђени за учешће у убиству премијера Ђинђића који је изашао из затвора. Претходно је осмогодишњу казну одслужио Саша Пејаковић Пеле (47), бивши припадник ЈСО који је био осуђен због помагања убицама премијера и први осуђеник који је издржао казну за убиство председника српске владе. Он је на слободу изашао марта 2013. И Жељко Тојага Жмиги (47), бивши припадник "црвених беретки", изашао је из затвора половином априла 2018. јер је одслужио казну од 15 година због покушаја убиства премијера код Београдске арене 21. фебруара 2003. Он сада ради у једној фирми која се бави дистрибуцијом кафе, а у јавности је виђен на сахрани Милорада Брацановића, дугогодишњег радника службе ДБ, на којој је био међу онима који су носили сандук.
Саизвршиоци
Осим ове тројице, нико од осталих учесника у атентату на премијера неће се скоро наћи на слободи, с обзиром на то да су им најмање казне по 35 година. Тако је Александар Симовић (47), који се, према оптужници, налазио у просторији у тренутку атентата на премијера, осуђен на 35 година затвора, а касније и на 20 година због убиства сведока-сарадника Зорана Вукојевића Вука, те му је укупна правоснажна пресуда 40 година. Он би из затвора требало да изађе 2046, а Милош Симовић (43), који је такође осуђен на 40 година затвора, на слободи би могао да буде 2050.
Сретко Калинић (49) такође је осуђен на максималну затворску казну од 40 година, коју ће издржавати до 2050. Још један учесник у атентату је и Милан Јуришић, који је убијен у Мадриду 2009, а атентатор је био Лука Бојовић.
Нинослав Константиновић (45), један од завереника у атентату на премијера, осуђен је на 35 година затвора, али води се као нестао.
Још један завереник у атентату, Владимир Милисављевић (46), који је у Београду осуђен на 40 година, тренутно је у затвору у Шпанији, где издржава робију од 22 године. Из шпанског затвора би требало да буде испоручен у затвор у Србији, где га чега одслужење правоснажне затворске казне.
Кајао се
Подсетимо, Душан Крсмановић је једини члан земунског клана који је на суђењу изразио кајање, али не због убиства премијера, већ, како је сам изјавио, свега што га је довело у ситуацију у којој се нашао. Због тог "признања" стизале су му претње, због којих се и налазио у затвору у Сремској Митровици, а не у Пожаревцу, где су сви остали. Он је првостепеном пресудом био осуђен на 30 година затвора, али му је одлуком Апелационог суда казна смањена на 20 година.
Крсмановић је 2008. признао у жалби Врховном суду да је учествовао у атентату на премијера Србије, затраживши од суда да му ублажи првостепену пресуду и "пружи још једну шансу".
МАКСИМАЛНЕ КАЗНЕ
Легија у Забели до 2044, Звездан Јовановић излази годину раније
Милорад Улемек Легија (54), један од главних организатора убиства премијера Србије Зорана Ђинђића и бившег председника Председништва Србије Ивана Стамболића, правоснажно је четири пута осуђен на 40 година затвора, али како у правосуђу Србије не постоји сабирање казни, он ће у затвору провести максимално 40 година.
Све вести о Земунском клану прочитајте ОВДЕ.