"КОЛИКО ГОД ДА БЕЖЕ, НАЋИ ЋЕ ИХ. ИЛИ СУПАРНИЦИ ИЛИ ПОЛИЦИЈА" Узбуркано подземље - чак 36 имена на Интерполовој потерници, али...
Иако је вест да је Радоје Звицер, наводни вођа "кавчана", убијен у петак у Панами узбуркала страсти у подземљу, испоставило се да то није тачно, а да ли се ово лице с црвене потернице заиста налази у тој латиноамеричкој држави, није познато.
Поред тога што Звицера, судећи по дешавањима у подземљу, лове припадници супротстављеног клана, за петама су му и све светске полиције.
Наиме, он се налази на Интерполовој потерници, коју је за њим расписала Подгорица, а поред њега на потерници је и Игор Вукотић, који је, уз недавно убијеног брата Јована, означен као вођа шкаљарског клана. Иначе, Интерпол у овом тренутку трага за укупно 36 припадника кавачког и шкаљарског клана, подаци су Управе полиције Црне Горе.
ОВО СУ ПОСЛЕДЊИ МИНУТИ ЖИВОТА ВОЂЕ ШКАЉАРАЦА: Вукотић са дечијим ранцем на леђима, Маша гура голица (ВИДЕО)
КАКО СЕ ПРОШИРИЛА ЛАЖНА ИНФОРМАЦИЈА О УБИСТВУ ЗВИЦЕРА: Иза његове "ликвидације" крију се два сценарија (ФОТО/ВИДЕО)
ТРАЖЕ ГА МНОГЕ ПОЛИЦИЈЕ, АЛИ ЈЕ ОН НЕУХВАТЉИВ: Звицер мења пребивалиште и лични опис на месец дана, скривао се на Блиском Истоку?
Циљано трагање
- Интерпол Подгорица расписао је знатан број међународних потерница за члановима организованих криминалних група. Постоји 36 међународних потерница за члановима или лицима која се доводе у везу са две организоване криминалне групе из Црне Горе ("шкаљарци" и "кавчани") - наводи црногорски Стандард, позивајући се на извор из Управе полиције.
Кланови уздрмани
Дошло је до промена
За осам година откад траје рат по принципу "око за око, зуб за зуб", из црногорске полиције наводе да су оба клана уздрмана након ликвидација вођа и високопозиционираних припадника кланова.
- Дошло је до промена, део се налази на међународним потерницама или у затвору, а део њих је након међусобних обрачуна убијен у Црној Гори или иностранству - рекли су, између осталог, из црногорске полиције, а пренео је Стандард.
Они наводе и да је током ове године, захваљујући активном циљаном трагању и међународној оперативној полицијској сарадњи са иностраним партнерским службама, лоцирано и лишено слободе осам чланова две которске организоване криминалне групе.
Подсетимо, од 2021. године до данас два клана претрпела су највише удара. Наиме, шкаљарски клан је остао без вођа и неколико високопозиционираних припадника, који су убијени, док су вође кавачког клана ухапшене или су у бекству. Поред тога, доста њихових чланова нашло се и на удару безбедносних служби.
Рат кланова, подсетимо, почео је 2014. године, због нестанка товара кокаина из једног стана у Валенсији, након чега се до тада јединствени которски клан поцепао на два табора. Овај рат је до сада однео више од 60 живота, а ликвидације су се осим у Србији и Црној Гори догађале и широм света.
- У међусобном обрачуну припадника ове две групе до сада је само на територији Црне Горе извршено 50 убистава, од чега је расветљено 27. Након убистава припадника ових организованих криминалних група у Србији, Босни и Херцеговини, Аустрији, Немачкој, Шпанији, Грчкој, Јужној Америци, Турској, број убистава која су последица њиховог сукоба још је већи - подаци су Управе полиције Црне Горе.
Добра логистика
Криминолог Добривоје Радовановић каже да криминалци који су у бекству имају добру логистику.
- Поред добре логистике и људи од поверења, често мењају своје локације, лична документа, а неретко је то случај и с њиховим физичким изгледом - стављају перику, браду, шишају се на ћелаво - каже Радовановић и објашњава да постоји разлика између бекства од домаћих безбедносних служби, страних служби и супарничке екипе.
- Колико год да мафијаши беже, питање је времена када ће их неко наћи. Да ли супарници, да ли полиција - додаје он.
Заједничке активности
Сарадња с другим крими-групама
Из црногорског УП кажу да кланови из Црне Горе остварују сарадњу са осталим криминалним групама у Србији, региону и Европи. - Остварују сарадњу с криминалним групама, имају заједничке криминалне активности, пружају једни другима логистику приликом извршења дела из области наркотика или крвних деликата, па су њихови припадници означени као припадници једног од ове две организоване криминалне групе, а можемо их назвати балканске организоване криминалне групе - кажу из УП и додају да своје нове чланове регрутују у затворима, као и да често врбују поморце.