Милица Тодоровић (83) је најстарија осуђеница у Србији! Њена прича је тешка, али има и тежих! (ВИДЕО)
Тренутно се налази у затвору у Пожаревцу
Казнено поправни завод за жене у Пожаревцу, изграђен је 1874. године и једини је затвор за жене на територији Србије. У њему казне издржавају и малоленице, односно све осуђење жене независно од висине изречене казне, врсте кривичног дела, поврата, места боравка, година старости или држављанства.
Ухапшени због насиља у породици! Жену и малолетно дете малтретирао, па избацио на улицу!
ИСТРАГА НЕСРЕЋЕ КОД ВАЉЕВА: Дечак је сам возио трактор?
Од 298 осуђеница које казну служе пожаревачком затвору за жене, њих 14 одсто је осуђено због убиства, а најстарија међу њима је Милица Тодоровић која има 83 године.
Она је осуђена због тешког убиства на 10 година затвора јер је ножем 14 пута избола зета, односно мужа своје покојне сестре.
Према подацима Управе за извршење кривичних санкција, казна Тодоровићевој истиче у новембру 2019. године.
У једином Казнено поравном заводу за жене у Пожаревцу од укупног броја осуђеница, њих 287 њих осуђено за кривична дела, а 12 прекршајно кажњено. Пет жена су стране држављанке, рекли су у Управи за извршење кривичних санкција Министарства правде за Танјуг.
Најтежа кривична дела за које ове жене служе казне су убиства, а најчешћа крађе, рекао је управик КПЗ за жене Радојица Шутовић.
Он је међутим напоменуо да је све више жена које су осуђене због злоупотребе службеног положаја, односно злоупотреба великих новчаних износа.
У овом затвору има и трудница као и оних које у затвору бораве са децом, и за њих су обезбеђене посебне просторије у затвору, које су опремељене према њиховим потребама.
Ту се тренутно налази пет осуђеница које су трудне и четири осуђенице са децом, навео је Шутовић указујући да оне у затвору имају добре услове.
– Оне се порађају у болници у Пожаревцу и у матицкој књизи рођених не остаје траг да је дете рођено у затвору, већ у градској болници у Пожаревцу – навео је управинк КПЗ за жене јединог женског затвора у Србији.
Према његовим речима, затворске породиље и њихове бебе можда имају чак и бољи третман од других новорођенчади.
– Ми имамо моралну обавезу због околности у којима се налазе да се више ангажујемо како им не би ништа фалило, да деца буду уредна и да увек имају адекватну негу педијатра – нагласио је управник.
Ево шта се ТАЧНО прекјуче десило у Зајечару! Избола суграђанку, па подметнула ПОЖАР!
Од четири бебе, у затвору су тренутно три дечака, стара девет, четири и три месеца и једна девојчица од седам месеци.
Када је у питању здравствена заштита осуђеница, затвор има свог доктора и черири медицинске сестре. Лекари специјалисти, психијатри, гинеколози и стоматолози долазе два пута месечно или по попотреби.
Што се тиче болести, управник затвора каже да су између 40 и 45 одсто осуђеница наркоманке, а да је неколико њих тренутно на програму за одвикавање од дрога.
– Покушавамо у задњих неколико година да им помогнемо на све начине и да им обезбедимо средства за одвикавање. Средства која се издвајају за то нису мала, али она морају да се обезбеде и обезбеђују се – навео је Шутовић указујући да успех одвикавања није увек загантован.
Према његовим речима, проценат повратница у овом затвору је од 30 до 35 одсто, што је дупло мањи проценат у односу на мушке затворе.
Он сматра да без друштвеног система и оквира који ће да их прихвати када изађу са издржавања казне, тешко да васпитачи у затвору могу много да им помогну.
САМОУБИСТВО У НОВОМ САДУ: Мушкарац скочио кроз СВЕТЛАРНИК са 7. спрата солитера
Међутим, како је навео, последњим Законом о извршењу кривичних санкција и Правилником је одређено да се да се припреми обавезни програм припреме за лица пред отпуст са издржавања казне.
– Ми процењујемо за која је лица неопходна припрема за отпуст и онда се ступа у контакт са центрима за социјални рад, другим установама и институцијама које треба да их предузму… – навео је управник.
Овај затвор женама обезбеђује описмењавање као и обуке за рад због каснијег реинтгрисања у друштво.
Ради школовања осуђених жена затвор сарађује са Основном школом “Свети Сава” из Пожаревца, тако да 11 жена тренутно сваког радног дана похађа 5. и 6. разред основне школе.
Такође, ради што успешнијег реинтегрисања у друштвену средину након одлужене казне, затвор већ дуже време сарађује са Националном службом за запошљавање у оквиру Програма обуке за активно тражење посла.
Актуелна је и сертификована обука за кројење и шивење коју тренутно похада 18 осуђеница, а једном недељно осуђенице посећује свештено лице.
ПРОНАЂЕН ЛЕШ МУШКАРЦА! Тело је било на локалном путу код Бечмена!
У Затвору се такође организују културне, радне, забавне и спортско-рекреативне активности, као и драмска и ликовна секција, специјализовани програм „Здрави стилови живота”, а повремено и шаховски и одбојкашки турнири.
Иначе око 75 до 80 одсто радно активних осуђеница које раде на економији завода у башти, пластеницима или у кројачком погону.
Овај Казнено поправни завод за жене у Пожаревцу, изграђен је 1874. године и једини је затвор за жене на територији Србије.
У њему казне издржавају и малоленице, односно све осуђење жене независно од висине изречене казне, врсте кривичног дела, поврата, места боравка, година старости или држављанства.
Распон казни креће се од неколико дана до преко 30 година.
ДРАМА У ГРДЕЛИЦИ, ГОРЕ ПРУЖНИ ПРАГОВИ: Евакуисани становници околних кућа! (ФОТО)
Према степену обезбеђења и начину поступања са осуђеним лицима, КПЗ за жене припада заводима полуотвореног типа, са затвореним, полуотвореним и отвореним одељењем, као и одељењем за малолетнице и прекршајним одељењем.
Министрка правде Нела Кубубовић посетила је у петак овај затвор и најавила да ће у јуну почети изградња новог павиљона као и реновирање постојећег објекта.
На тај начин смештајни капацитети затвора који тренутно износе 250 места бити повећани на 320 места.