НА ТРАУМАТОЛОГИЈУ СВАКОГ ДАНА ДОЛАЗЕ ПАДАВИЧАРИ СА ТРОТИНЕТА: Чак 150 возача озбиљно повређено или оперисано
Трговци кажу да су до сада увезли око 80.000 тротинета, али је тај број много већи јер их наши грађани купују и у иностранству
Иако су надлежни обећали да ће ове сезоне донети правилник о коришћењу тронитета у саобраћају - још га нема. У међувремену, на траумотологији сваког дана збрињавају оне који се повреде приликом пада с тротинета. Од почетка године, око 150 возача тротинета је озбиљно повређено или оперисано. Један возач је и настрадао, а најчешћи узрок повреда је и вожња без заштитне опреме.
"ПУНЕ СЕ ЏАКОВИ, КОСКЕ СЕ СКУПЉАЈУ РУКАМА" Рукавице, одела, чизме, најлони - добро уиграна рутина Вељине месаре
ИЗГОРЕО АУТОМОБИЛ У ПОКРЕТУ НА АУТО-ПУТУ МИЛОШ ВЕЛИКИ: На лицу места ватрогасна екипа (ФОТО)
"НЕ ДАО БОГ НИКОМЕ ДА МУ СТРАДА ДЕТЕ" Дека настрадалог Стефана (9) неутешан - Лука помиње брата сваки дан
Трговци кажу да су до сада увезли око 80.000 тротинета, али је тај број много већи јер их наши грађани купују и у иностранству.
Само у Београду, на улици је свакодневно око 20.000 корисника тротинета, а трговци приликом продаје не сугеришу возачима бар куповину кациге која би требало да буде обавезан део опреме.
- Оно што би хтели то је да се брзина ограничи на 25 км на сат то је основа како би се тротинети безбедно возили на путу. Поред тога обавезно коришћење заштитне опреме - рекао је продавац тротинета Душан Цинцар.
У Комитету за заштиту мотоциклиста, такође, траже да се држава што пре огласи и категоризује стазе и ограничи вожњу тротинета тамо где то може угрозити пешаке.
- Подсетићемо да лечење полутрауматских повреда коштају од 30 хиљада евра до 3 милиона евра ту су и трауматске повреде које много коштају - изјавио је Владимир Јевтић из Комитета за заштиту мотоциклиста.
Тротинети, они бољи, развијају брзину и до 80 километара на час, а многи од њих немају ни основну светлосну сигнализацију. Често они који возе тротинет гледају и у мобилни телефон, а провлачење између пешака је најчешћа појава.
Зато на једног повређеног тротинетисту иде и један повређени пешак. Повреде су често лакше, али траже медицинску негу која у време короне и није тако једноставна.