ОД НАЈБОЉЕГ ПЕДАГОГА ДО ОСУМЊИЧЕНОГ ЗА ЗЛОСТАВЉАЊЕ: Ко је бриљантни манипулатор, режисер, сценариста - Мика Алексић?
Алексићу је одређен притвор због околности које указују да ће уништити, сакрити, изменити или фалсификовати доказе или трагове кривичног дела или ако особите околности указују да ће ометати поступак утицањем на сведоке, саучеснике или прикриваче.
Исповест младе и перспективне глумице Милене Радуловић о томе да ју је још као седамнаестогодишњакињу силовао учитељ школе глуме Мирослав Мика Алексић, потресла је и потреса јавност.
ИСПЛИВАЛО: Мика Алексић силовао и девојчицу од 10 ГОДИНА?
Продужен притвор Србима нарко дилерима у Шпанији: Плаше их короном да одају босове
Заштићени сведок с Косова проговорио о "кавчанима": Тражили да закољем сведокову жену
Тим пре што се, како се наводи, то понављало, а није била и једина. Јуче је у исповести и глумица Београдског драмског позоришта Ива Илинчић рекла да је и она полицији пријавила Алексића.
Први пут је, како каже, сексуално злостављана са 17 година. Уследио је период паузе до 18. године, а онда се наставило.
- Нисам силована, срећом немам такво искуство, али јесам континуирано сексуално узнемиравана. Шест година сам ћутала, негирала, ником нисам говорила, буквално ником - рекла је Ива.
Њих две отвориле су спектар питања од којих је главно: Ко је тај Мирослав Мика Алексић?
Рођен у Београду, завршио 14. гимназију и ФДУ
Штури језик података каже да је рођен 5. фебруара 1952. у Београду, да је завршио Четрнаесту београдску гимназију, а потом Факултет драмских уметности (Одсек режија), на којем је 1981. дипломирао у класи професора Радомира Баје Шарановића.
Од 1980. године био је уметнички руководилац Драмског студија Телевизије Београд, односно Радио-телевизије Србије (РТС). На телевизији и радију режирао је пет документарних филмова, 11 радио драма, 30 телевизијских емисија и преко 600 премијерних емисија за програме Радио Београда.
Режирао је играни филм "Ствар срца" (2005), ТВ серију "Соба 405" (1986), ТВ филмове "Пегава и дебели" (1982) и "Погрешна процена" (1987), документарни филм "Прва позоришна представа" и неколико других позоришних дела.
Неколико пута је награђиван (1977. наградом на Фестивалу југословенског документарног филма, 1979. првом наградом на Југословенским радио дифузијама, 1980. годишњом наградом "Младо поколење", 1986. наградом за режију на Међународном филмском фестивалу у Будимпешти).
Крајем деведесетих две године је провео на челу Малог позоришта "Душко Радовић", пре него што је смењен.
Горица Мојовић, која је после петооктобарских промена 2000. била на челу Секретаријата за културу града Београда, ових дана је на друштвеним мрежама написала:
- Мику су сви хвалили. Некадашња секретарка за културу Љиљана Благојевић поставила га је за директора позоришта ‘Душко Радовић’. Кад сам ја дошла у Скупштину града Београда, Удружење драмских уметника је тражило од мене да сменимо Мику Алексића јер су се бројне глумице жалиле на њега. Мику нисам лично знала, али сам веровала и глумцима и Удружењу. Одржан је велики састанак у ‘Душку Радовићу’. Била је жестока расправа, углавном најострашћенији браниоци Мике Алексића, нећу сад да им помињем имена. Пошто је расправа била све жешћа, напуштали су је они који су били за смену, отишли су и представници Удружења, ја сам остала до краја и по мени су изручиване кофе го...на. Мика Алексић је ипак смењен. Наравно да ни тада нисам слутила за шта је све способан, а камоли да злоставља децу, само сам се суочила са бриљантним манипулатором. Око свега је манипулисао, вешто обмањивао. То је био разлог што упркос нападима неких истакнутих глумаца нисам одустала и предложила његову смену. Изабрана је уместо њега Ања Шуша - написала је Горица Мојовић на Фејсбуку.
