ГДЕ И КАКО ПРИЈАВИТИ НАСИЉЕ? Инциденти и агресија све чешћи проблем, жене из страха не желе да пријаве злостављање
Последњих дана сведоци смо нове повећане агресије јер су напади на две девојке снимљени, а да нису, питање је да ли би насилници били откривени
Ако трпите насиље или знате неког ко трпи насиље, позовите СОС телефон 0800 35 00 36.
Најновији случајеви насиља, један на Вождовцу, а други на Ади Циганлији, чији су снимци објављени, а на њима се види како младићи брутално шутирају девојке, привукли су велику пажњу јавности. Оба инцидента десила су се на јавном месту. А тек колико је оваквих ситуација за које се никада неће сазнати.
"Био сам слеп за тај проблем" Бивши директор Петнице открио име осумњиченог за сексуално злостављање
"Другарица врисне лозинку, ја са својих 15 година улетим у канцеларију" Језива исповест научника из Петнице
"ШТА ЋЕШ ТАМО?" Петру (16) који се утопио у Западној Морави отац није дао да иде на реку - удавио се пред сестром
Ти насилници су се према реткима који су покушали да реагују понашали по принципу „шта је, шта хоћеш, имам право“. Забрињава такав ужасан став, али и то што жртве насиља често не желе да нападаче пријаве! И на крају, опасан је и изостанак реакције посматрача који се понашају у стилу - није то мој проблем. Тако су се понашали и када је манијак напаствовао девојчицу у трамвају, а сви су гледали кроз прозор...
- Што се случаја са Аде тиче, сигурна сам да ово није први пут да та девојка трпи насиље. Чим се он дрзнуо да је удари на плажи, пред светом, значи да се осилио. Право питање је колико дуго она трпи насиље - рекла је Весна Станојевић, координаторка Сигурне куће и прокоментарисала то што се жртва одлучила да насилника - не терети:
- Та девојка плаши се освете. У страху је и, ако је раније трпела насиље, зна шта је он све спреман да уради. Плаши за своју безбедност, безбедност своје породице, али и осуде његових. Такође, она стрепи и шта ће бити када прође 30 дана притвора и он се поново нађе на слободи - истиче и додаје да, ако се жртва врати насилнику, насиље неће стати.
Иначе, жртва се насилнику враћа у просеку од седам до 15 пута.
Да се жртве плаше нових облика насиља, додаје и психолог Ивана Перић, координаторка СОС женског центра, која за Курир каже да се свака жртва пита да ли ће имати подршку и да ли ће после бити заштићена.
- "Убићу те", "побићу све твоје" честе су реченице које такви мушкарци изговарају. Неке жене у страху мењају и градове због злостављача, а неке се одлуче да ћуте и трпе. Што се девојака које су пребијене на јавном месту тиче, код њих се сигурно јавио огроман страх. То је тренутак када се жртва паралише, у шоку је, осећа срамоту. Није реткост ни да осећа кривицу питајући се да ли је она то насиље нечиме изазвала, толико је под јаким утицајем насилника.
Такође, питање зашто нико није реаговао да заштити жртву.
- Живимо у доба сензационализма. Ако нешто није забележено камером, није се ни десило. Једино добро је што сада у два случаја имамо доказе против насилника. Наш народ мисли да „то нису наша посла“ и да се не треба мешати. Мислимо да свако треба да реагује, а на крају не реагује нико. Фасцинантно је то што, када једна особа крене у одбрану жртве, кренуће и други, само је питање ко ће први.
Нови пријеми у сигурну кућу
Врућине подстичу агресију?
л Повећање насиља према женама потегло је питање да ли врућина стварно може да помути разум и учини нас агресивнијима. Весна Станојевић сматра да време има везе са већим бројем случајева насиља ових дана.
- У ноћи између суботе и недеље имали смо два пријема у сигурну кућу. Притисак и на сигурну кућу је велики, СОС телефони су усијани, мислим да време има везе са тим.
Са друге стране, Ивана Перић каже да није научно доказано да врућина подстиче агресију, већ да су пресудни други животни фактори.
- Повећан ниво фрустрације, посао, финансије, пре су све те ствари узрок испољавања беса према женама него врућина.