НАСТАВАК СУЂЕЊА ЗА ЈЕЗИВ УДЕС У НИШУ: Комисија вештачила психичко стање на које се жалио возач "аудија смрти"
Како се писало, Немања Стаменковић се терети да се у моменту удеса кретао брзином од најмање 131 километар на час што је више него дупло од ограничења брзине која важи на тој деоници.
Пред Вишим судом у Нишу данас у 8.30 часова наставља се суђење Немањи Стаменковићу (19) из Београда који је оптужен да је 4. јануара ове године возећи "ауди" изазвао тешку саобраћајну несрећу на Булевару Медијана у Нишу у којој су погинули Андреј Пренкљушај (12) и Дејан Илић (48) из Ниша.
ПЕТОРИЦА ОПТУЖЕНИХ ЗА УБИСТВО ШКАЉАРЦА: У Мирковића је испаљено осам хитаца, позната имена окривљених
ЗАЈЕДНО ПРЕТУКЛИ ЊЕНОГ БИВШЕГ ДЕЧКА: Невероватан случај у Тутину, жена га ошамарила - мушкарац тукао металном шипком
ПОСЛЕДЊА СЛИКА ЊЕГА И ДРУГА ПРЕ УБИСТВА: Носио Гишкин ковчег, а онда - УЖАСНА СМРТ у праскозорје (ФОТО)
Претходно рочиште које је било заказано 28. априла пред Основним судом у Нишу било је одложено јер су у наредна три дана били заказани прегледи окривљеног како би се обавило комисијско вештачење које је наложио суд на околности његовог психичког стања, зрелости и неуролошких поремећаја на које се жалио у моменту несреће. На данашњем рочишту иће презентован налаз комисије вештака.
Како се писало, Немања Стаменковић се терети да се у моменту удеса кретао брзином од најмање 131 километар на час што је више него дупло од ограничења брзине која важи на тој деоници. Према наводима оптужног предлога он се сумњичи да је возилом управљао на начин који представља насилничку вожњу те да није поступио у складу са саобраћајним знаком којим је прописано да се на тој деоници Булевара Медијана забрањено кретање брзином већом од 60 километара на час. "Ауди" којим је управљао Стамековић кретао из правца Булевара Цара Константина ка кружном току на Булевару Медијана, када је изгубио контролу и возилом прешао најпре на травнату површину а потом и на тротоар којим су ишли пешаци. У моменту несреће са Стаменковићем су се у колима налазиле и две малолетне особе, на сувозачевом и задњем седишту возила.
Према наводима оптужнице, Андреј је задобио тешке повреде главе, вишеструке преломе костију и тешке повреде унутрашњих органа од којих је преминуо на лицу места. Илић је задобио расцеп грудног дела аорте и обимне грудних и трбушних органа услед којих је преминуо сат времена касније у Клиничком центру у Нишу.
Како се писало, Стаменковић је у одбрани навео да је приликом претицања непознато возило кренуло у његову страну па је зато скренуо са пута како би избегао удес.
- Учинило ми се да се то возило тргнуло ка мени, у леву страну, као да ће да ме удари. Уплашио сам се, стиснуо сам волан са обе руке и спустио главу. Могуће да сам у том тренутку дао гас како бих избегао саобраћајну несрећу, али то не могу да сигурношћу да потврдим. Након тога осетио сам трњење у врату и мишићима тела и почео сам да губим оријентацију у простору. Затим сам осетио као неки шум у ухуи предмети су почели да ми беже пред очима. Следеће чега се сећам је да сам изашао из возила јер ми је био потребан ваздух да бих се повратио - испричао је раније Стаменковић пред судом.
На последњем рочишту, упркос противљењу тужилаштва и заступника оштећених Основни суд у Нишу донео је наредбу да се изврши комисијско вештачење Стаменковића на околности његовог психичког стања, зрелости и неуролошких поремећаја на које се жалио у моменту несреће.
Адвокат Братислав Стојановић који заступа Андрејеву мајку Александру Костадиновић затражио је ново саобраћајно вештачење које би било поверено департману за саобраћај Факултета техничких наука у Новом Саду, будући да вештак Дејан Богићевић, како је образложио суду, није урадио компјутерску анимацију саобраћајне незгоде којом се може утврдити да се "ауди" кретао брзином од 152 километра на час. Према Стојановићевим речима постојећим вештачењем утврђено је да се "ауди" кретао брзином од "најмање 131 километар на час", али не и колика је била тачна или максимална брзина у моменту несреће. Уколико се утврди да се у моменту несреће кретао већом брзином могла би бити промењена и квалификација кривичног дела што би значило да се окривљеном може изрећи казна и до 12 година затвора, док је по садашњој квалификацији максимална санкција осам година затвора.
Породице настрадалих траже измену закона
Породице настрадалих организовале су 28.априла протестни скуп у парку преко пута Палате правде у Нишу како би иницирали измене Кривичног законика и строже кажњавање бахатих возача и насилничке вожње у ситуацијама где се таква вожња завршава смртним исходом. Они су истакли да се несреће понављају јер су законом предвиђене преблаге казне које могу ићи до осам, односно до максимално 12 година затвора, упркос најтежим последицама.