Мирослав Алексић је најпознатији по педагошком раду. Уз Бату Миладиновића, оснивача Драмског студија РТС-а, радио је у том студију, касније основао своју школу. У мору података стоји да су код њега своје прве кораке имали многи истакнути глумци, међу којима су Никола Којо, Мирјана Јоковић, Борис Миливојевић, Катарина Гојковић, Небојша Глоговац, Бојана Маљевић, Никола Ђуричко, Иван Зарић, Гордан Кичић, Вук Костић, Бојана Стефановић, Виктор Савић, Марија Бергам, Ваја Дујовић, Ања Алач, Хана Селимовић…
У интервју за часопис "Оригинал" 2017. године између осталог је навео:
"Без основних особина које су проистекле из врлине, нема вредности, односно све је вредност. Ту долазимо до апсурда и постављамо питање: а шта је са оним правим даром? Он је данас највише угрожен. Овде се, у ‘филозофском‘ смислу, у тумачењу, изменило питање тренутка у којем човек живи. Разумети време је веома важна ствар".
Осим у свету глуме, опробао се и у политици. Никад није била тајна његова приврженост Аркану, па је 1993. био кандидат на изборној листи Странке српског јединства (SSJ) за Народну скупштину РС.
Терао нас је да чистимо, рибамо, кувамо кафе...
"Забрањивао је смејање пола сата пре представе у глумачком клубу. За време бомбардовања појавио се у униформи и рекао: "Ја сам ваш командант, ви сте моја војска. Ми смо у ратном стању, сада имате да слушате вашег команданта".
Овако је атмосферу у позоришту "Душко Радовић" за време две године управљања Мике Алексића описала глумица Александра Анђелковић.
- Наша радна обавеза је била да чистимо позориште, да рибамо, реновирамо, кувамо кафе. То више није било позориште, поготово не дечје... Била сам вођа покрета да се смени Мика Алексић.
Како је рекла, организовала је потписивање петиције...
- У то време четворо глумаца, Јелена Тинска, Рада Плећаш, Горан Баланчевић и Драгана Мркић, дало је отказ, а скоро пола технике напустило позориште због психичког малтретирања, вређања и катастрофалног односа према људима. Мени је, лично, претио. Смањио ми је плату 30 одсто због непослушности.
У браку је са Биљаном Машић, глумицом и професорком Факултета драмских уметности у Београду.
Негирао оптужбе, одређен притвор до 30 дана
Алексић, којег је пет девојака пријавило за силовање и сексуално узнемиравање, изнео је јуче своју одбрану правдајући се да ништа од оног што су жртве рекле није тачно.
Он је саслушаван више од два сата у Вишем јавном тужилаштву у Београду по кривичној пријави коју су против њега поднеле девојке које су похађале часове глуме у његовој приватној школи.
- Негирао је све шта му се ставља на терет. Рекао је да ништа није тачно и да не зна зашто су оне све то рекле - рекао извор упознат са случајем.
Након саслушања Виши суд у Београду одредио је притвор до 30 дана власнику школе глуме у Београду осумњиченом за укупно 15 кривичних дела, осам силовања и седам дела полно узнемиравање.
На основу члана 211 Законика о кривичном поступку, по тачкама 2, 3 и 4, одлуком судије за претходни поступак притвор му је одређен да не би утицао на сведоке и оштећене, да не понови кривично дело, као и због узнемирења јавности.
Алексићу је одређен притвор због околности које указују да ће уништити, сакрити, изменити или фалсификовати доказе или трагове кривичног дела или ако особите околности указују да ће ометати поступак утицањем на сведоке, саучеснике или прикриваче.
Такође, околности указују да ће у кратком временском периоду поновити кривично дело или довршити покушано кривично дело или учинити кривично дело којим прети.
До 15 година затвора
За кривично дело које се Алексићу ставља на терет прописана је казна затвора преко десет година, односно казна затвора преко пет година за кривично дело са елементима насиља или му је пресудом првостепеног суда изречена казна затвора од пет година или тежа казна, а начин извршења или тежина последице кривичног дела су довели до узнемирења јавности које може угрозити несметано и правично вођење кривичног поступка.
Осумњиченом Алексићу се ставља на терет извршење 8 кривичних дела силовања из члана 178 став 3 у вези са ставом 1 КЗ и 5 кривичних дела недозвољене полне радње из члана 182 став 3 у вези са ставом 1КЗ у вези са чланом 178 став 1 КЗ и 2 кривична дела из члана 182 став 3 у вези са ставом 1 КЗ у вези с чланом 181 став 2 КЗ.