КО ЈЕ НАЛОЖИО УБИСТВО ШЕФА БАРСКОГ КЛАНА? Откривени нови детаљи ликвидације Јована Клисића
Ђукић за сада неће бити изручен црногорским правосудним органима јер се против њега спроводе истражне радње у Украјини.
Криминалну организацију Баранина Стефана Ђукића, који се налази у бекству, а која је отужена за убиство Јована Клисића и рањавање Велизара Гардашевића 1. новембра 2019. године у Бару, финансирала је непозната особа која је новац слала из Беча, наведено је у оптужници.
ФИЛМСКА АКЦИЈА БЕОГРАДСКЕ ПОЛИЦИЈЕ: Запленили више килограма ДРОГЕ, има ухапшених! (ФОТО)
АЛБАНАЦ КОЛИМА ПРЕГАЗИО СРПСКО ДЕТЕ У ГРАЧАНИЦИ? Дечак летео 10 метара од силине удара - возач ПОБЕГАО након несреће
И поред обилне документације новчаних токова, Специјално државно тужилаштво и полиција нису успели да идентификују особу која је уплаћивала новац ни налогодавца убиства. Како је наведено у документацији тужилаштва, како преноси "Дан", новац је тој криминалној групи стизао и из Србије.
Из финансијске документације произилази да је Ђукић на свом рачуну који је отворен код једне црногорске банке од 20. јуна до 12. августа 2019. године примио три уплате у кешу.
- И то у износу од укупно 6.500 евра, док је у истом периоду тај новац подигао непосредно након извршења уплата. Ђукић је из иностранства примио 3.000 евра у готовом новцу од 30. априла до 14. јуна 2019. године. Све уплате су из Беча. Према подацима који су достављени из Поште Црне Горе, Ђукићу је од 5. до 14. фебруара 2019. уплаћено 1.470 еура, док му је од 5. до 15. фебруара исте године путем поштанске уплатнице уплаћено 300 евра - наведено је у оптужници.
Данијела Мандић, Ђукићева супруга, је осумњичена да помагала овој криминалној организацији.
Како се наводи у оптужници, она је на свом рачуну од 29. маја, када је он и отворен у једној домаћој банци, па до 26. јуна 2019. остварила промет у износу од 10.800 евра, који је и подигла. Готовински је на свој рачун 29. маја 2019. уплатила 8.000 евра и истог дана подигла 6.000, а у наредна два дана и остатак. У назначеном периоду себи је уплаћивала новац у износу од 500 до 1.000 евра, подизала га путем картице, плаћањем у продајним објектима или подизањем на банкомата. Како је наведено, посебно се издваја подизање 5.000 евра током јуна 2019. у готовини са банкомата, а уплата је извршена дан раније.
- Произилази да је прихватила да за потребе криминалне организације од припадника исте преузима новац, уплаћује на свој рачун који је за то отворен. Имајући у виду да је она Ђукићева супруга, разумно је закључити да је новац који је добијала подизао управо Стефан - наводи се у документацији.
Збирно посматрано, за период од 21. јуна до 11. октобра 2019. прометовала је преко свог рачуна 29.250 евра, а новац нема порекло већ је уплаћиван готовински. Код ње је пронађено и 52.000 евра у кешу. Током 2018. и 2019. године Данијела је примала новац уплаћиван из Србије и Аустрије од више особа - подаци су из истраге, наводи Дан.
И мајка помагала?
Мајка Стефана Ђукића З. Ђ. је, такође, преко свог банковног рачуна током 2019. године уплаћивала у готовом новцу ради плаћања дугорочних кредита, а посебно се издваја плаћање 18. јула 2019, када је уплатила 8.637 евра.
- Током 2019. она је директно преко једне банке уплатила укупно готовински 10.012, што далеко превазилази приходе које остварује. Из извода рачуна произилази да је 3. јуна 2019. готовински на свој текући рачун уплатила 3.000, да би у наредним данима до 18. јуна подигла. Затим је 21. јуна готовински уплатила опет 3.000, које су подигнуте до 30. јула. Истрага је утврдила да је упутства за подизање новца добијала од Вука Лакићевића или их је он подизао преко банкомата - наводи се у документацији.
Рафали усред дана за вођу барског клана
Црногорац Јован Клисић, један од вођа барског клана, убијен је 2019. године. Он је полицији био познат годинама уназад и важио је за безбедносно интересантну особу. Том приликом је рањен и Велизар Гардашевић, који је такође био познат полицији од раније.
Након што су непознати нападачи испалили више хитаца у правцу Гардашевића и Клисића, обојица су превезени у болницу, али је Клисић издахнуо. Пуцачи су, бежећи са лица места, направили карамбол на оближњем паркингу, оштетивши више аутомобила и контејнера. Убрзо затим пронађен је и аутомобил марке "сеат" у пламену, за који се претпоставља да је коришћен у убиству.
Хапшење Стефана (Мандића) Ђукића у Београду
Име Стефана Ђукића не значи много српској јавности, али ако се узме у обзир да је у међувремену променио презиме, те да се раније звао Стефан Мандић, осумњичени за убиство Клисића постаје нешто познатији.
Он је 2015. године ухапшен у Београду као члан криминалне групе коју је оформио Владислав Шљиванчанин из Бара, а која је за циљ имала ликвидацију. Полицајци су план ове групе осујетили спектакуларном акцијом хапшења у једној изнајмљеној гаражи у Београду.
Поред тога, у становима који су користили пронађени су пиштољ са пригушивачем са оквиром, два резервна оквира пуна муниције, и пиштољ са метком у цеви.
Мандић, сада Ђукић, осуђен је на 18 месеци због недозвољеног држања оружја, заједно са осталим члановима криминалне групе. Међутим, у притвору је задржан само Мандић, док су остали пуштени. Испоставило се да је управо Мандић на себе преузео кривицу за пронађено оружје.
На нишану Ђукића и Радоје Звицер
Ђукић је након убиства Клисића напустио Црну Гору уз помоћ помагача и за њим је расписана потерница.
Ухапшен је у Украјини због покушаја убиства Радоја Звицера, вође кавачког клана, који је 26. маја прошле године тешко рањен у сачекуши у Кијеву.
Ђукић за сада неће бити изручен црногорским правосудним органима јер се против њега спроводе истражне радње у Украјини. Он је у више наврата подносио жалбу на одлуку о одређивању притвора, али су те жалбе одбијене одлуком тамошњег суда.